KILTA- tuoli

Kiltatar

Olen purkanut verhoilun ja kaavoittanut tuolin. Tuoleissa, joita minulla on, verhoilu on selkeästi aloittettu kiinnittämällä aukon takaosa paikoilleeen nitomalla saumanvarasta. Muutoin kankaat on ommeltu valmiiksi yhteen, mutta lopuksi nidottu etu- ja takaosa ylös sekä alaosa istuimen pohjaosan molemin puolin.

Mikä on työjärjestys istuin osassa? Istuintyyny on tietysti oma kokonaisuutensa ja asetaaan paikalle lopuksi, mutta miten verhoilu asetetaan muutoin? Nidotaanko etuosan jälkeen selkäosa ja sitten vasta istuinen alaosat? Vai toisin päin? Miten?

4

639

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Doing!

      Mars kirjastoon tai kirjakauppaan! Esim. Mummolan Mööpelit kirjassa on hyvät ohjeet verhoiluun. Ja löytyy niitä muitakin verhoiluoppaita, kun vaan viitsi kysellä.

      • Kiltatar

        Kiitos


      • Kiltatar

        Mummolan Mööpleit on nyt tutkittu. Kirja on loistava johdanto huonekalujen kunnostukseen. Kilta-tuolin osalta tosi siitä ei löytynyt ohjeistusta eikä ko. tuolia ollut kirjan esimerkeissä.Kilta-tuolin verhoilu vaatii enemmän pohdintaa.


    • Kiltailta

      Etuosa on kiristettävä rypyttömäksi, ja sen yhteydessä alareunat istuinpohjaan. Jos tuoli verhoillaan kankaalla, voi selkänojan ommella myös käsin piilotikein yläreunan alle, kiristämällä kankaan ensin esim heftaneuloilla paikoilleen. Tuolin alle kiinnitin viimeiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1672
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      859
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      89
      595
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe