Salla

Miksi kukaan ei keskutele Sallasta laskettelukeskuksena? Onko liian tuntematon? Lasten kanssa aivan unelma kohde. Kaikki on lähellä, rinteet, hiihtoladut ja pieni kylpylä. Majoitus rinteen välittömässä läheisyydessä, suksilla suoraan rinteeseen. Rauhallinen, luonnonkaunis paikka. Suosittelen, kokeilemisen arvoinen!

6

7371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keke3

      Joo olen samaa mieltä, että rauhallista keskusta hakevalle on tosi mukava paikka varsinkin lyhyemmälle vierailulle. Rinteissä ja ladulla ei ole ruuhkaa ja maisemat on hienot. Tietty jos paljon laskee niin rinteet on melko pian koluttu ja samoin himohiihtäjä ehtii kaikki ladut kiertää muutamassa päivässä, mutta voihan ne kiertää useammankin kerran... Lyhyemmäksi aikaa edullista majoitusta on tosin hyvin hakala löytää.

    • mallu2

      Vielä tänä keväänä Lapin reissua suunnittelen. Sallaan mieli tekisi sen rauhallisuuden takia. Perheessä lautailevia lapsia. Onko paljon siirtymisiä ja onko kaikki hissit ankkureita? Laudan kanssa tuolihissit kätevämpiä.

    • Sallassa lomaillut

      Juuri Sallassa lomailtiin. Rinteissä ei käytännössä siirtymiä. Kaikki rinteet lähtevät suurinpiirtein samasta kohtaa tunturin päältä. Hissit ovat kaikki joko ankkuri- tai sompahissejä. Rinteiden ravintolapalvelut ovat käytännössä yksi rinneravintola ja kotaravintola, mutta olivat ihan riittävät meille. Rinteet ja ladut olivat hyvässä kunnossa. :) pohjoisrinteillä oli toinen rinne jota ei ajettu joka päivä, oli kivan pehmeä ja möykkyinen. :)

    • Oltiin viikko rukalla, josta päivä sallassa. Keskuksena eroaa rukasta täysin, mutta jos haluaa vauhtia eli vähintään punaisia rinteitä niin suosittelut. Rinteet sallassa loistokunnossa, vaihtelevia ja ilmoitteua pidemmän oloisia. Moitteen sijaa kuitenkin todella hitaista hisseistä
      .
      Eli Upeat rinteet (paremmat kuin rukalla, vrt. saaruaan ja pessariin.)
      Rinteet huippukunnossa, ainakin 10.4-14
      Ei jonoja
      Hieno ja pitkä musta

      - Ei tuolihissejä
      - Ankkurit hitaat
      - Vaatimaton lounas/ravintola ym. eli yhdestä ainoasta on vaikea valita.
      - Ei ehkä rinteitä koko viikoksi. Vähän rinteitä lukumääräisesti, mutta kaikki
      nykyiset hienoja.

      Kadutte, jos jätätte kaymättä kun olisi mahdollisuus. Meidän perhe ainakin tykkäsi rukasta ja salla yllätti vieläkin enemmän.


      Kiito Salla, tulemme varmasti toistekin.

    • Anonyymi

      Sallasta vain positiivisia kokemuksia. Ei ruuhkia, paikallisilla hyvä palveluasenne ja palvelut erinomaisia. Myös latuja on todella runsaasti. Parhaana viikkona hiihdetty lähes 300km ja kyllästymistä ei tullut. Myös rinteistä ja niiden profiilista hyvä palaute. Lisäbonuksena vielä todella hyvä sisäliikuntakeskus rinteiden alla. Kaikki toimii ja ruuhkia ei ole. Suosittelen.

    • Anonyymi

      Paras läträyspaikka kuitenkin Sirkan kilju sieni jauho paikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      99
      3832
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      38
      3286
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      61
      3261
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3069
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      69
      2929
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      67
      2839
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2544
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2341
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2172
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2168
    Aihe