LA&Kalifornia

HwyOne

Kaliforniaan suuntaamme emännän kanssa ensi joulu-tammikuuksi! Tarkoitus on vuokrata auto ja ajella pitkin ja poikin länsirannikkoa.

Antakaapa vinkkejä losista, autonvuokrauksesta, majoittumisesta, mustsee-paikoista ja myös iPadin käytöstä, eli datasiirrosta usassa. Kaikki muukin asiallinen info kelpaa.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 103

      Sano emannalle etta ei pukeudu navettavaatteisiin.

      • USA_1974

        Jos nettiä tarvitsee paljon niin semmoinen prepaid mokkula on kätevä. Eli toimii langattomana tukiasemana joten siihen voo sitten liittyä useampi laite. Viime kesänä hankin niin maksoi n. $100 ja lataukset sitten datan määrästä riippuen $25-$50/kk. Itellä tuo on virginmobilen ja on toiminut hienosti 3:lla ressulla nyt. 3G yleensä joskus 4G


    • Auton olen itse aina vuokrannut etukäteen Suomesta. Esim. vertaa.fi on ollut hyvä hakukone. Tätä kautta vuokratessa kaikki tarvittavat vakuutukset ovat jo hinnassa. Autoilu USAssa on erittäin helppoa ja liikenne kohteliasta (suurkaupungit poikkeus). Majoittuminen on yhtä helppoa. Motelleja on joka puolella ja ennakkovarauksia ei tarvita. Kaikilla motelleilla on ilmaiset wlan/wifi-yhteydet, joten mielestäni on turha maksaa yhteyksistä mitään. Ilmaisia verkkoja löytyy kaikkialta. Jos olette ensikertalaisia automatkailun suhteen USAssa, niin blogistani (jukksa.blogspot.fi) löytyy varmasti tarvittavaa tietoa aiheesta.

    • USA_1974

      Hotelleissa, kahviloissa yms. on hyvin WIFI yhteyksiä tarjolla. Mutta ongelma on vaihteleva laatu. Itse hankin tuon mokkulan sen vuoksi että työt saa tehtyä. Ja toisaalta nyt on autossakin internet käytettävissä.

      Mä varaan hotellit yleensä pari päivää etukäteen. Joskus olen jättänyt etukäteisvarauksen tekemättä niin on mielestäni tullut kalliimmaksi, ja osassa paikoista on jopa ollut vaikeuksia löytää vapaita huoneita varsinkin jos on myöhemmin illalla liikkeellä. Pääasiassa itse käytän hotelleja harvemmin motelleja. Hinta-taso kaliforniassa on ollut $50 - $140/yö. Varaukset vertaillen eri hakukoneita, ja jos vaan kohtuullinen hintaero niin pyrin varaamaan suoraan hotellilta. Jos tulee peruutuksia yms. niin on paljon helpompi hoitaa.
      Autoliiton kortilla saa suuresta osasta hotelleja alennuksen.

    • traveller7

      Jokunen vuosi sitten autoiltiin Kaliforniassa pari viikkoa. Meidän reitti oli Los Angeles - San Diego - Las Vegas (Nevada) - Yosemite - San Francisco - Los Angeles.

      San Diego taisi olla paras paikka siellä. Sopivan kokoinen kylä ja ihmiset mukavia. Loistavia ravintoloita.

      Vanha ykköstie Friscosta Losiin on näkemisen arvoinen. Big Sur mm, upeita maisemia.

      Wifi jutut tosiaan toimii hyvin halvemmissakin hotelleissa (Comfort Inn yms).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      335
      3370
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      465
      3122
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2140
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1610
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      194
      1492
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1233
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1212
    8. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1130
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1127
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe