Pitkäkarvainen kissa

Mamman prinsessa

Ottamani kissanpentu, nyt jo 1,5 vee, osoittautuikin pitkäkarvaiseksi, jota ei ihan pentuna huomannut. Nyt kyselisin vinkkejä kokeneemmilta, miten turkkia tulisi hoitaa, että sekä kisu että emäntä olisimme tyytyväisiä?
Harjaukseen olen totuttanut ja sitä pitääkin tehdä jatkuvasti. Oikein hirvittää jo kesän tulo, kun ajattelen sitä roskan määrää, mikä sisälle kantautuu ja entäs punkkien etsintä? Kertokaa koemuksianne, kiitos!

11

1669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kampa hyvä väline myös, sillä saa rojut syvemmältäkin turkista pois. Ja furminaattori, karvanlähdön aikaan kun edes kerran-pari viikossa käyt turkin läpi furminaattorilla, niin kissa ei sitten oksentele karvamöykkyjä, ainakaan paljoa.

      Jos kissa ulkoilee vain aidatulla pihalla, jossa nurmiheinä pidetään lyhyenä, niin riski saada punkkeja pitäisi olla pieni. Enemmän työtä tulee siitä kun joku on käynyt kuopimassa pehmeässä ja multavassa kukkapenkissä ja mutatassuillaan spurttaa sitten sisään...

      Turkkiin saa lisää kiiltoa lisäämällä öljyä(kala-, pellava-, rypsi- tms öljy) kissan ruokaan. Kunnollinen ruoka on pitkän turkin perushoitoa; raakaa lihaa muutama kerta viikossa, jos kissa saa pääosin purkkiruokaa. Tai meillä yksi katti kyllä lipitteli öljyn mieluiten erillisestä kiposta.

      Pitkä turkki on kissalle itselleen riski; se voi jäädä vaikka ruusupensaaseen kiinni pörheästä hännästään.

    • Hyhyhyhyhyhyh!!!!

      Miten olette hoitaneet yhteisymmärryksessä semmosen homman, ku pitkäkarvanen kissani ryntäsi sisään laahaten perässään koivunoksia, muita roskia ja hännänalusta oli ihan sonnassa!!!! Olen osannut odottaa ja pelätä näin joskus tapahtuvan ja nyt se tapahtu! Haju oli KAMMOTTAVA!!! Sain onneksi kopin ja pesin enimmät lavuaarissa, mutta eihän sitä kokonaan saanut putsattua, kun tyttö pisti vielä kovasti hanttiin! Älkää vastatko, et mitäs otit ja plääh, plääh, vastaavaa!!
      Kissa on hyvin hoidettu ja rakas edelleen, mut vinkkejä vastaavan varalle - kiitos!!

      • niks naks karvóille

        Minä olen lyhentänyt saksilla/koneella pitkäkarvaisen kissani maha ja kainalokarvat kesäksi. Ei kuitenkaan kaljuksi, pari senttiä jättänyt. Ei anna harjata ja kainaloihin tulee pahoja takkuja jotka ovat ihossa kiinni. Ne joutuu sitten koneella ajamaan ihoa myöten. Kisu kun tykkää pyöriä nurmikolla ja varpujen seassa niin näin käy.


    • Hyhyhyhyhyhyh!!!!

      Tuohan olisi varmaan hyvä apu! Miten vaan saat leikattua, kun harjaaminenkin on melkoista painimista, vaikka pennusta asti ollaan harjoiteltu. Oletko laittanut punkinesto aineen niskaan, vai miten niistä selviät? Kyllä pitkäkarvainen kissa on työläs hoitaa, tavalliseen verrattuna! Kiitos, kun vastailet!! :)

    • Itse kampaan puolipitkäkarvakissaani, sellaisella, jossa on tylpät metallipiikit. Katsele eläinosastoilta. Monenmoista tarjontaa on.
      Aniliininpunaisessa rasiassa myydään sellaisia raksuja (10 kpl/pv), kun anti-hairball, ehkäisee karvapallojen muodostumista.
      Viime kesänä käytin punkkipihtejä. Nyt ajattelin ostaa apteekista sellaista mikä pannaan niskaan, joku liuos. Koirille ja kissoille on omansa. Ei saa antaa ristiin.

    • Saman kohtelun ovat kissat saaneet kuin koiratkin meillä: Tassujen huuhtomista, vaikkei olisi tarvetta. Harjotuksen vuoksi suihkun lattialla suihkutetaan ainakin tassut ja mahan alus, ettei kissa ole sitten ihan paniikissa kun tulee tuo pakollinen pepunpesu eteen....

      • niks naks

        No, apuvoimia tarviin kissan turkin lyhentämisessä. Mies ottaa kissan syliin, nostaa kainaloista seisomaan ja sitten vetelen karvoja lyhyemmäksi. Eihän se kissa siitä tykkää ja saattaa sähähtää, mut alistuu kun huomaa, ettei mitään meille mahda:) Punkkeja ei oo tarvinnu irroitella kun ei oo tullu, meillä kuiva kangasmetsä pihan takana.


    • Anna Apuri

      Ainosataa perskarvaoja kannattaa lyhennellä, hygiaania syistä, kesä kuumalla jos kissä on kovasti kuumissaan voisi tietty harkita, kesäleikkausta. Punkit pysyy poissa Frontlinella

      • dogroom

        Trimmaan kissoja jo aika pitkä ja kyllä voin sanoa että asiakkaita riittää. Yleisesti asiakkaan toive on leijona malli kissanleikaus. Saman palvelun kuuluu kynsien leikkuu, korvien ja silmien puhdistus ja joskus pesu , jossa kättään vain ammattilaisia kissalle tarkoitettu shampoot ja hoitoainet. Jotkut taas haluavat vain harjata kissaa furminatorilla.
        Tässä on mun sivu jos kiinnostaa dogroom.123kotisivu.fi


    • 3 cats

      Minulla on 2 perskiä ja ragdoll ja pesen kissat talvisin kerran kk ja kesällä parin viikon välein. Aina tulee vesi likaiseksi joten tarvetta on. Ovat ulkoilevia kissoja.
      Pitkäkarvaisen turkin saa pesemällä ahkerasti, pysymään siistinä ja helppona kammata, ei takkuunnu.
      Perspuolen karvoja joudun pesemään perskeiltä joskus lavuaarissa. Toinen panee hanttiin, toinen ei.
      Punkit poistan punkkikynällä jonka olen huomannut jo edellisen kissan kanssa 20v. sitten parhaaksi keinoksi poistaa.
      Voihan niitä karvoja lyhentää jos siltä tuntuu vaikka vain kainaloista ja takapuolesta. Itse en suostu perskeiltä ajamaan karvoja koska ne on just siksi kauniita kun turkki on muhkea. Ei siitä turkista niin isoa vaivaa ole että menisin kynimään sen.
      Pitää varautua pitkäkarvaisen ostaessaan siihen.

    • Persun omistaja

      Kissathan ei eivät muutenkaan kuulu vapaana Suomen luontoon ja pitkäkarvaiset kissat sitä vähemmän juuri tuon turkin sotkuuntumisen vuoksi. Tätä toitotetaan kaikialla pitkäkarvaisten kissojen kasvattajien sekä rotuyhdistysten sivuilla, mutta maalaisjunteille ei näytä menevän jakeluun.

      Jos kissa ulkoilee asiallisesti valjaissa tai ulkohäkissä, niin silloin omistaja voi vahtia minkälaisessa ympäristössä kissa liikkuu ja likaiset tassut voi puhdistaa ihan kostealla liinalla. Mutta jos pitkäkarvainen kissasi roumaa vapaana jossakin männyköissä, niin se nyt ei vaan käytännössä toimi, jos kissan turkki on jatkuvasti pesua vaativassa kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      352
      1397
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1375
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      306
      1137
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1067
    5. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      884
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      879
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      825
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      794
    Aihe