Asensin 5500 Webasto EvoM lämmittimen purkkariini. Jossain ketjussa mainittiin että sen palotapahtumaa pitäsi säätää asennuksen jälkeen. Kuinka tuo tehdään omatoimisesti?
Lämppäri on kipparinpenkin alla, 90 mm letku on 10 m pitkä ja ilman mutkia asennettu. 5 ulostuloa joista 2 on kuristettu 60mm:iin ja kolme on 90 millisiä.
Webaston säätö
3
1469
Vastaukset
- Lämmittäjä
Ei sitä voi säätää omatoimisesti ellei ole savukaasuanalysaattoria ja silloinkin voi olla vaikea/mahdoton koska monissa lämmitimissä ei ole mitään säätöjä joita olisi tarkoitus omatoimisesti säädellä.
Kyllä ne on valmistaja säätänyt valmiiksi jotta palotapahtuma olisi mahdollisimman taloudellinen ja hyvä.Perussäätö on kyllä tehty, mutta hienosäätö tulee Webastoissa aina tarkistaa. Laitteet kyllä toimii, mutta se tilanne, että säätö onkin pielessä, saattaa se aikaistaa höyrystimen vaihtoa. Toki arvot on yleensä suurimmassa osassa niin liki, että laite toimii moitteetta.
Palopuhallin ja pääpuhallin on samalla akselilla, jolloin putkiston vastapaine vaikuttaa paloprosessin saamaan ilmamäärään ja näinollen CO2 arvoon. Samoin tietenkin pakoputken vastapaine. Laite laitetaan joko ohjelmointilaitteella säätötilaan, tai tekemällä johtosarjaan jumpperikytkentä. Paloarvot mitataan CO2 mittarilla raja-arvoihin ja homma on siinä.
Samalla lämmittimestä voi tarkistaa, että se toimii oikein. Kaikissa lämmittimissä on nykyään oltava lämmittimen pintalämpötilan mittaava piiri, joka rajoittaa tehoa tarvittaessa. Jos putkistossa on mutka sopivassa paikassa tai putkisto on liian ahdas vastapaine kasvaa ja suuri ilmamäärä voi aiheuttaa turbulenssiä, joka vastustaa ilmavirtausta, lämmitin kuumenee, alkaa lämmitin rajoittamaan tehoa. Tätä ei huomaa millään muulla, kuin ohjelmointilaitteella tai tietenkin sillä, että vene ei lämpiä. EVO 5500, joka normaalisti siis antaa 5Kw, voikin olla hyvin äkkiä 3,5Kw. Itselle on joskus käynyt juuri noin. Siksi käytin kaikissa kaapelin kiinni ennen luovutusta.
Kyseiset mittalaitteet voi kätevästi hankkia noin 1200€ hintaan tai pyytää myjäliikettä tekemään tuo homma.
- Joakim_
Vaatii ainakin CO2 mittauksen, mahdollisesti myös jonkun säätölaitteen. Ei käy kovinkaan selvästi ilmi tästä: http://www.suremarine.com/manuals/webasto-repair-manuals/at3900-5500-repair.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1415386Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa763623"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1083507Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma642768Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.412384- 1191742
Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni201654Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3661239- 491186
- 53947