ubuntu synaptic

Tuntuu, että kaikki netin ohjeet ovat vanhentuneita, mutta pakettien hallinasta muutama kysymys, eli kun lataan ohjelman vaikka valmistajan sivulta, tallenako sen vai puranko sen heti? Sitten se menee tuliketun tallennuslootaan ja siellä taas minne olis paras laittaa? jota synaptic löytää helpoiten. Minä kun laitan synapticin haun se menee siihen vasemmanpuoliseen lootaa ja vaikka mitä tekee sille ei saa tehtyä mitään, olen uusi linux käyttäjä xp:n maailmasta ja varmaan en ainut jotka hakee neuvoja. Niin se vielä jos ohjelma sisältää usemamman paketin onko järjestyksellä jotain merkitystä. Sudo ja muut lähinnä syntaksi on kans hakusessa, mutta vanhana dos-käyttäjänä se selvii kunhan ajankanssa taas kerkii räpeltämään. Siihen kans olis hyvä saada jokin aloittajalle hyvä vinkki.

19

350

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kim jong un

        Linux on kuin Pohjois-Korea, kaikki mitä lataat on ennalta määrätty ylemmältä taholta. Etelä-Korean puolelle ei saa mennä.


      • kim jong un kirjoitti:

        Linux on kuin Pohjois-Korea, kaikki mitä lataat on ennalta määrätty ylemmältä taholta. Etelä-Korean puolelle ei saa mennä.

        Ulkopuolisten DEB-asennuspakettien asennus on Ubuntussa helpompaa kuin vastaavien Windowseissa, joten se tyhjäpääksi propagoitu fanaatikko taitaa löytyä raja-aidan siltä puolelta.


    • ↯↺↶↲↴↖↗↳↱↙

      Lähtökohtaisesti käytetään aina sovellusvalikoimaa, josta asennetaan ohjelmia.

      Jos lataat netistä jonkin Linuxille tarkoitetun asennustiedoston, se ei suinkaan ilmesty Synapticiin, kun ei ole vielä asennettukaan. Vasta asennuksen jälkeen.
      .deb-tiedostojen asennukseen nopea ja yksinkertainen on Gdebi.
      Päätteeseen:
      sudo apt-get install gdebi
      enter, salasana (ei näy), ja Gdebin asennus hoituu.
      Gdebi löytää lataamasi .deb-tiedoston asennettavaksi mistä vain, kotikansiosta, latauksista jne.
      .tar.gz- ja vastaavat asennustiedostot puretaan vaikka samaan paikkaan, mihin latasit, ja toimitaan mukana tulleen ohjeen mukaan.

      Mitä Ubuntu-versiota käytät, kun nykyisissä ei ole vakiona Synapticia?
      Aloittelevan käyttäjän ei ole syytä askaroida Synapticissa.
      Käytä sovellusvalikoimaa.

    • "eli kun lataan ohjelman vaikka valmistajan sivulta, tallenako sen vai puranko sen heti?"

      Ei aloittelijan käytännössä tarvitse asentaa ikinä ohjelmia mistään nettisivuilta tai jostain muusta hevon kuusesta. Klikkaat vaan sitä kauppakassi ikonia sieltä vasemmalta ja sieltä valitset ohjelmia.

      Synaptic hakee ohjelmat ihan sieltä Ubuntun paketeista, ei mistään latauskansioista. Jos Ubuntuun lataa ohjelman jostain muualta, (esim. Google Chromen) se on sellainen .deb päätteinen asennuspaketti jota voi klikata ja asentaa, ja se löytyy sen jälkeen myös Synapticilla.

    • vfdsgfca s55

      "lataan ohjelman vaikka valmistajan sivulta,"
      Mistä ohjelmasta on kysymys?

      • :=)

        Tiedä häntä, vaikka latailisi Windowsin exe-tiedostoja.....?
        :=)


    • Olen imuroinut kirjoitimen ajurin kun se muutoin löytyy ja pelaa, mutta ei tulosta mitään, winin puolella tulostaa cannon mp250. ja nuo mm vlc soittimen asensin sieltä ubutun sovelluslaatikosta ja se pelaa hyvin, sitten vaihdoin suomenkieliseksi jostain en muista mistä,heh olen ne nyt laittanut pakettien hallinta laatikkoon ja sieltä kyllä synaptic ne löytää, mutta menee oikealla olevaan laatikkoon ja siellä en saa tehtyä yhtään mitään. Nuo kollimoottorin paikat olen opiskellut siellä on yleensä vain vanhempien versioiden ohjeita ja ei oikein yksityiskohtaisia. Nyt kun paketit ovat pakettienhallinta kansiossa on pääte rpm.
      ubuntu 13.10 on käyttis, ja muutoin nyt toimii ja hyvin vaikka on vanha kone, vain kirjoitin ei enää pelaa.

      • cännöni

      • jeps kiitos salamat jokasuuntaan, nyt sain hyvän ohjeen eli sudo get- install.........ja nyt muunnan paketit dep päätteeksi, miten on helpoin muuttaa, kun kaikkea ei viitsi kokeilla, muutta kokeilin jo dep päätteellä olevaa ja se pelaa.


      • ====

      • cännöni kirjoitti:

        Riipaseppa tuollaiset riimi.
        sudo add-apt-repository ppa:michael-gruz/canon-trunk
        sudo apt-get update
        sudo apt-get install cnijfilter-common

        http://askubuntu.com/questions/141870/i-am-looking-for-canon-pixma-mp250

        joku vielä on hakusessa kun sudo add komentoa ei löydy


      • hohhoijakkaa....

        EI KÄY RPM PAKETIT!!

        Ubuntussa pitää olla .deb päätteiset joita voi asennella...

        HALOO NEUVOJAT!


    • tousnaaja. . .

      jos muuttaa sources.list.ii piti ajaa toi: (/etc/apt/sources.list)
      \sudo apt-get update (konsolissa)

      jos asennat .deb pakettei, piti paketti ensin :
      \sudo chmod 755 paketti.deb
      sit ajaa se deb install komento.


      tiedoston omistus:
      http://linux.fi/wiki/Chown



      niin, jos sourcelist on vanha, tai karsittu... kannattaa tutkii mistä saa laajemman version. Se mahdollistaa enemmän ohjelmia.

      https://help.ubuntu.com/community/Repositories/CommandLine

      Suosittelen kurkkaan kirjastosta joku vanha red hat linux kirja, sisältää komennot ja kuvaukset. Mutta onhan linuxeissa man-sivut, joista saa kaiken esiin.

      • kokeile tuosta avaa install ohjeen, jokin terminaalissa mättää vielä kun ei löydä komentoja ei add eikä apt sanoo : ei löytynyt tarkoititko. mutta nyt on deb pääte eli aika lähellä ollaan, nyt meen kyllä maate.


      • pekkis-ukko kirjoitti:

        kokeile tuosta avaa install ohjeen, jokin terminaalissa mättää vielä kun ei löydä komentoja ei add eikä apt sanoo : ei löytynyt tarkoititko. mutta nyt on deb pääte eli aika lähellä ollaan, nyt meen kyllä maate.

        Ubuntun ohjelmien asennus ei tarvitse mitään terminaaleja. Ihan vaan klikkaa niitä Ubuntulle tehtyjä .deb paketteja.

        Sellainen huomio kyllä, että käyttöjärjestelmän pitäisi olla se Ubuntu 12.04 LTS mikä on tarkoitettu loppukäyttäjille eikä kehittäjille. Kolmannen osapuolen ohjelmat tietysti tehdään tälle ja voi olla vaikeaa etsiä jotain Ubuntu 13.10:lle tehtyä versiota kun sitä ei juurikaan käytetä.


    • Katsoin tiedot niin on 13.10 ubuntu. Koska en ole käyttänyt linuxia kuin historian hämärissä, silloin kun nettiin mentiin jonkun purkin kautta. Ja ny on vähän hakusessa, koska olen käyttänyt windowsia. Nyt aattelin loikata tälle puolelle.
      Nyt on kirjoitinjutut asenettu ja pelaa, kiitos kaikille vastaajille, toivottavasti tästä on hyötyä muillekin. Kun sain deb muotoon, niin sitten sinne mikälie sovellusvalikoima ja siellä onnistui ilman mitään suuria temppuja. Seuraava kohde on winillä ladatut elokuvat, ja sitten miten saa ne textit käyttöön. Mutta sillä ei nyt oo mitään kiirettä, muutoin vaikka on vanha n 2G kone ja 1,5g muistia, niin pelaa paremmin kuin xp.

      • Uuser

        "ja sitten miten saa ne textit käyttöön"
        Laitat videon pyörimään ja vaikkapa klikkaat ruutua hiiren oikealla ja valitset "valitse tekstitys".
        VLC ainakin osaa löytää tekstit automaattisesti, kunhan ne sijaitsevat samassa kansiossa elokuvan kaa.


    • Minulla on erikansiossa textit ja vosupilla saa ne näkymään, selaisin jo pikkasen keskusteluja, siellä oli taas paljon ohjeita, hyviä ja huonoja.
      Pitää koittaa VLC:tä jos se osaa näyttää textejä ja siirtää ne ekana samaan kansioon. Sehän olis aika helppo juttu, kun winin puolella pitä olla kaikenlaisia codekkeja ja vosuppeja, ja ffff muuntimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      959
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      161
      930
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      740
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      49
      668
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      638
    8. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      39
      580
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      577
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      572
    11. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      475
      544
    12. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      543
    13. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      506
    15. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      73
      503
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      493
    17. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      31
      475
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    20. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      65
      444
    Aihe