Mäkihypyn tila

Niilo Hiihto

Mäkihyppy on ajanut itsensä totaaliseen umpikujaan, kun kaikki liitämistä lisäävät kikkailut on hyväksytty. Nyt ollaan tilanteessa, että hyppyjen pituudesta on lähes mahdoton päätellä sijoitusta, varsinkin kisoissa joissa tuulensuunta muuttuu jatkuvasti, kuten Sothissakin on nähty. Ihan pelleilyksihän se menee ja tasapuolisuudesta ei hajuakaan.

Viimeistään näiden kisojen jälkeen pitäisi Fissin tehdä rajuja uudistuksia sääntöihin. Vähentää radikaalisti kaikkea liitopintaa lisäävää. Eli kieltää kääntyvät sukset, puvut oikeasti ihonmyötäisiksi ja tasaisesti ilmaa läpäiseviksi/läpäisemättömiksi. Ja jos sekään ei auta, niin sitten vaikka suksien pinta-alaa pienemmäksi, tai jopa V-tyyli pannaan.

3

268

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arska Ha

      Joo, mäkihyppy sisähalliin, niin saadaan olot tasapuolisiksi. Tosin se ei auta yhtään suomalaisia, aina jäädään 10 - 30 m hypyn pituudessa huippumiehille.
      Tosta V-tyylistä, boklöv sai aikanaan vain pilkkaa yleisöltä ja 13-14 p tuomareilta, kun nykyään tulee 20 pistettä...
      Joten hyppääminen sisähalliin ja arvostelutuomarit pois ja vauhdit niin hitaiksi että paremmatkin voi ponnistaa tosissaan!!!

    • NeitiWtyyli

      Miksi hypyn pituudesta pitäisi saada PÄÄTELTYÄ sijoitus? Sielä on videomittaus, tuomarit ja tulospalvelu sitä varten. Mäkihyppy on tasapuolisempaa nyt kuin pitkiin aikoihin!

      • paras lentorata

        Miksei Asikaista viety kisoihin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2566
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      1016
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      911
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      827
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      773
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      10
      684
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      60
      654
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      624
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      607
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      603
    Aihe