Narttujen juoksutko sekoittaa meidän herran vatsan?! Mitä tehdä?!

Setterimme herra hajuher

Meillä on 2-vuotias Irlannin setteri, jolla on ollut enemmän tai vähemmän koko pienen ikänsä vatsa sekaisin. Se ilmenee lähinnä ulosteen löysyytenä, vatsan mourumisena ja äärettömän pahanhajuisina pieruina. Olemme käyttäneet vaivan johdosta eläinlääkärissä ja siellä sanoivat, että se johtuu tulehdustilasta. Sai silloin antibiootit, joiden jälkeen hetkellisesti parempi.
Olemme nyt kuitenkin tehneet havoinnon, että maha menee aina sekaisin silloin, kun ulkona on juoksunarttuja liikkeellä. Mitä enemmän haluja ja lipekdi tää lenkeillä, sitä pahemmin maha voi ja ruoka ei maistu. Välillä ei taas ole motään ongelmaa. Asumme kuitenkin alueella, jossa on paljon koiria, joten ainahan jollakin on melkein juoksut päällä, tulossa tai lopuillaan.
Kysymykseni kuuluukin- Mitä tehdä? Auttaisikohan pallien poisto!? Meillä on myös toinen koira- 5-vuotias Walesin spanieli, joka on kyllä hajuista sekaisin, mutta ei oireile fyysisesti. Kertokaa, jos jollakulla on ollut vastaavaa tilannetta tai kokemusta siitä, mikä voisi auttaa. Seuraava askel on taas kääntyä eläinlääkärin pakeille.

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No että olisi ensimmäiset jotka leikkauttaa uroksensa, koska sen vatsa on aina sekaisin kun lähistöllä on juoksuinen narttu. Leikkauksen tehoa tosin voi nykyisn kokeilla kemiallisella katsraatiolla, jossa laitetaan kapseli vaan nahan alle. Jos se auttaa tasaamaan koiran elämää seuraavina kuukausina, niin sitten kannattaa varmastikin varata aika kastraatioon.

    • Yuuni

      Meillä oli kanssa samanlaisia oireita, kun asuin vielä vanhempieni kanssa ja meillä oli sileäkarvainen noutaja. Saatiin selville, että meidän vanhan herran eturauhanen turposi toisinaan, ja etenkin sillon, kun lähistöllä oli juoksuisia narttuja, ja tämä sitten aiheutti sen, että joko kaikki tuli ulos ripulina, tai sitten ei tullut ulos mitään, kun putket oli niin tukossa, ettei saanut ängettyä enää edes nestettä pihalle.

      Tämä meidän ongelma ratkesi saman tien, kun otettiin pallit veks. Eturauhanen ei enää turpoillut eikä näin ollen suolikaan tukkeutunut.

      MUTTA! Älä nyt tämän perusteella lähde päättämään, että nyt pallukat lähtee pojalta. Mieluummin vie se eläinlääkäriin heti kun oireilu alkaa ja mainitse eläinlääkärille tällaisesta mahdollisuudesta. Kyllä ne osaa sielä tutkia, että onko se eturauhanen turvonnut vai ei. Ja jos nyt käy niin, että lekuri sanoo, että kyllä se siitä eturauhasesta johtuu, niin itse voin lämpimästi suositella leikkausta. Ei ole kivaa pitää poitsua kärsimyksessä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      338
      7466
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4839
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3235
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3127
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2026
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      154
      1921
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      221
      1844
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1607
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1568
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1488
    Aihe