Väkivaltainen isä.. :/

I´m not your hero

Eli, isäni on entinen alkoholisti. Ja aiheuttanu meidän perheen lapsille (meitä on kuusi) aika paljon kaikkee paskaa. Esim. Hakannu, repiny hiuksista, lyöny harjalla naamaan, hakannu vyöllä selkään. Ja vanhinta sisarusta se löi kerran hiilihangolla.
Mua se on repiny hiuksista niin, että on jääny kaljuläntti päähän. Lyöny huulen auki, paiskannu lattialle. Ja potkinu mua siinä. ja viime kesäloman alussa (päättäreitä edeltävänä iltana) se puristi mua kädestä niin, että siinä oli sen sormenjäljet ja se löi mua kolmesti kasvoille ja kerran mahaan.
No... Olen kertonut tästä äidilleni mutta hänen mielestä se on mun oma vikani ku isä lyö, hakkaa, haukkuu, potkii yms. Isäni on myös koittanut kerran kuristaa äitini, mutta aina äiti heittää sen ensiks pihalle. Ja ottaa sen myöhemmin takasin asuun samankaton alle. Ei mua oma turvallisuuteni enää huoleta. Mutta oon ainoo meidän perheen lapsista 3-vuotiaan pikkusiskoni lisäksi joka asuu vielä isän ja äidin kanssa kotona. Isäni ei hakkaa/uhkaile silloin kun äiti on kotona. Mutta auta armias, kun äiti on käymässä asioilla tai töissä.
Silloin saa pelätä pikkusiskon puolesta, jota isä riepotteli hiuksista tämän siskoni ollessa 2-vuotias. Mitä minun pitäisi tehdä? Äitini on kieltänyt puhumasta asioistamme poliisille, sossuille, terveydenhoitajalle, opettajille, kuraattorille tai muulle alan ammattilaisille. Miten saisin isäni lopettamaan?

10

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se yks...

      Kerro jollekkin vaikka äitisi kieltää! Tuo on kamalaa! Kai rakastat sisarustasi tarpeeksi että tekisit tuon?

    • Hei
      Tilanteesi kuulostaa todella vaikealle. Nyt olisi ensisijaisen tärkeää puhua asiasta jollekkin perheenne ulkopuoliselle aikuiselle. Sillä ketään ei saa lyödä potkia tai repiä hiuksista, se on väkivaltaa ja tässä tapauksessa perheväkivaltaa. Ei ole olemassa yhtä ainoaa ihme temppua millä isäsi saataisiin lopettamaan väkivalta ja sen vuoksi tarvitsette koko perhe ammatti-ihmisen apua kipeästi. Kehotan sinua olemaan rohkea ja puhumaan asiasta esim. kuraattorille tai opettajalle koulussa. Rohkeutta sinulle.

    • i´m not your hero

      No oon puhunu, mutta ku ei noi sossut/kuraattorit tee täällä käpykylässä mittään..

      • power light

        Hui.. On kyllä kuraattorilla omat ongelmasa jos ei asialle mitään tee.

        Minulla samantapaisia kokemuksia ja soitettiin poliisit paikalle. Liian tärkeitä ihmisiä vaarassa, niin fyysisesti kuin hengellisesti. Itse käyn vielä yli15 vuotta tapahtuneesta - juttelemassa säännöllisesti koska se tuhosi minusta kaiken. Ihmiset on erilaisia jokanen kestää aikansa.

        Soita poliisit, puhu vaikka 10 opettajalle että saat sen loppumaan. Tarkoitti se sitten isälle ja äidille eroa tai huostaan ottamista, ei tuommosta tarvitse eikä saakkaan tapahtua.

        Voimia sinulle, olet arvokkaampi ja tee asialle piste.


      • Nyt kerrot!
        power light kirjoitti:

        Hui.. On kyllä kuraattorilla omat ongelmasa jos ei asialle mitään tee.

        Minulla samantapaisia kokemuksia ja soitettiin poliisit paikalle. Liian tärkeitä ihmisiä vaarassa, niin fyysisesti kuin hengellisesti. Itse käyn vielä yli15 vuotta tapahtuneesta - juttelemassa säännöllisesti koska se tuhosi minusta kaiken. Ihmiset on erilaisia jokanen kestää aikansa.

        Soita poliisit, puhu vaikka 10 opettajalle että saat sen loppumaan. Tarkoitti se sitten isälle ja äidille eroa tai huostaan ottamista, ei tuommosta tarvitse eikä saakkaan tapahtua.

        Voimia sinulle, olet arvokkaampi ja tee asialle piste.

        Siis... Jos sun äiti välittää susta niin se puuttuu asiaan heti! Kerro oikeesti KAIKILLE!!!!! Perheväkivalta on todella vakava asia! Ihan sama jos se kieltää kertomasta! Onnea sulle:(


      • tuttujuttu.
        Nyt kerrot! kirjoitti:

        Siis... Jos sun äiti välittää susta niin se puuttuu asiaan heti! Kerro oikeesti KAIKILLE!!!!! Perheväkivalta on todella vakava asia! Ihan sama jos se kieltää kertomasta! Onnea sulle:(

        kommentoi sulle.viestit menee miten sattuu. PST.nainen ennenkin miehenä esiintynyt


      • tuttujuttu. kirjoitti:

        kommentoi sulle.viestit menee miten sattuu. PST.nainen ennenkin miehenä esiintynyt

        Onnainen tai ei kun huomasin että joku kirjoittaa nimimerkilläni niin ilmoitin asittomaksi, mutta suomi24 luotsit on tehnyt ylläpidon kanssa ettää minua kohdistuvat asittomuudet saa olla, kun ks ihmisen kirjoitus vaikka viesti rikko sääntöjä, taitaa olla samaa porukkaa mikä eräällä toisellakin palstalla kirjoittin nimimerkilläni? mutta huomaa kirjoituksestaan päätellen että on aikuinen ihminen ja aikuisen ihmisen pitäisi kyetä käyttäytyy kun aikuinen ihminen käytyätyy


    • tuttujuttu.

      Toi nainen käyttää rekisteröityä miehen nimimerkkiä. varmasti nainen kertoo omasta elämästään en yhtään epäile Toivottavasti toi nainen saa avun elämässä.

    • PUHU NYT!!

      Puhu kuitenkin: Tuo voi käydä vielä ERITTÄIN kohtalokkaaksi!

    • No mutta huhhuh, kun on äitis aikamoinen auktoriteetti. Joo tota jos kerta sossuille puhuminen ei auta, niin... Ihan sama ota yhteyttä keneen tahansa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      26
      2646
    2. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      31
      2607
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      120
      1944
    4. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1256
    5. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      9
      1000
    6. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      11
      997
    7. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      925
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      70
      880
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      757
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      710
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja