Vakuutusedustajan palkka

Hei!

Millaista palkkaa täällä vetää vakuutusedustajat, eli omalla tmi:lla esim. toimivat?

Onko työ rankkaa?
5257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tietämättä mihin viittaa sanalla "täällä" mutta kun rekrytoijilta kysyy niin mulle vastattiin että parhaat tienaa 14.000 € kuussa. Aika vähän näkee luonnossa näitä ihmeitä. Mutta alalla tienaa provisiotyön periaattein hyvin tai huonosti, kaikki on itsestä kiinni ja paljonko aikaa laittaa.

Olennaista on että pystyy rahoittamaan 1. vuoden jolloin riittävä pohja ansainnalle syntyy ja kestää epävarmuutta noin muutenkin koska kyse on yrittäjyydestä. Se että olisi paljon potentiaalia kunhan vain joku keräisi rahat on pötypuhetta.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta.

    Tarttuisin tuohon jälkimmäiseen osioon ensimmäisestä vuodesta. Meidän yhtiössä (tämä on varmaan yhtiökohtaista) saa heti seuraavan kuun tiliin kaupoista syntyvät siivut. Jossain yhtiöissä olen kuullut, että tämä provikka tulee vasta kun asiakas maksaa laskunsa?

    Meidän yhtiössä palkitaan käsittääkseni aika hyvin, jos verrataan alan yleiseen palkkatasoon.

    Äänestä

  • alallaJO kirjoitti:

    Kiitos asiallisesta vastauksesta.

    Tarttuisin tuohon jälkimmäiseen osioon ensimmäisestä vuodesta. Meidän yhtiössä (tämä on varmaan yhtiökohtaista) saa heti seuraavan kuun tiliin kaupoista syntyvät siivut. Jossain yhtiöissä olen kuullut, että tämä provikka tulee vasta kun asiakas maksaa laskunsa?

    Meidän yhtiössä palkitaan käsittääkseni aika hyvin, jos verrataan alan yleiseen palkkatasoon.

    Näinhän se varmaan on, maksetaan seuraavassa kuussa mutta jos siirtyy toiselta
    alalta niin valmista asiakaspohjaa ei ole eikä sitä yleensä yrityksessä toimivat omistaan anna. Päinvastoin jos joku lähtee sen asiakkaat merkitään alta aika yksikön itselle. Ehkä 6 kk on realistisempi arvio ja jos siinä ajassa ei tulosta synny, on syytä pohtia onko ala itselle sopiva.

    Äänestä

Onko lisää kokemusta vakuutusedustajan arjesta tai eri yhtiöiden käytännöistä?

Tämä olisi kuitenkin todella iso loikka vakituisesta työpaikasta edustajaksi!

Kiitos.

Äänestä

Hain kerran, olisin päässyt mutta jätin menemättä.

Juurikin rahan takia jäi, kyseisessä firmassa saa siivunsa asiakkaan maksujen mukaan, esimerkiksi kuudessa erässä maksettu lasku tulee minunkin tililleni kuudessa erässä. Firmassa on siis kohtalaisen vaikea aloittaa.

Harmi, olisin varmasti viihtynyt talossa. Esimies olisi ollut mahtava tyyppi. Toisaalta hänen esimiehensä melko varmasti valehteli minulle päin naamaa. Vaikutti osaltaan päätökseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alallaJO kirjoitti:

Hei!

Millaista palkkaa täällä vetää vakuutusedustajat, eli omalla tmi:lla esim. toimivat?

Onko työ rankkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu