Salla

Miksi kukaan ei keskutele Sallasta laskettelukeskuksena? Onko liian tuntematon? Lasten kanssa aivan unelma kohde. Kaikki on lähellä, rinteet, hiihtoladut ja pieni kylpylä. Majoitus rinteen välittömässä läheisyydessä, suksilla suoraan rinteeseen. Rauhallinen, luonnonkaunis paikka. Suosittelen, kokeilemisen arvoinen!

6

7564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keke3

      Joo olen samaa mieltä, että rauhallista keskusta hakevalle on tosi mukava paikka varsinkin lyhyemmälle vierailulle. Rinteissä ja ladulla ei ole ruuhkaa ja maisemat on hienot. Tietty jos paljon laskee niin rinteet on melko pian koluttu ja samoin himohiihtäjä ehtii kaikki ladut kiertää muutamassa päivässä, mutta voihan ne kiertää useammankin kerran... Lyhyemmäksi aikaa edullista majoitusta on tosin hyvin hakala löytää.

    • mallu2

      Vielä tänä keväänä Lapin reissua suunnittelen. Sallaan mieli tekisi sen rauhallisuuden takia. Perheessä lautailevia lapsia. Onko paljon siirtymisiä ja onko kaikki hissit ankkureita? Laudan kanssa tuolihissit kätevämpiä.

    • Sallassa lomaillut

      Juuri Sallassa lomailtiin. Rinteissä ei käytännössä siirtymiä. Kaikki rinteet lähtevät suurinpiirtein samasta kohtaa tunturin päältä. Hissit ovat kaikki joko ankkuri- tai sompahissejä. Rinteiden ravintolapalvelut ovat käytännössä yksi rinneravintola ja kotaravintola, mutta olivat ihan riittävät meille. Rinteet ja ladut olivat hyvässä kunnossa. :) pohjoisrinteillä oli toinen rinne jota ei ajettu joka päivä, oli kivan pehmeä ja möykkyinen. :)

    • Oltiin viikko rukalla, josta päivä sallassa. Keskuksena eroaa rukasta täysin, mutta jos haluaa vauhtia eli vähintään punaisia rinteitä niin suosittelut. Rinteet sallassa loistokunnossa, vaihtelevia ja ilmoitteua pidemmän oloisia. Moitteen sijaa kuitenkin todella hitaista hisseistä
      .
      Eli Upeat rinteet (paremmat kuin rukalla, vrt. saaruaan ja pessariin.)
      Rinteet huippukunnossa, ainakin 10.4-14
      Ei jonoja
      Hieno ja pitkä musta

      - Ei tuolihissejä
      - Ankkurit hitaat
      - Vaatimaton lounas/ravintola ym. eli yhdestä ainoasta on vaikea valita.
      - Ei ehkä rinteitä koko viikoksi. Vähän rinteitä lukumääräisesti, mutta kaikki
      nykyiset hienoja.

      Kadutte, jos jätätte kaymättä kun olisi mahdollisuus. Meidän perhe ainakin tykkäsi rukasta ja salla yllätti vieläkin enemmän.


      Kiito Salla, tulemme varmasti toistekin.

    • Anonyymi

      Sallasta vain positiivisia kokemuksia. Ei ruuhkia, paikallisilla hyvä palveluasenne ja palvelut erinomaisia. Myös latuja on todella runsaasti. Parhaana viikkona hiihdetty lähes 300km ja kyllästymistä ei tullut. Myös rinteistä ja niiden profiilista hyvä palaute. Lisäbonuksena vielä todella hyvä sisäliikuntakeskus rinteiden alla. Kaikki toimii ja ruuhkia ei ole. Suosittelen.

    • Anonyymi

      Paras läträyspaikka kuitenkin Sirkan kilju sieni jauho paikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3817
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      13
      1330
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      47
      1251
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1001
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      928
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe