Vauva hiljaiseksi?

Pulasa oleva vanempi

Voisiko joku uudensuomen älypäistä kertoa miten vauvan voi hiljentää oikealla tavalla. En jaksa kuunnella kun 2kk vanha poikani herättelee yöllä, jolloin univelka kasvaa eikä seuraavan päivän töistä tule mitään.
Olenkin yrittänyt karaistaa poikaani kasvattamalla hänestän vähemmän riippuvaisen minusta, jolloin pojastani voi kasvaa itsenäinen aikuinen. Olenkin lukenut psykologiaa ja oppinut, että vauvan on hyvä oppia mahdollisimman nopeasti pois vanhempi-riippuvaisuudesta.
Olen nyt sitten yrittänyt pari viikkoa olla huomioimatta lasta ja tulla vain välillä katsomaan, kun vauva hiljenee, ettei se ole tukehtunut mihinkään. Olen kuitenkin saanut kuulla kaikenmaailman älypäiltä, ettei tämä ole "oikea" tapa hoitaa vauvaa.
Mutta en todellakaan tiedä, miten muuten vauvan voi opettaa hiljaiseksi.
Kiitos vastanneille.

4

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+7

      Tuo on oikea tapa. Lisäksi voi laittaa tuttipulloon pirtua tai diapameja jolloin se vauva pysyy tajuttomana oikeastaan koko ajan. Eipähän sitten häiritse. Tietysti sen voi myös lempata jonnekin roskislavalle jos oikein vituttaa, kyllä joku sen sieltä löytää ja aikuiseksi kasvattaa.

      • Va hi

        Saako kemikaaleilla hiljentää vauvan?!
        Ei tietenkään alkoholilla, ymmärsin vitsin -.o


    • djifgk33

      Oot sairas

    • eräs vaan

      Lapsen itku loppuu/vähenee, kun sen syyn poistaa. Nälkäiselle ruokaa, masuvaivaiselle röyhtäisyjä ja pierujumpaa, väsyneelle nukuttamista jne. Itku on lapsen ainoa keino kertoa, että kaikki ei ole hyvin. Syyn määritys jää sitten vanhemman vastuulle.

      Jos tuntuu, että itku halkaisee pään, niin hanki korvatulpat ja/tai kuulosuojaimet. Ne vaimentavat itkun ääntä sen verran, että pysyt paremmin rauhallisena, kun hoidat vauvaa. (Itselläni oli käytössä vauvan ekan vuoden päivittäin ja vieläkin ovat lapsen huoneessa vakiopaikalla, jotta löydän ne kun sietokyky ylittyy.)

      Jos tuntuu, että vauva itkee jatkuvasti ja et osaa tyynyttää häntä, niin pidä muutaman päivän ajan huutopäiväkirjaa. Kirjaa siihen kaikki vauvan tapahtumat ja ennen kaikkea kaikki itkut (alkamisaika, päättymisaika, itkun syy tai epäily siitä, itkun sävy, tehdyt toimenpiteet (syli, röyhtäytys, vaipan vaihto....). Vie tämä huutoipäiväkirja sitten neuvolaan ja pyydä apua.

      Meillä vauva itki ensimmäiset 4kk käytännössä putkeen. Kaikki sanoi vaan , että vauvat itkee, koliikkia tai vaativa vauva jne. Sitten tuli myös pieniä iho-oireita ja alettiin epäillä allergiaa. Aloitin munattoman ja maidottoman imetysdietin (virallisen nykytiedon mukaan imetysdieteistä ei pitäisi olla apua) ja ihme tapahtui poika alkoi nukkua öisin 3-4 tunnin pätkiä ja päivällä kahdet päiväunet ja valveilla olo ajan oli hyväntuulinen ja viihtyi myös lattialla touhuissaan. Vieläkin tämä painajaismainen huuto palasi aika ajoin, kun kokeilimme kiinteitä ruokia ja joku ruoka-aine ei sopinut, mutta silloin tiesi, että kun lopettaa tämän ruuan niin pari päivää täytyy pinnistellä ja sitten palaa taas rauha maahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3515
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2740
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2672
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2358
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1817
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1626
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      143
      1319
    Aihe