Tätä on kysytty jo useaan otteeseen ja oli myös itselleni epäselvää voiko huoltoasemien bioetanolia käyttää biotakoissa joten viimesellä selvitin asian. Biotakkoihin suosituksena olisi bioetanoli joka sis vähintään 92% etanolia, ostettiin hiljattain biotakka jossa tuli kaupanpäälle Bauhaussin bioetanoli jossa etanolia on 85%, tämä kyseinen bioetanoli haisee hiukan, ei pahasti ja palaa ihan nätisti mutta jos etanolia on 95% on se tällöin puhtaampaa ja palaa isommalla liekillä eikä hajua pitäisi tulla edes sitä vähää.
Huoltoasemien bioetanoli on 80-85% etanolia, st1 ei osannut vastata voiko tätä käyttää ja biotakkojen valmistaja kertoi että etanolin määrä on liian vähäinen jolloin nestettä syntyy enemmän joka lopuksi palaa ja haisee, riskeistä ei osannut sanoa joten käytännössä ei voi käyttää tai omalla vastuulla.
Jos kaipaatte kunnon bioetanolia biotakkaan voin varmuudella sanoa että Noa Home myy halvinta ja parasta 10L 34€ eli litrahinnaksi syntyy 3,40€ ja tämä on halvinta jota olen löytänyt. Olen soittanut 11 liikettä läpi ja bioetanolin litrahinta pyörii 4-7€ paikkeilla ja etanolia on n. 85%.
Muutamat ovat myös kysyneet lämmittääkö biotakka, kyllä se lämmittää. Eron huomaa kun polttaa tunnin, pari niin asunto rupeaa olemaan jo lämmin, se ei tosin lämmitä kuten normaali takka mutta kyllä, lämpöä tuottaa.
Huoltoasemien bioetanoli biotakkaan
11
9444
Vastaukset
- Viinan poltto
Jos tarkoitat huoltoasemilla myytävää moottoripolttoainetta niin sen polttaminen sisällä ei ole oikein järkevää. Se on etanolin, bensan ja muiden kemikaalien sekoitus.
Tämä biotakka villitys perustuu pelkästään mainosten luomaan illuusioon "puhtaudesta". Väitetään sen palavan puhtaasti mitä se todellakaan ei tee. Sikäli kun siinä palaa keltainen tai kellertävä liekki, tunnelmaa luovana, niin siinä on myös palojäämiä. Pääasiassa nokea. Jos se palaisi puhtaasti vrt vedyn palaminen niin liekki olisi lähes näkymätön sinertävä. Tämän voi kokeilla polttamalla vaikka Sinolia mikä taitaa olla lähes puhtain normaalisti myynnissä olevista polttonesteistä. Sen liekki ei juuri tunnelmaa luo.- nokinenä
^jep, se keltainen liekki = hehkuvaa nokea.
Mikä ei kuitenkaan estä markkinointihuijareita väittämästä biotakkoja päästöttömiksi. Ja biomassa uskoo...
No, pääsee maalaamaan harmaantuneet seinät parin vuoden välein. Sama juttu myös niillä, jotka ovat hurahtaneet kynttilöiden jatkuvaan polttamiseen.
- Toimiipas Sinol
Juuri Sinolia olen polttanut biotakassa eikä tunnelmassa mitään vikaa!
http://biotakka24.fi/
Biotakka, biotakat • Yli 500 biotakan mallia • Kaikkein suurin valikoima Skandinaviassa ja Baltiassa! • HYVÄ HINTA! • GARANTIA! • ILMAINEN TOIMITUS!- halvempaa
Biltema myy bioetanolia litran pullossa 2.99€
- ry6
Näin tekee kamina etanoli nimellä.Halvin.
- bioetana
Tuo Bilteman etanoli näyttää olevan 80%:sta
- Kaunko_kestaa_litra_
Kysymys;
Voitko kuvailla minkä kokoinen on Sinun biotakka, ja kauanko kestää biotakassasi yksi litra bio-polttoainetta?
Minulla ei ole bio-takkaa. Kysyn siis käyttökokemuksia? Kertokaa mihin yksi litra etanolia riittää etanolitakassa, tms.?
- eroaverkosta.piste.be
1 kW biotakka polttaa noin 0.2 litraa 95-prosenttista alkoholia tunnissa ja lämmittää taatusti sen tunnin ajan komeasti. On syytä olla toinen takka, jonka voi täyttää ja käynnistää heti perään kun ensimmäinen vähän jäähtyy ennen uudelleentankkausta.
Huoltoaseman pumppupolttoainetta E85 ei voi käyttää sisätiloissa nokeamisen vuoksi edes kaminaetanoliin sekoitettuna (on kokeiltu).
Ulkotiloissa voi ehkä käyttää E85-polttoainetta mutta takan polttokammion villavuoraus voi nokeentua ja hajota.
- eroaverkosta.piste.be
> Voitko kuvailla minkä kokoinen on Sinun biotakka
Jos pystyt nimimerkistäni hahmottamaan www-webbiosoitteen, siellä on kuva ja tuoreita käyttökokemuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803