Nämä tarkkuuskilpailut ovat niin pienestä kiinni, ettei pieneenkään tasoitukseen ole varaa.
Kuten otsikko kuuluu, näkyykö vielä kisoissa näitä vanhoja aseita kisoissa ja pärjätäänkö näillä?
Koitin kaivella tuloksista tietoa, mutta eipä niistä tällaista tietoa löydy.
Pohdin tässä tämän luokan aloittamista ja kaikki ylistävät omaansa, jotka ovat valmiit myymään oman "museokapineensa" kaapin nurkasta.
Käytettävä aika ja laukausten määrät alkavat olla aika tiukat, joten hieman emmin tällaisen ostoa.
Toki joku voi sanoa, että kokeile..
Mutta köyhällä ei ole varaa sortua virheeseen tässä lajissakaan, sen olen huomannut haulikko ja kivääripuolella.
Siis, pärjääkö vanhalla ja halavalla vai onko säästettävä lisää ja ostettava suoraan nykyaikainen kapine?
Näkeekö vielä vipuviritteisiä ilma-aseita kilpailuissa?
1
187
Vastaukset
Kiitos Juhan-i hyvästä vastauksesta!
Muokkasin alkuperäistä omaa viestiä ja tämä vastauksesi katosi...
Kopion sen tähän alle, kun siinä on paljon uutta informaatiota tällaiselle aloittelijalle, joita olisi otettava huomioon.
-----------
Yksittäisissä pienissä seuran kisoissa tai aloittelevalla juniorilla saattaa olla joku vipuviritteinen Feinwerkbau, mutta siitä ylöspäin kaikilla on kyllä ihan PCP-ase.
Uusissa (tai moderneissä käytetyissä) on se ero noihin 70-luvun vipuvehkeisiin sen että perusmallissakin on selvästi enemmän säätöjä.
Tarkkuuslajeissa se aseen istuminen itselle on kyllä niin tärkeää, että hyvät säätömahdolliset ovat aina aseen mekaanista tarkkuutta tärkeämmät.
Miniminä pitäisi perän pituus ja korkeussäätöä, poskipakan korkeus ja sivusäätö sekä etutukin korkeussäätöä.
Lisäksi takatähtäimenä toimivassa diopterissa olisi hyvä olla säädettävä iiris, tai ainakin mahdollisuus sen asentamiseen. Etutähtäimeksi riittää malli jossa rengasjyvän levyt ovat lasia tai muovia ja ne voi vaihtaa sopivaan kokoiseen levyyn, riippuen taitotasosta, näkökyvystä ja siitä ammutaanko harjoitusta kesällä ulkona vai sisällä esim. seuran tiloissa keinovalossa.
Esim. tässä Tesron korkealaatuisessa perusmallissa on nuo kaikki em. mainitut:
http://www.keuchen.de/product_info.php/products_id/986?osCsid=53a645154c56b35ce06d54569eac936d
Ilm
------------
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673569Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332734Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12706Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572662Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172499Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252419Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872006Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91948Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1651904Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693