Miten järkevintä remontoida

ehdotukisa kehiin

Meillä on kolmeseinää olohuoneessa -80 luvulta. Antiikkipaneeli pysty, puunvärinen. Ehkä siihen on joku lakka vedetty päälle. Katto vinokatto jossa liimahirret.Katossa hirsien välissä puunväristä koreapaneelia. Korkein seinä on tiiliseinä, rapattu ja valkeaksi maalattu. Lattia mäntylanttia. Nyt täysin kulunut.
Päivitystä kaipaisi. Voiko paneelia maalata, kuultomaali? Onko järkevää? Gyprocia en kaipaisi seiniin.

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jänystamirkevin

      Kannattaa tehdä näin jälkikäteen sekin neljäs seinä. Paneelia voi maalata, myös kuultavaksi. Ei ole kovinkaan järkevää. Laita paneeliseinät ja rapattu piiloon lastulevyllä tai halltexilla ja kattoon paneeleiden suojaksi gyproc. Lattiaanhan kuuluu laittaa vanhan kuluneen materiaalin päälle laminaatti ja jalkalistoiksi mdf,
      Minusta järkevintä.

      • hyvin järkevää...

        Se vaan kiinnitti huomiota, että gyprokkia ei kaivattu. Mäntylattian hionta ja lakkaus ei ole huono idea.


    • kellastunut paneeli

      Neljäs seinä on ja pysyy muuttumattomana, vain paneeliseinille muutos. Paneeli olisi elävämpi kuin levyt ja siksi jättäisin sen mutta kellastunut paneeli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe