vastuuvapaus

Hanna K.

Isännöitsijä maksanut hallituksen puheenjohtajan korjauslaskuja taloyhtiön kassasta n. 3000€ edestä. Lupaa ei ole kysytty edes muilta hallituksen jäseniltä. Vastaavia korjauksia ei ole myönnetty muille. Voiko tilintarkastaja kieltäytyä tarkastuksesta? Jos tarkastaa tilit, niin voiko jättää hyväksymättä puheenjohtajan laskut? Jos ei myönnetä vastuuvapautta isännöitsijlle ja hallitukselle, voidaanko laittaa hyväksymisen ehdoksi, että puheenjohtaja maksaa laskunsa taloyhtiölle?Loppuuko vanhan hallituksen vastuu, kun valitaan uusi?

7

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kö 'ö,'k,pki nkä

      Vastuuvapaus myönnetään yhtiökokouksessa.

      Tämä onkin kiintoisa asia. Vastuuvapauden voi jättää myöntämättäkin, yhtiökokous ei ole oikeussali. Jos joku näin vaatii, vastuuvapautta ei myönnetä.

      Eikä vastuuvapauden myöntäminen estä oikeustoimia, jos kyseessä rikosasia.

      Vähän omituinen asia koko vastuuvapaus. Monet hallitukset piilottelevat sen taa, olettavat vielä, että se koskee kaikkia muitakin hallituksen päätöksiä. Tosiasiassa kyse vain teknisestä tavasta hyväksyä tilinpäätös.

      Kyllä isännöitsijä voi pieniä summia käyttää oma-aloittesesti. Pikkasen isommissa pitää olla hallituksen määräys, isot asiat sitten yhtiökokouksen asioita. Miten nuo rajat määriteltänee, kukapa sen tietää. Isossa yhtiössä muutama tonni ei ole paljoa, pienessä yhtiössä se jo on iso summa. Mutta yhtiökokoukseen noin pienet summat tuskin menevät milloinkaan.

      • Jäärä44

        Aloittaja voisikin nyt kertoa, että mitä laskuja ne ovat olleet, niin voitaisiin arvioida onko niiden maksaminen ollut asiallista. Jos laskut ovat olleet yhtiön vastuulle kuuluvia, niin ne olisi olleet kuitenkin joskus pakko maksaa.


    • Tekninen_Tissi83

      Satuitko vielä kuuleman tämän shokkiuutisen mummolta taloyhtiön piha-alueella?
      Vai tiedätkö tarkalleen, millaisista laskuista on kyse? Mitä on korjattu? Vaikuttaa hieman vastauksiin.

    • ,-,:,,

      Isännöitsijä saa toimia vain laaditun budjetin puitteissa, muissa raha-asioissa pitää kutsua YHTIÖKOKOUS koolle. Samoin hallitus toimii vain budjetin varassa. Asukkaita pitää kohdella yhdenveraisesti.!

      • Niin pitää, siis kohdella yhdenvertaisesti.

        Miksi siis esim. yhtiön vastuulle kuuluvaa korjausta ei saisi suorittaa vaikka se tehtäisiin huoneistossa jota hallitsee yhtiön puheenjohtaja? Jos sitä ei tehtäisi, niin osakkaan oikeuksia rikottaisssiin.


    • gh..jk

      Miksi ylipäätään kyselet jos vastaa vastakyselyinin.

    • Valehtelija vallassa

      Vastuuvapauden myöntäminen ei tarkoita sitä että omavaltaisesti ja jotain asukasta kaltoin kohdellut,valehdellut ja kiusannut PJ tai hallituksen jäsentä ei voisi asettaa jälkeenpäin syytteeseen väärinkäytöksistä ja teoistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      55
      1407
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      120
      607
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      558
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe