Kannattaako sellaista hankkia ja mitä etua siitä on kuuntelussa?
Putkivahvistin
13
439
Vastaukset
- pikkuviilaaja
siinä on luonnollinen lämmin ja notkea ääni toisin kuin digimössölaatikoissa.
toki hyvät digilaitteetkin on hyviä uusien remasteroitujen levyjen kuunteluun
ja vinyylien kuunteluun,
mutta huonoinkin putkilaite hakkaa 6-0 kaikki digilaitteet.
putkilaite on hifistin valinta. tosin sillä ei voi soittaa 100W kajareita mutta äänenvoimakkuus ei ole tärkein ominaisuus, kyllä 5w riittä ihan hyvin.
hyvät putkilaitteetkin maksa tuhansia mutta joitain hyviä saa alla 500€ ja jos löydät vanhoja putkareita niin voi joku antaa ne ilmaseksi sulle. kun eivät itse tajua niiden arvoa.
kuten asian ilmaisisin , makuja on monia ja toisille kelpaa satasen digivastaanotin vahvistin yhdistelmä toisille ei riitä 20000 euron laite.
omat korvasi ja aivosi ne ratkaisevat mikä on mieluisin. - Putkinotkoon
Kiitos kommenteista. Pitääkö olla herkät skobet putkilaitteisiin. Mulla on KLH 17 jenkkiskobet, onko ne sopivat ?
- pikkuviilaaja
on ne tosi sopivat
- Sovtek
Siinähän vasta tietäjä, kun pystyy etänä heittäämään yksittäisestä laitteesta faktoja pöytään, vaikkei mitään hajua oheiskalustosta.
Mutta kerro nyt kuitenkin asiantuntijana, millaisia putkilaitteita itse käytät. Kenen valmistajan/tyypit/kytkennät yms. asiaan kuuluvat notkeat kommentit - buaaaH!
Otapa poju vähän selvää ennenkuin jakelet "ohjeitasi". - digi on nykyaikaa
Sovtek kirjoitti:
Siinähän vasta tietäjä, kun pystyy etänä heittäämään yksittäisestä laitteesta faktoja pöytään, vaikkei mitään hajua oheiskalustosta.
Mutta kerro nyt kuitenkin asiantuntijana, millaisia putkilaitteita itse käytät. Kenen valmistajan/tyypit/kytkennät yms. asiaan kuuluvat notkeat kommentit - buaaaH!
Otapa poju vähän selvää ennenkuin jakelet "ohjeitasi".Et näköjään tajunnut, että toi viimeinen ohje oli vitsi... Lisäksi putkivahvistimen ostaminen on vielä 100 kertaa järjettömämpää levysoittimen, joka sekin on vanhentunutta tekniikkaa. Tunnelmaa voi olla, mutta ei järkeä.
- BuaaAAH!
digi on nykyaikaa kirjoitti:
Et näköjään tajunnut, että toi viimeinen ohje oli vitsi... Lisäksi putkivahvistimen ostaminen on vielä 100 kertaa järjettömämpää levysoittimen, joka sekin on vanhentunutta tekniikkaa. Tunnelmaa voi olla, mutta ei järkeä.
Eikös tuo itsensä trollaaminen ole aika lapsellista? Kannattaisiko sinun vain keskittyä kuuntelemaan sitä digipaskaasi.
- digi on nykyaikaa
BuaaAAH! kirjoitti:
Eikös tuo itsensä trollaaminen ole aika lapsellista? Kannattaisiko sinun vain keskittyä kuuntelemaan sitä digipaskaasi.
Mitä ihmeen digip@skaa? Aikas pihalla olet. Digivahvistimiksikin kutsuttuja D-luokan vahvistimia on edelleen vain pieni osa audiovahvistimista. Ne ovat pääsääntöisesti AB-luokkaa. Paras äänenlaatu (huonolla hyötysuhteella) saadaan A-luokan vahvistimesta, joka ei välttämättä ole putkivahvistin. Se putkivahvistin voi ihan hyvin olla AB-luokan vahvistin, joka on taatusti p@skempi kuin tavallinen vahvistin. Elektroniputkivahvistin vaatii myös spesiaalisti vahvistimeen sopivat herkät kaiuttimet. Muuten sen kuuntelu on pelkkää fiilistelyä, eikä äänenlaatuun perustuva järkivalinta. Itsekään en vielä D-luokan vahvistinta ostaisi, joten en kuuntele digip*skaa.
Jos meinaat, että CD, DVD, Blu-ray yms. on digip*skaa, niin omapahan on asias ja saat ihan rauhassa katsoa VHS-nauhojasi. - Sääli pelleä
digi on nykyaikaa kirjoitti:
Mitä ihmeen digip@skaa? Aikas pihalla olet. Digivahvistimiksikin kutsuttuja D-luokan vahvistimia on edelleen vain pieni osa audiovahvistimista. Ne ovat pääsääntöisesti AB-luokkaa. Paras äänenlaatu (huonolla hyötysuhteella) saadaan A-luokan vahvistimesta, joka ei välttämättä ole putkivahvistin. Se putkivahvistin voi ihan hyvin olla AB-luokan vahvistin, joka on taatusti p@skempi kuin tavallinen vahvistin. Elektroniputkivahvistin vaatii myös spesiaalisti vahvistimeen sopivat herkät kaiuttimet. Muuten sen kuuntelu on pelkkää fiilistelyä, eikä äänenlaatuun perustuva järkivalinta. Itsekään en vielä D-luokan vahvistinta ostaisi, joten en kuuntele digip*skaa.
Jos meinaat, että CD, DVD, Blu-ray yms. on digip*skaa, niin omapahan on asias ja saat ihan rauhassa katsoa VHS-nauhojasi.Taitaa persaukisen opiskelijaurpon panta kiristää, kun tollasta paskaa suollat. Nuo näppyläposkipoikasten muutaman satkun digitötteröt on päteviä ainoostan kakaroitten mielikuvituksessa. Juuri tuollaasten amispookaasten.
Paras ääni on subjektiivinen käite, kun puhutaan raskaan sarjan laitteistosta. Sinet amispoju ole tässä huoneessa kuunneltavia laitteita edes messuilla nähnyt, joten truuttaa vaan tuubas punttiin (: Vähän speksejä: mittatilaustyönä tehryt elektrostaatit, a 70 kg/kpl ja koroa lähes 2 m, 0,3 kW putkien loistees ja niitten lämmettyä & muut kilkkeet. Köyhä asuu halvemmas omakotitaloos, poju. - teekkari
Sääli pelleä kirjoitti:
Taitaa persaukisen opiskelijaurpon panta kiristää, kun tollasta paskaa suollat. Nuo näppyläposkipoikasten muutaman satkun digitötteröt on päteviä ainoostan kakaroitten mielikuvituksessa. Juuri tuollaasten amispookaasten.
Paras ääni on subjektiivinen käite, kun puhutaan raskaan sarjan laitteistosta. Sinet amispoju ole tässä huoneessa kuunneltavia laitteita edes messuilla nähnyt, joten truuttaa vaan tuubas punttiin (: Vähän speksejä: mittatilaustyönä tehryt elektrostaatit, a 70 kg/kpl ja koroa lähes 2 m, 0,3 kW putkien loistees ja niitten lämmettyä & muut kilkkeet. Köyhä asuu halvemmas omakotitaloos, poju.Heh, heh. Joku oikee kuuntelijako se siellä endailee? 0,3 kW on kyllä melkoinen audio-hella ja vähän kyllä kiinnostaisivat kytkennät ja käytetyt tuubit.
- pikku viilaaja
hahah. juuri noin. amis pojat luulee että aina ku laittaa
paljon rahaa digilaatikoihin saa "MAAILMANPARHAAT BASSON JUMPUTUS" laiteet .
ei väliä bändistä tai soittajien taidoista, BASSOA pitää olla !!!.
toisaaltat mitä nuo bassopojat tekee jollain sielukkaala putkivahvarilla? ei mitään.
sama kun paula koivuhalkoa kuuntelis , rahat menee hukkaan kalliilla laitteilla.
jos on pakko digiä kuunnella niin kai nyt kuitenkin DA muuntimen kautta!- teekkari
Mihin tarvitset da-muuntimen täysdigitaalisessa ympäristössä?
- bou BB ii22
da muunnin tarvitaan muuntamaan ad analoogiseksi , pässi
älä puuut asiaan josta et mitään ymmärrä- puhutaanpa faktoista
Itse voisit mennä takaisin ala-asteelle opiskelemaan äidinkieltä ja käytöstapoja.
D-luokan vahvistimessa ei välttämättä ole perinteistä DA-muunninta, joten voidaan sanoa, että DA-muunninta ei tarvita. Esim. Sony S-Master ja TI PurePath Digital Amplifier ovat tällaisia. Tietysti ääni, kaiuttimen äänikalvon liike ja sitä ohjaavat jännite ja virta ovat analogisia. Ikävä kyllä noi "digivahvistimet" ovat vielä kaukana HighEnd Hifistä. Käyttötarkoitukset ovat muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380