Tarvitsen kipeästi apua

undulaattitarviiapua

undullani (n.6 kk vanha) on ilmennyt sellasia pieniä valkosia tikun tapaisia päähän ja niissä on pieni musta pää. En uskoisi että ne ois mtn matoja/loisia koska en ole ainakaan nähnyt niiden liikkuvan. mutta onko kenelläkään tällästä ollut? onko se vaarallista ja mitä se on? toivottavasti ei kuitenkaan loisia/matoja :( oisin tosi kiitollinen vastauksista!

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • undulaattitarviiapua

      mutta siis tosiaan käyttäytyy ihan normaalisti eli on utelias eli ei menoa oo ainakaan vielä haitannut :) tosin pää meinaa vähän kutista :/

    • -M-

      Taidat olla aika tuore undunomistaja? Linnullasi on sulkasato, ja uudet höyhenet kasvavat suojaavan sarveistupen sisässä, ne on niitä tikkuja. Höyhenen kasvaessa tuppi murenee pois. Vartalostaan lintu voi itse nokallaakin niitä irrotella (katsopa häkin pohjaa kun lintu sukii itseään, siihen varisee nyt todennäköisesti valkoista hilsettä jos uusia kasvavia häyheniä on paljon tulossa), mutta päässä ne pysyvät pidempään ja näkyvät paremmin ihimisen silmään. Ihan normaalia siis eikä mitään syytä huolestua.
      Sulkasato on linnulle vähän kutisevaa aikaa, tarjoa sille kylpymahdollisuus usein ja anna monipuolista ruokaa ja vähän normaalia enemmän kalsiumia ja proteiineja. Pieni lisävitamiinikuurikaan vaikka viikon ajan ei pahitteeksi ole.

      • undulaattitarviiapua

        joo siis nämä kaksi ovat ensimmäiset unduni :) eli tuore omistaja olen :D ja joo tätä aloin jälkeenpäin miettimään mutta hyvä että sain vahvistuksen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2274
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1963
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1582
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1499
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1231
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1114
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      77
      1093
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe