Mäkihyppy on ajanut itsensä totaaliseen umpikujaan, kun kaikki liitämistä lisäävät kikkailut on hyväksytty. Nyt ollaan tilanteessa, että hyppyjen pituudesta on lähes mahdoton päätellä sijoitusta, varsinkin kisoissa joissa tuulensuunta muuttuu jatkuvasti, kuten Sothissakin on nähty. Ihan pelleilyksihän se menee ja tasapuolisuudesta ei hajuakaan.
Viimeistään näiden kisojen jälkeen pitäisi Fissin tehdä rajuja uudistuksia sääntöihin. Vähentää radikaalisti kaikkea liitopintaa lisäävää. Eli kieltää kääntyvät sukset, puvut oikeasti ihonmyötäisiksi ja tasaisesti ilmaa läpäiseviksi/läpäisemättömiksi. Ja jos sekään ei auta, niin sitten vaikka suksien pinta-alaa pienemmäksi, tai jopa V-tyyli pannaan.
Mäkihypyn tila
3
227
Vastaukset
- Arska Ha
Joo, mäkihyppy sisähalliin, niin saadaan olot tasapuolisiksi. Tosin se ei auta yhtään suomalaisia, aina jäädään 10 - 30 m hypyn pituudessa huippumiehille.
Tosta V-tyylistä, boklöv sai aikanaan vain pilkkaa yleisöltä ja 13-14 p tuomareilta, kun nykyään tulee 20 pistettä...
Joten hyppääminen sisähalliin ja arvostelutuomarit pois ja vauhdit niin hitaiksi että paremmatkin voi ponnistaa tosissaan!!! - NeitiWtyyli
Miksi hypyn pituudesta pitäisi saada PÄÄTELTYÄ sijoitus? Sielä on videomittaus, tuomarit ja tulospalvelu sitä varten. Mäkihyppy on tasapuolisempaa nyt kuin pitkiin aikoihin!
- paras lentorata
Miksei Asikaista viety kisoihin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk605437Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5963503SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842919Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2822744"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961810Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6571730Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141321Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re231305Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183917