Narttujen juoksutko sekoittaa meidän herran vatsan?! Mitä tehdä?!

Setterimme herra hajuher

Meillä on 2-vuotias Irlannin setteri, jolla on ollut enemmän tai vähemmän koko pienen ikänsä vatsa sekaisin. Se ilmenee lähinnä ulosteen löysyytenä, vatsan mourumisena ja äärettömän pahanhajuisina pieruina. Olemme käyttäneet vaivan johdosta eläinlääkärissä ja siellä sanoivat, että se johtuu tulehdustilasta. Sai silloin antibiootit, joiden jälkeen hetkellisesti parempi.
Olemme nyt kuitenkin tehneet havoinnon, että maha menee aina sekaisin silloin, kun ulkona on juoksunarttuja liikkeellä. Mitä enemmän haluja ja lipekdi tää lenkeillä, sitä pahemmin maha voi ja ruoka ei maistu. Välillä ei taas ole motään ongelmaa. Asumme kuitenkin alueella, jossa on paljon koiria, joten ainahan jollakin on melkein juoksut päällä, tulossa tai lopuillaan.
Kysymykseni kuuluukin- Mitä tehdä? Auttaisikohan pallien poisto!? Meillä on myös toinen koira- 5-vuotias Walesin spanieli, joka on kyllä hajuista sekaisin, mutta ei oireile fyysisesti. Kertokaa, jos jollakulla on ollut vastaavaa tilannetta tai kokemusta siitä, mikä voisi auttaa. Seuraava askel on taas kääntyä eläinlääkärin pakeille.

2

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No että olisi ensimmäiset jotka leikkauttaa uroksensa, koska sen vatsa on aina sekaisin kun lähistöllä on juoksuinen narttu. Leikkauksen tehoa tosin voi nykyisn kokeilla kemiallisella katsraatiolla, jossa laitetaan kapseli vaan nahan alle. Jos se auttaa tasaamaan koiran elämää seuraavina kuukausina, niin sitten kannattaa varmastikin varata aika kastraatioon.

    • Yuuni

      Meillä oli kanssa samanlaisia oireita, kun asuin vielä vanhempieni kanssa ja meillä oli sileäkarvainen noutaja. Saatiin selville, että meidän vanhan herran eturauhanen turposi toisinaan, ja etenkin sillon, kun lähistöllä oli juoksuisia narttuja, ja tämä sitten aiheutti sen, että joko kaikki tuli ulos ripulina, tai sitten ei tullut ulos mitään, kun putket oli niin tukossa, ettei saanut ängettyä enää edes nestettä pihalle.

      Tämä meidän ongelma ratkesi saman tien, kun otettiin pallit veks. Eturauhanen ei enää turpoillut eikä näin ollen suolikaan tukkeutunut.

      MUTTA! Älä nyt tämän perusteella lähde päättämään, että nyt pallukat lähtee pojalta. Mieluummin vie se eläinlääkäriin heti kun oireilu alkaa ja mainitse eläinlääkärille tällaisesta mahdollisuudesta. Kyllä ne osaa sielä tutkia, että onko se eturauhanen turvonnut vai ei. Ja jos nyt käy niin, että lekuri sanoo, että kyllä se siitä eturauhasesta johtuu, niin itse voin lämpimästi suositella leikkausta. Ei ole kivaa pitää poitsua kärsimyksessä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4502
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2473
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1655
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      244
      1508
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1400
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1307
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1229
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1221
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1212
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      976
    Aihe