Olen kuullut, että tuota mangaa olisi tulossa Suomeen? Tietääkö joku milloin? Ja mistä kyseinen sarja kertoo?
Koska Ah my Goddess mangaa tulee?
Umi*
4279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä, OMG:tä tullaan julkaisemaan Suomessa. Ajankohdasta ei taida kenelläkään olla varmaa tietoa. Uusimmassa Ranmassa muistaakseeni sanottiin että ensi kuussa ilmestyisi ensimmäinen osa. Toisaalta, monista lähteistä kuuluu semmoisia huhuja että kyseinen julkaisu olisi siirtynut jopa ensi vuoteen. Itse tiedustelin asiaa Egmontila pari viikkoa takaperin ja sain tällaisen vastauksen:
Hei,
pienoinen pettymys taytyy tuottaa lehden ilmestymisajankohdan suhteen. Sita
ei valitettavasti saada julkaistua taman vuoden puolella mutta ensi vuonna
pitaisi tulla. Ajankohtaa en valitettavasti viela tassa vaiheessa osaa
sanoa.
Yst. terv.
Egmont Kustannus
A.Liuksiala
Ota nyt sitten selvää...
Itse sarja kertoo periaatteessa jumalattaren ja kuolevaisen suhteesta ja yhteiselämästä. Sarja alkaa kun kohtalaisen tavallinen koululainen (eikä muistaakseeni tällä kertaa lukiolainen) Keiichi Morisato soittaa vahingossa väärään numeroon nuudeleita tilatessaan, ja ruuan sijasta paikalle putkahtaa jumalatar Belldandy joka lupaa myös toteuttaa Keiichille yhden minkä hyvänsä toiveen. Keiichi luulee että kyseessä on hänen kavereiden järjestämä käytännönpila, ja fiksuna poikana toivoo että Belldandystä tulisi hänen tyttöystävänsä. No, toivehan pitää säännösten mukaan täyttää, ja siitä alkaa Keiichin ja Belldandyn yhteinen taival, erityisesti kun poikien asuntolassa ei tyttöjä suvaita. Myöhemmin mukaan liittyvät vielä mm. Keiichin sisko Megumi, Belldandyn siskokset Urd ja Skuld sekä useita muita enemmän ja vähemmän jumalallisia/demonisia ilmestyksiä.
Sain Himura_Kenshiniltä lisää informaatiota! No katotaan nyt milloin tulee. Joko ens kuussa tai sitten ens vuonna! T_T'
Lokakuun puolissa välin. 87% varma tieto.
Että sillee. Voihan se tulla joskus muulloinkin, mutta lähiaikoina...
Ens kuussa eli n. 3 viikon kuluttuu ja samaan aikaan ku Ranma½:n 12 osa. Voit lukea sen Ranma½ 11 osan takatekstistä mikäli luet niitä ylipäätään... Mä nyt vaan luen sen takii et jos sieltä sais jotain hyödyllistä informaatiota.