Vauvan silmäpussit

Äiti13

Meidän 8kk:n ikäisellä vauvalla on mielestäni aika selkeästi turvotusta silmien alla, eli silmäpussit. Silmän alusten turvotus menee aika alas, melkein nenän puoleen väliin asti, eivät ole tummat mutta ihan silmien alta ehkä hieman punertavat. Nämä ominaisuudet ovat olleet jo syntymästä asti. Lapsi on ainakin toistaiseksi ihan terveeksi todettu, eikä nuhaa kummempaa ole vielä sairastanut. Meillä vanhemmilla eikä muillakaan lähisuvussa ole silmäpusseja, joten ei pitäsi olla ainakaan mikään perityvä ominaisuus.

Kysyin asiaa jo 4kk neuvolassa lääkäriltä, mutta hän ei ainakaan vielä silloin sanonut asiaan juuta eikä jaata...Kohta 8kk neuvola ja silloin otan asian toki uudelleen puheeksi mutta toivoisin muidenkin kokemuksia asiasta.

Vastasyntyneenä turvotus onkin aika tavallista, mutta onko normaalia, että sitä on vieläkin? Onko kenenkään muiden vauvoilla tälläistä ja meneekö se ohi?

6

8500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päiväkotitäti

      Olen itse päiväkodissa töissä ja olen nähnyt monella pienellä punaiset turvonneet silmäpussit.
      Omalla lapsellani oli taas tosi pitään turvonneet yläluomet, taisi hävitä vasta reilusti yli vuoden iässä!
      En usko että on syytä huolehtia? Vai mikä siinä tarkalleen huolettaa?
      Varmasti kuitenkin ajan kuluessa katoaa:)

    • Masu-uni

      Meilläkin tyttärellä oli etenkin vauvaiässä selkeät silmäpussit. Kerran eräs ystäväni kysyi, nukkuuko lapsemme kenties mahallaan, minkä jälkeen huomasin silmäpussien selkeästi liittyvän siihen, että tytär mielellään kääntyi päiväunilla ollessaan mahalleen nukkumaan.
      Nyt tytär 2-vuotias, eikä silmäpusseja enää juurikaan havaittavissa, vaikka mahalleen unissaan kääntyisikin.

    • Äiti13

      Kiitos vastauksista!

      Meidän vauva ei nuku vatsallaan lainkaan. Hereillä ollessa on toki vatsallaan lattialla hyvinkin paljon, mutta en kyllä usko että siitä johtuisi nuo silmäpussit. Ne ovat myös aina mielestäni saman kokoiset.

      Eniten tyietysti huolettaa se, että pelkään jonkin olevan hullusti vaikka luultavasti kaikki on kuitenkin ihan hyvin. Ja ikävä kyllä suoraan sanottuna nuo silmäpussit tekevät vauvani jotenkin sairaan näköiseksi. Eli on kosmeettisestikin katsottuna hiukan ikävän näköistä jos on pysyvää.

      Lisääkin voi kirjoitella jos jollain on jotain kommentoitavaa aiheeseen!

    • Verenpurkaus

      En usko että olisi mitään syytä lähteä pelkäämään/huolestumaan vauvan terveyden puolesta.
      Uskon että voihan se olla vähän ikävän näköistä, mutta itsekkin turvonneita silmiä nähneenä voin kyllä luvata että kyllä ne ajan kanssa tasoittuu ja lähtee pois.

      Varmasti monia äitejä huolestuttaa/häiritsee joku vauvansa piirre, mutta yleensä ne tasoittuu kyllä vauvan kasvettua taaperoksi.

      Kun oma lapseni syntyi niin hänellä oli erittäin pahat verenpurkaukset molemmissa silmissään! Silmän "valkuaiset" olivat siis verestävän punaiset.
      Olin huolesta sekaisin kun pelkäsin ja kuvittelin kaikkea maan ja taivaan väliltä.
      Pian punoitus rauhoittui, mutta selvästi näki etteivät silmät olleet "normaalin" näköiset. Ihmiset kyllä kyselivät hienovaraisesti usein vauvan silmistä ja se oli kyllä kieltämättä vähän masentavaa...

      Nyt lapseni on puolitoistavuotias eikä kukaan ulkopuolinen ainakaan huomaa silmissä mitään outoa jos minäkään enää. Mutta kun vauvakuvia katselee niin kyllä on hurjan ja sairaan näköiset simmut!

    • tummat silmät

      Joskus atoopikoilla tai allergisilla lapsilla on silmän aluset tummat. Tosin silmäpusseista en osaa sanoa. Ja allergioiden kohdalla oireita olisi varmasti muitakin, ihon kuivuutta, punoitusta, vatsavaivoja jne.

    • Äiti13

      Toivotaan tosiaan että ei ole mitään syytä huoleen ja että katoavat vauvan kasvaessa.

      Allergia-asioista aion kyllä keskustella lääkärin kanssa, koska iho on alkanut kuivumaan ja vartalolla on punaisia ihottumaläiskiä vähän joka puolella. En ainakaan vielä ole selvillä, aiheutaako esim. joku ruoka-aine niitä. Olen niitä rasvaillut, välillä ovat mekein poissa ja välillä taas hyvinkin selkeästi näkyvillä. Muita allergiaan viittaavia oireita ei kuitenkaan ole (ellei nuo silmän aluset sitten jotenkin liity asiaan).

      Mutta kiitoksia taas vastanneille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      423
      3631
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1612
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      114
      1432
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1399
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1368
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1316
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1246
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1159
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1027
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      39
      960
    Aihe