Moi, ollaan mun parhaan kaverin kanssa päätetty et lähetään lukion (tai se on ammattibusineskoulussa) jälkeen jenkkilään. OOn käyny siellä jo kerran ja tunnen et mä kuulun sinne ja haluan elöä loppuelämän siellä. Rakastan kaikkee jenkkilöistä, mm. jenkkifutista, teeveesarjoja, Obamaa ja hyvää ruokaa:) Millasii töitä saisi esim. lukion diplomilla? Tai voishan sielläkin opiskella jotain. Mä haluaisin asua joko Miamissa tai Losissa. Jos ketään suomalaisia niissä paikoissa on jotka vois auttaa niin olis tosi kiva!
Jenkit in my heart!!
10
226
Vastaukset
- 2543
Ei ole maata jonka nimi olisi Jenkkila, eika kaupunkia jonka nimi on Los.
Lukion diploomilla voi pasta Burger Kingiin toihin mutta USAaan silla ei paase, provoilija :). - Foreigner16
Ite trollaat! Tiedät tasan et Losilla tarkotin Los Angelessia ja Jenkkilä on United States of America...
Monet jenkit on pelkästään lukiopohjalla tehny paljon rahaa esim Bill Gates ja Rihanna.
Mä rakastan katsella eri asunaluieita google street viewillä, esim. Los Angelesissa on tosi upeita katuja ja taloja. Niistä kun sais jonkun, ja ehkä saankin! :)- 176
Sinulla on onneksi viela pari vuotta aikaa unelmoida ennenkuin tulee tosi eteen. Tietysti jos olet yhta lahjakas kuin Bill Gates tai esiinnyt kuin Rihanna niin sitten voi onnistua. Tosin ensin pitaa olla kovaa nayttoa niista taidoista ennenkuin taivaanportit aukeavat :)
- perusjutut kuntoon
176 kirjoitti:
Sinulla on onneksi viela pari vuotta aikaa unelmoida ennenkuin tulee tosi eteen. Tietysti jos olet yhta lahjakas kuin Bill Gates tai esiinnyt kuin Rihanna niin sitten voi onnistua. Tosin ensin pitaa olla kovaa nayttoa niista taidoista ennenkuin taivaanportit aukeavat :)
Erotut heistä sillä, että heillä on laillinen oikeus asua USA:ssa, toinen on USA:n kansalainen, toisella taas saatuna viisumi todennäköisesti erityislahjakkuuden kautta.
Muun maan kansalaisille eivät oleskelu- tai työlupaa anna lukiopohjalta. Pelkän lukiotason koulutuksen omaavia on täällä jo ihan tarpeeksi muutenkin. Voithan toki hakea johonkin oppilaitokseen ja saada opiskelijaviisumin. Rahaa se vaatii aika reippaasti. Tai opiskella Suomessa sellaiselle alalle, joille täällä on tarvetta ja sitten yrittää saada työpaikka ja -lupa.
- Foreigner
Just tollasta perusnegatiivista asennetta mä lähden Suomesta pois...
- 1167
Naissa vastauksissa ei ole ollut mitaan perusnegatiivista vaan ihan tosiasioita. Ainahan sita voi unelmoida upeasta talosta LA:ssa, eri asia on sitten ostaa sellainen vahintaan 3-4 miljoonan talo ansioilla joita voisit saada lukiopohjalta. Pelkalla lukiotodistuksella maahanpaasysi mahdollisuudet ovat kuitenkin zero to none.
- Foreigner16
Jee, ajattelin tsekata tän threadin uudelleen. Oon lähössä tekeen kontakteja Losiin heinäkuussa ja aion mennä myös puhuun parille tyypille mun ideoista, en kerro mistä... heh... Mut mulla on sellanen tunne et tää jenkkiplääni tulee toimimaan tosi hyvin.
- plan B
Tiesitko etta Visa Waiverilla maassa oleva turisti ei saa hakea toita. Jos niin tekee ja jaa kiinni niin tulee pitka porttikielto maahan.
- 9+6
plan B kirjoitti:
Tiesitko etta Visa Waiverilla maassa oleva turisti ei saa hakea toita. Jos niin tekee ja jaa kiinni niin tulee pitka porttikielto maahan.
Juuri näin, aloittajan kannattaa selvittää ensi ne työviisumimahdollisuudet ja sitten tehdä niitten mukaiset suunnitelmat.
- mieoonblondi
Antaahan blondin mennä valloittamaan jenkkilää, tuolla älykkyydellä ei saa muuta kuin satiaisia alakertaan :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231853
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001640Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511215Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491098Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31978Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797