Välilasku

pakkaaja

Nyt sitten viimeisintä tietoa, että pitääkö välilaskun aikan poistua koneesta vai ei? En tupakoi, että sillä asialla on turha yrittää kiusata. Jos pitää poistua, on parempi pakata arvotavarat ja passit pikkureppuun, jonka voi ottaa mukaansa. Muut kamat uskaltaa jättää koneeseen.

15

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+6

      Ei pidä eikä edes saa.

    • pakkaja

      10 vuotta ollaan käyty Gambiassa ja aina on raahattu bussilla terminaaliin Kanarialla. Joskus siellä on oltu vain n. 20 minuuttia ja takaisin haipakkaa koneeseen. Joskus laskeuduttiin pohjoiselle kentälle ja siellä pääsi jopa taxfreen puolelle. Nyt siis odotellaan koneessa? Niin ne käytännöt muttuu. Ennen vetosivat johonkin tankkaukseen liittyvään turvallisuuspointtiin, että siksi piti poistua koneesta.

      • 21.2. lähtö

        Enää ei päästetä koneesta ulos. Ainoastaan turvavyöt tulee avata ja istua omalla paikalla kiltisti.


    • pipero

      Espanja ei halua malaria-ym tautisia Gambia- matkaajia enää maaperälleen.
      Siksi maihinnousukielto.

      • 21.2. lähtö

        Suosittelen sivistämään itseäsi, se onnistuu mm. kirjallisuuteen tutustumalla.


    • timpero

      Eihän malaria tartu ihmisestä ihmiseen?

    • myös 21.2.

      21.2. lähtö, oletteko siis jo käyneet tämän vuoden puolella ko. reissussa? Vai mistä tieto? Olimme viime kaudella Tjären viimeisessä erässä ja silloin vietiin vielä Kanarialla terminaaliin mennen tullen.

      • 1+14

        Lauantaina tultiin Suomeen ja ei pääse pois koneesta.


    • pipero

      Malaria tarttuu ihmisestä toiseen Anopheles- lajin hyttysen piston välityksellä. Ennalta ehkäisevää rokotetta ei ole. Estolääkityksiä on markkinoilla kovaan hintaan joiden tehoista ei ole mitään tieteellistä näyttöä. Jotkut estolääkkeet aiheuttavat sivuvaikutuksia. Esimerkiksi
      meflokiini aiheuttaa psyykkisiä sivuvaikutuksia sekä hiustenlähtöä.
      Amodiakin ja Fansidar ovat suorastaan hengenvaarallisia.

      Malarone on kallis ja uudehko estolääke jota markkinoidaan voimakkaasti vaikka sen tehosta on hyvin vajavaista näyttöä.

      Täytyy siis muistaa ettei mikään estolääke takaa täyttä suojaa. Jotkut malarialoisetsaattavat säilyä maksasoluissa vielä viikkoja matkan jälkeen.

      Espanjalaisilla on täysi syy olla päästämättä teitä maahan välilaskulla.
      Oikeastaan pelkäävät koneessanne salamatkustajina olevia hyttysiä.
      Vaikuttaa hieman hymyilyttävältä ellei kyse olisi kuolemanvakavasta asiasta.

      Itse olen tuonut hyttysiä matkalaukussani Intiasta. Tämä on totta.

      • 13+6

        Idiotismi kukoistaa ja tarinoita koitetaan kirjoittaa niin uskottavasti, kun vaan kansakoulussa aikoinaan opetettiin, mutta täyttä potaskaa ne silti on :)

        Ne syyt, että koneesta ei pääse pois ovat välilaskun mahdollisimman nopea suoritus, työn vähentäminen ja turvallisuus. Tekninen välilasku kestää maksimissaan tunnin, jonka aikana tankataan kone, tuodaan ennalta tilatut tax free -ostokset, vaihdetaan miehistö ja tuodaan sapuskat koneeseen. Mikäli koneesta pääsisi pois, niin se tunti ei riittäisi siihen, että ne 300 matkustajaa änkisi kymmeneen eri bussiin ja pääsisi terminaaliin...

        Hyttyset, huhhuh.


      • pipero
        13+6 kirjoitti:

        Idiotismi kukoistaa ja tarinoita koitetaan kirjoittaa niin uskottavasti, kun vaan kansakoulussa aikoinaan opetettiin, mutta täyttä potaskaa ne silti on :)

        Ne syyt, että koneesta ei pääse pois ovat välilaskun mahdollisimman nopea suoritus, työn vähentäminen ja turvallisuus. Tekninen välilasku kestää maksimissaan tunnin, jonka aikana tankataan kone, tuodaan ennalta tilatut tax free -ostokset, vaihdetaan miehistö ja tuodaan sapuskat koneeseen. Mikäli koneesta pääsisi pois, niin se tunti ei riittäisi siihen, että ne 300 matkustajaa änkisi kymmeneen eri bussiin ja pääsisi terminaaliin...

        Hyttyset, huhhuh.

        Mutta onhan Sinun myönnettävä että yritys oli hyvä, hih-hih..mutta on tarinassa pieni totuuden siemen.
        Mutta tietoisku malariasta on kuitenkin täyttä asiaa


    • naapero

      Toivottavasti ylihuomenna matkatavaroissani ei kantaudu täältä Suomesta hyttysiä Kanarialle.

    • pipero

      Aivan oikeasti olimme aviopuolisoni kanssa Intia- matkatoimiston räätälöimällä kiertomatkalla joka kesti öbaut 5 viikkoa. Tässä nyt siitä sen enempää.
      Kotiin päästyämme ekana aamuna ihmettelimme hyttyspaukamia joita oli edellisyönä tulleet. Aika oli helmikuun alku. Siinä silmiämme siristelimme ja löysimme 2 moskiittoa jotka saimme teurastettua. Nähtävästi niitä ei ollut enempää. Älä Sinä naapero vit*uile jos minä kertoilen tosiasiaa.

    • Ei molemminpäin

      Se on aika todennäköistä että Intiasta tuot itikoita Suomeen mutta erittäin epätodennäköistä että Helmikuussa viet Suomesta itikoita ulkomaille.Joten kyllä naapero oli oikeassa

      • rastababy

        Koneessa pysytään sisällä ja syy on kanarian kallistuneet lentokenttämaksut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      328
      11336
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      35
      3471
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3047
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2761
    5. 89
      2631
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      27
      2406
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2351
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2259
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    Aihe