Kaliforniaan suuntaamme emännän kanssa ensi joulu-tammikuuksi! Tarkoitus on vuokrata auto ja ajella pitkin ja poikin länsirannikkoa.
Antakaapa vinkkejä losista, autonvuokrauksesta, majoittumisesta, mustsee-paikoista ja myös iPadin käytöstä, eli datasiirrosta usassa. Kaikki muukin asiallinen info kelpaa.
LA&Kalifornia
5
424
Vastaukset
- 103
Sano emannalle etta ei pukeudu navettavaatteisiin.
- USA_1974
Jos nettiä tarvitsee paljon niin semmoinen prepaid mokkula on kätevä. Eli toimii langattomana tukiasemana joten siihen voo sitten liittyä useampi laite. Viime kesänä hankin niin maksoi n. $100 ja lataukset sitten datan määrästä riippuen $25-$50/kk. Itellä tuo on virginmobilen ja on toiminut hienosti 3:lla ressulla nyt. 3G yleensä joskus 4G
Auton olen itse aina vuokrannut etukäteen Suomesta. Esim. vertaa.fi on ollut hyvä hakukone. Tätä kautta vuokratessa kaikki tarvittavat vakuutukset ovat jo hinnassa. Autoilu USAssa on erittäin helppoa ja liikenne kohteliasta (suurkaupungit poikkeus). Majoittuminen on yhtä helppoa. Motelleja on joka puolella ja ennakkovarauksia ei tarvita. Kaikilla motelleilla on ilmaiset wlan/wifi-yhteydet, joten mielestäni on turha maksaa yhteyksistä mitään. Ilmaisia verkkoja löytyy kaikkialta. Jos olette ensikertalaisia automatkailun suhteen USAssa, niin blogistani (jukksa.blogspot.fi) löytyy varmasti tarvittavaa tietoa aiheesta.
- USA_1974
Hotelleissa, kahviloissa yms. on hyvin WIFI yhteyksiä tarjolla. Mutta ongelma on vaihteleva laatu. Itse hankin tuon mokkulan sen vuoksi että työt saa tehtyä. Ja toisaalta nyt on autossakin internet käytettävissä.
Mä varaan hotellit yleensä pari päivää etukäteen. Joskus olen jättänyt etukäteisvarauksen tekemättä niin on mielestäni tullut kalliimmaksi, ja osassa paikoista on jopa ollut vaikeuksia löytää vapaita huoneita varsinkin jos on myöhemmin illalla liikkeellä. Pääasiassa itse käytän hotelleja harvemmin motelleja. Hinta-taso kaliforniassa on ollut $50 - $140/yö. Varaukset vertaillen eri hakukoneita, ja jos vaan kohtuullinen hintaero niin pyrin varaamaan suoraan hotellilta. Jos tulee peruutuksia yms. niin on paljon helpompi hoitaa.
Autoliiton kortilla saa suuresta osasta hotelleja alennuksen. - traveller7
Jokunen vuosi sitten autoiltiin Kaliforniassa pari viikkoa. Meidän reitti oli Los Angeles - San Diego - Las Vegas (Nevada) - Yosemite - San Francisco - Los Angeles.
San Diego taisi olla paras paikka siellä. Sopivan kokoinen kylä ja ihmiset mukavia. Loistavia ravintoloita.
Vanha ykköstie Friscosta Losiin on näkemisen arvoinen. Big Sur mm, upeita maisemia.
Wifi jutut tosiaan toimii hyvin halvemmissakin hotelleissa (Comfort Inn yms).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713951Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813139Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242186Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv472165Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?581951TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851351Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768