Kyllä oli surullista lukea medianpalstoilta, että Hollolan Lukiossa tanssittiin viimeistä valssia. Se oli tosi tyhmä päätös, että arvokas Lukio lopetettiin. Rahaa näyttää olevan sellaisiinkin rakennuskohteisiin, jotka olisi voitu siirtää tuonnemmaksikin.
Ne päättäjät jotka oli lopettamassa Lukiomme, muistetaan seuraavissa vaaleissa, Sekin, että koulutoimenjohtajan virka oltaisi voitu lopettaa ja tehdä Kärkölän kanssa yhteistyötä, niinhän Lukiommekin toimi hyvin yhteistyönä Kärkölänkanssa.
Turhaan on pitää kallispalkkaista virkamiestä Hollolassa, jos asian voi hoitaa muullakin tavalla. Tyhmät päätöksentekijät eivät näyttäneet ymmärtävän mitä olivat tekemässä. Voi vaan todeta että " YMMÄRRYS HOI ÄLY ÄLÄ JÄTÄ"
Hollolan Lukio
8
630
Vastaukset
- Hometta korvissa
Just oli uutinen, että keskimäärin hieman alle 300-päinen koulu on todettu asiantuntijoiden toimesta optimaalisen kokoiseksi oppimis- ja työyhteisöksi. Meillä oli sellainen. Lukion lakkauttaminen on hämäläisen idiotismin merkkipaalu, ehdottomasti. Niillä rahoilla, jotka on uuteen alakouluun mätetty, olisi rakennettu ja ylläpidetty uusi alakoulu JA lukio, jos kohtuutta pidettäisiin vielä hyveenä.
- Piiskanlovi
www.hollola.fi/keskus/luottamushenkilot/sivistyslautakunta_2013-2016.htm
- Piiskanlovi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hollolan_lukio
http://www.facebook.com/hollolanlukio
http://www.ess.fi/haku "Hollolan lukio" - Repustuslaki
Suomalaisessa koulumaailmassa ei nyt ole kummoinen juttu se, että pitää mennä lukioon jopa 10 kilometrin päähän. Harvaanasutussa Suomessa ei kulje edes bussit niinkuin ison kaupungin Lahden lähiöissä (mm. Hollolassa).
- Säästöpäätös
Marja Engmanin (kesk.) mukaan lukion lakkauttamispäätös oli säästöpäästös. Lisääntynyt liikenne ei haittaa ollenkaan Hollolan kuntaa, koska lukiolaiset itse maksavat matkansa Lahteen ja takaisin joka koulupäivä.
Valitettavasti sivistyslautakunnan entinen puheenjohtaja, Ilkka Talasranta, ei ole enää keskuudessamme perustelemassa järkeväksi toteamaansa päätöstään epätietoisille.
Hän poistui jo ennen lukiotaan, josta hän kirjoitti ylioppilaaksi kuudella laudatur-arvosanalla. 1980-luvulla Hollolan lukio olikin Lahden seudun kärkilukioihin kuuluva ja lakkautuspäätöksen aikana kolmas Lahden yhteiskoulun ja Tiirismaan lukion jälkeen.
Pronssimitalilukio siis lakkautettiin, jotta Päijät-Hämeen lukioverkko olisi Lahden kannalta optimaalinen.
Seuraavaksi lakkautetaan Oiva ja Salpakankaan terveysasema turhana. Näin kiinteistönhinnat voivat laskea Terveystiellä, jossa asuu melkoinen määrä hoidettavia ja Huiliin jonottavia.- Armas8
Säästöpäätös- Engman(kepu) Engman uutena valtuutettuna , ei näytä ymmätävänmitä arvokasta Hollolasta menetettiin. En tiedä mistä pönttövuorestaon Hollolaan tullut.Sen tiedän, ettäon jonkinlainen perhekoti. Josta saa ainakin hyvät tulot per lastakohti(eli rahastusta selvästi) Millähän välillä pitää huolta lapsista joit on ottanut, kun haluaa olla vähän jokaasiassa mukana, ?Kuinkahan hyvin sos, puoli valvoo lasten hyvin voinnin ? Olisi syytä tarkastaa taustat .Heinlammilaiset tuntuu olevan huolissaan lapsista.
Engmanille Hollola on vierasta, pitääpaljon vielä oppia , jos aikoo vielä päästä valtuustoon.Eipä osanutkunnon nastauksia antaa , kun oli Lukiosta kysymys. Kyllä tehtiin päätös, että hyviä veron maksajia on Hollolasta lähtenyt. Tällälailla yksi osa alkoi kurjistumiselle. KEPULLA ei ole hulta NUORISTA ja heidän syrjäytymisestään.Pääasia , että itsellä on hyvä olla ja yhteiskunnalta saa helppoa rahaa lastenylläpitämiseen. Sanon vaan, että ÄLY ÄLÄ JÄTÄ! - Esteetön
Armas8 kirjoitti:
Säästöpäätös- Engman(kepu) Engman uutena valtuutettuna , ei näytä ymmätävänmitä arvokasta Hollolasta menetettiin. En tiedä mistä pönttövuorestaon Hollolaan tullut.Sen tiedän, ettäon jonkinlainen perhekoti. Josta saa ainakin hyvät tulot per lastakohti(eli rahastusta selvästi) Millähän välillä pitää huolta lapsista joit on ottanut, kun haluaa olla vähän jokaasiassa mukana, ?Kuinkahan hyvin sos, puoli valvoo lasten hyvin voinnin ? Olisi syytä tarkastaa taustat .Heinlammilaiset tuntuu olevan huolissaan lapsista.
Engmanille Hollola on vierasta, pitääpaljon vielä oppia , jos aikoo vielä päästä valtuustoon.Eipä osanutkunnon nastauksia antaa , kun oli Lukiosta kysymys. Kyllä tehtiin päätös, että hyviä veron maksajia on Hollolasta lähtenyt. Tällälailla yksi osa alkoi kurjistumiselle. KEPULLA ei ole hulta NUORISTA ja heidän syrjäytymisestään.Pääasia , että itsellä on hyvä olla ja yhteiskunnalta saa helppoa rahaa lastenylläpitämiseen. Sanon vaan, että ÄLY ÄLÄ JÄTÄ!Engman on kunnasta riippuvainen lastenhoitaja eikä kykene itsenäiseksi poliitikoksi, vaan joutuu ottamaan huomioon asiakkaansa, Hollolan kunnan virkakunnan.
- Neljäntuulentie
Armas8 kirjoitti:
Säästöpäätös- Engman(kepu) Engman uutena valtuutettuna , ei näytä ymmätävänmitä arvokasta Hollolasta menetettiin. En tiedä mistä pönttövuorestaon Hollolaan tullut.Sen tiedän, ettäon jonkinlainen perhekoti. Josta saa ainakin hyvät tulot per lastakohti(eli rahastusta selvästi) Millähän välillä pitää huolta lapsista joit on ottanut, kun haluaa olla vähän jokaasiassa mukana, ?Kuinkahan hyvin sos, puoli valvoo lasten hyvin voinnin ? Olisi syytä tarkastaa taustat .Heinlammilaiset tuntuu olevan huolissaan lapsista.
Engmanille Hollola on vierasta, pitääpaljon vielä oppia , jos aikoo vielä päästä valtuustoon.Eipä osanutkunnon nastauksia antaa , kun oli Lukiosta kysymys. Kyllä tehtiin päätös, että hyviä veron maksajia on Hollolasta lähtenyt. Tällälailla yksi osa alkoi kurjistumiselle. KEPULLA ei ole hulta NUORISTA ja heidän syrjäytymisestään.Pääasia , että itsellä on hyvä olla ja yhteiskunnalta saa helppoa rahaa lastenylläpitämiseen. Sanon vaan, että ÄLY ÄLÄ JÄTÄ!Onko Engman jostain Lapista kotoisin, koska hän on Paavo Väyrysen kampanjapäällikkö Suomen Keskustassa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5610023Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126775Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736085Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?525982Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset34173Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464140Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2693164Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k372820Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442388- 611487