Mistä porukka on löytänyt hyvälaatuisia lomavaatteita Pattayalta. Ennen sieltä sai hyvälaatuisia T-paitoja melkein mistä vaan. Viime syksynä en löytänyt enää mistään, vaan kaikki oli poikkeuksetta koovia peltipaitoja. Eli ei ilmeisesti ole enää 100% puuvillaa vaikka niin mainostavat. Pehmeiksi ja miellyttäviksi niitä ei saanut edes hoitoaineella. Hyvälaatuisia shortsejakaan en löytänyt vaan kaikki oli halvan oloisia ja varmasti hiostavia, halpis keinokuituisia. samaten nykyiset niin sanotut pikeepaidat eivät olleet 100% puuvillaa ja jos oli niin oli käyttökelvottomia. Sen takia että hiki ei niihin imeydy joten ovat erittäin epämiellyttäviä käyttää.
PS: En osta suomesta kun niitä ei nyt ole.
PS: En osta suomesta kun niitä ei nyt ole.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Osta menomatkalla jo BKK:sta,niin saat laatua,hintakin on suht sama.
Chatuchak on hyvä markkina alue,tai keskustassa Siam sky train aseman lähellä lukuisia hyviä isoja tavarataloja.
Onks noi siinä lentokentän kupeessa kun tullaan ulos terminaalista, siinä heti vasemmalla kädellä?
juu...lentokentän lähellä ei ole mitään...pitää mennä keskustaan. Pattayalta ei tänä päivänä löydä laatuvaatteita. Tuotteet on tehty niille farangeille, jotka simassa ostavat ylihintaan näitä kledjuja. Halvalla ei saa hyvää. Aidot tuotteet maksavat ehkä liikaa tavalliselle tallaajalle, joille se maksaako olut 50thb vain 60thb on elämää suurempi asia.
Lentokentältä on helppo tulla keskustaan julkisillakin,jos ei ole hirveästi kap säkkejä kannettavana.
Airport Rail Link Phaya Thay tuo Phaya Thain sky train asemalle,missä pitää vaihtaa Siamiin menevään Sky Train junaan.
Linja karttoja saa ilmaiseksi joka asemalta,kolikon vaihto kopeilta.
Lippu on ostettava automatista,mutta kolikon vaihto kopista neuvovat,jos kysyy.
Ei taksikaan kallis ole,jos kap säkit painaa.PPhaya Thailta on vain2 pysäkin väliä Siamin asemalle,missä on ehkä eniten vaate kauppoja.Ja erilaisia halvasta tosi hienoihin merkki liikkeisiin.
En kyllä viitsi lähteä Bangkokin keskustaan matkalaukkujen ja repun kanssa.
Kyllä sieltä Pattayaltakin jostain saa kun vaan tietäis mihin suunnata heti loman alussa. Sen minkä huomasin viime reissulla niin vaatteden laatu on huonontunut ihan merkittävästi. Ennen sai jopa torilta ihan hyvälaatuisia paitoja ja halvalla.
Nyt ei taida saada kuin Central Festivalista jos sieltäkään. Siellä ei viimeksi tullu käytyä mutta josko nyt parin viikon päästä kävis. Hinnat on siellä vaan kalliimmat kuin suomessa.