kissanpentu

kisulirakas

No meillä on kissanpentu joka on toosi villi. Se puree ja raapii kuoliaaks. Mä oon koittanu kouluttaa sitä mutta ei onnistu. Laittakaa vinkkejä tähän keskusteluun. Älkää laittako mitään turhaa.

5

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ethän leikitä pentua omilla käsilläsi tai jaloillasi, jolloin se on oppinut raapimaan ja puremaan sinua? Toivottavasti et, sillä pentu oppii pian siihen, että kätesi ja jalkasi ovat niitä "leikkikaluja" joita voi purra ja kynsiä. Riittävästi vain leluja, joilla pentu voi leikkiä. Kun kissa kasvaa ja voimaa tulee lisää, niin se ei ole kenellekkään mukavaa, jos upottaa hampaat ja kynnet ihoon. Kissa ei sitä ymmärrä, että niin ei saa tehdä, jos se on pennusta asti siihen opetett, vaan olettaa että käsi/jalka on lelu, jolla voi leikkiä.

    • hei pure mua

      Mulla oli myös villi pentu. Ostin nahkahanskat, laitoin käteen ja leikitin sitten, sai purra käsiäni. Kun alkoi puremaan käsiäni ilman käsineitä sanoin napakasti EI.
      EI toistoja useasti ja katsot kissaa vihaisesti. Nyt vanhempana kissani ei enää pure mua. Rauhoittui muutoinkin tosi paljon pentuajoilta.
      Tiedä sitten tepsiikö kaikille tapauksille.

    • jussinmamma

      kyllä se vuoden kuluttua on asettunut. Ainahan kissanpennut purevat, raapivat, kiipeävät kinttuja ja ikkunaverhoja. Sitten vasta voi puhua ongelmasta, kun kissa alkaa kynsiä seiniä,
      Onko mahdollisuus järjestää ulkoilutarha?
      Pahvilaatikko jossa on pari kulkureikää, viihdyttää melkoisesti.
      Ja kärsivällisyyttä omaan päähän. Kissa ei opi mitään alta kahden kuukauden
      Puolivuotias kissa on hankalin, terävät kynnet, voimaa purra ja intoa tuplasti tarpeeseen nähden. Siinä vaiheessa tulee mieleen, että kaksi kissaa, saisivat tapella keskenään

    • JGBZ6890

      Itse tapoin kissani tuosta hyvästä.

    • Aidosti kissarakas ihminen ei tuollaista tee sen perusteella, että kissa raapii ja puree, mutta ainahan jonkun kissojenvihaajan on pakko purkaa se ärsytys tänne viestiketjuun -.- Epäilen kyllä, ettet koskaan ole edes omistanut kissaa ja jos oletkin, niin ihan oikein sinulle, jos on raapinut ja purrut. Toivottavasti edes sattui ja kunnolla :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      9
      2701
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2550
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2390
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2036
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1634
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      73
      789
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      712
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      703
    Aihe