Narttujen juoksutko sekoittaa meidän herran vatsan?! Mitä tehdä?!

Setterimme herra hajuher

Meillä on 2-vuotias Irlannin setteri, jolla on ollut enemmän tai vähemmän koko pienen ikänsä vatsa sekaisin. Se ilmenee lähinnä ulosteen löysyytenä, vatsan mourumisena ja äärettömän pahanhajuisina pieruina. Olemme käyttäneet vaivan johdosta eläinlääkärissä ja siellä sanoivat, että se johtuu tulehdustilasta. Sai silloin antibiootit, joiden jälkeen hetkellisesti parempi.
Olemme nyt kuitenkin tehneet havoinnon, että maha menee aina sekaisin silloin, kun ulkona on juoksunarttuja liikkeellä. Mitä enemmän haluja ja lipekdi tää lenkeillä, sitä pahemmin maha voi ja ruoka ei maistu. Välillä ei taas ole motään ongelmaa. Asumme kuitenkin alueella, jossa on paljon koiria, joten ainahan jollakin on melkein juoksut päällä, tulossa tai lopuillaan.
Kysymykseni kuuluukin- Mitä tehdä? Auttaisikohan pallien poisto!? Meillä on myös toinen koira- 5-vuotias Walesin spanieli, joka on kyllä hajuista sekaisin, mutta ei oireile fyysisesti. Kertokaa, jos jollakulla on ollut vastaavaa tilannetta tai kokemusta siitä, mikä voisi auttaa. Seuraava askel on taas kääntyä eläinlääkärin pakeille.

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No että olisi ensimmäiset jotka leikkauttaa uroksensa, koska sen vatsa on aina sekaisin kun lähistöllä on juoksuinen narttu. Leikkauksen tehoa tosin voi nykyisn kokeilla kemiallisella katsraatiolla, jossa laitetaan kapseli vaan nahan alle. Jos se auttaa tasaamaan koiran elämää seuraavina kuukausina, niin sitten kannattaa varmastikin varata aika kastraatioon.

    • Yuuni

      Meillä oli kanssa samanlaisia oireita, kun asuin vielä vanhempieni kanssa ja meillä oli sileäkarvainen noutaja. Saatiin selville, että meidän vanhan herran eturauhanen turposi toisinaan, ja etenkin sillon, kun lähistöllä oli juoksuisia narttuja, ja tämä sitten aiheutti sen, että joko kaikki tuli ulos ripulina, tai sitten ei tullut ulos mitään, kun putket oli niin tukossa, ettei saanut ängettyä enää edes nestettä pihalle.

      Tämä meidän ongelma ratkesi saman tien, kun otettiin pallit veks. Eturauhanen ei enää turpoillut eikä näin ollen suolikaan tukkeutunut.

      MUTTA! Älä nyt tämän perusteella lähde päättämään, että nyt pallukat lähtee pojalta. Mieluummin vie se eläinlääkäriin heti kun oireilu alkaa ja mainitse eläinlääkärille tällaisesta mahdollisuudesta. Kyllä ne osaa sielä tutkia, että onko se eturauhanen turvonnut vai ei. Ja jos nyt käy niin, että lekuri sanoo, että kyllä se siitä eturauhasesta johtuu, niin itse voin lämpimästi suositella leikkausta. Ei ole kivaa pitää poitsua kärsimyksessä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1021
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1010
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe