Kaliforniaan suuntaamme emännän kanssa ensi joulu-tammikuuksi! Tarkoitus on vuokrata auto ja ajella pitkin ja poikin länsirannikkoa.
Antakaapa vinkkejä losista, autonvuokrauksesta, majoittumisesta, mustsee-paikoista ja myös iPadin käytöstä, eli datasiirrosta usassa. Kaikki muukin asiallinen info kelpaa.
LA&Kalifornia
5
409
Vastaukset
- 103
Sano emannalle etta ei pukeudu navettavaatteisiin.
- USA_1974
Jos nettiä tarvitsee paljon niin semmoinen prepaid mokkula on kätevä. Eli toimii langattomana tukiasemana joten siihen voo sitten liittyä useampi laite. Viime kesänä hankin niin maksoi n. $100 ja lataukset sitten datan määrästä riippuen $25-$50/kk. Itellä tuo on virginmobilen ja on toiminut hienosti 3:lla ressulla nyt. 3G yleensä joskus 4G
Auton olen itse aina vuokrannut etukäteen Suomesta. Esim. vertaa.fi on ollut hyvä hakukone. Tätä kautta vuokratessa kaikki tarvittavat vakuutukset ovat jo hinnassa. Autoilu USAssa on erittäin helppoa ja liikenne kohteliasta (suurkaupungit poikkeus). Majoittuminen on yhtä helppoa. Motelleja on joka puolella ja ennakkovarauksia ei tarvita. Kaikilla motelleilla on ilmaiset wlan/wifi-yhteydet, joten mielestäni on turha maksaa yhteyksistä mitään. Ilmaisia verkkoja löytyy kaikkialta. Jos olette ensikertalaisia automatkailun suhteen USAssa, niin blogistani (jukksa.blogspot.fi) löytyy varmasti tarvittavaa tietoa aiheesta.
- USA_1974
Hotelleissa, kahviloissa yms. on hyvin WIFI yhteyksiä tarjolla. Mutta ongelma on vaihteleva laatu. Itse hankin tuon mokkulan sen vuoksi että työt saa tehtyä. Ja toisaalta nyt on autossakin internet käytettävissä.
Mä varaan hotellit yleensä pari päivää etukäteen. Joskus olen jättänyt etukäteisvarauksen tekemättä niin on mielestäni tullut kalliimmaksi, ja osassa paikoista on jopa ollut vaikeuksia löytää vapaita huoneita varsinkin jos on myöhemmin illalla liikkeellä. Pääasiassa itse käytän hotelleja harvemmin motelleja. Hinta-taso kaliforniassa on ollut $50 - $140/yö. Varaukset vertaillen eri hakukoneita, ja jos vaan kohtuullinen hintaero niin pyrin varaamaan suoraan hotellilta. Jos tulee peruutuksia yms. niin on paljon helpompi hoitaa.
Autoliiton kortilla saa suuresta osasta hotelleja alennuksen. - traveller7
Jokunen vuosi sitten autoiltiin Kaliforniassa pari viikkoa. Meidän reitti oli Los Angeles - San Diego - Las Vegas (Nevada) - Yosemite - San Francisco - Los Angeles.
San Diego taisi olla paras paikka siellä. Sopivan kokoinen kylä ja ihmiset mukavia. Loistavia ravintoloita.
Vanha ykköstie Friscosta Losiin on näkemisen arvoinen. Big Sur mm, upeita maisemia.
Wifi jutut tosiaan toimii hyvin halvemmissakin hotelleissa (Comfort Inn yms).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654640Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442837Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761781Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k231380- 951272
- 471159