Väkivaltainen isä.. :/

I´m not your hero

Eli, isäni on entinen alkoholisti. Ja aiheuttanu meidän perheen lapsille (meitä on kuusi) aika paljon kaikkee paskaa. Esim. Hakannu, repiny hiuksista, lyöny harjalla naamaan, hakannu vyöllä selkään. Ja vanhinta sisarusta se löi kerran hiilihangolla.
Mua se on repiny hiuksista niin, että on jääny kaljuläntti päähän. Lyöny huulen auki, paiskannu lattialle. Ja potkinu mua siinä. ja viime kesäloman alussa (päättäreitä edeltävänä iltana) se puristi mua kädestä niin, että siinä oli sen sormenjäljet ja se löi mua kolmesti kasvoille ja kerran mahaan.
No... Olen kertonut tästä äidilleni mutta hänen mielestä se on mun oma vikani ku isä lyö, hakkaa, haukkuu, potkii yms. Isäni on myös koittanut kerran kuristaa äitini, mutta aina äiti heittää sen ensiks pihalle. Ja ottaa sen myöhemmin takasin asuun samankaton alle. Ei mua oma turvallisuuteni enää huoleta. Mutta oon ainoo meidän perheen lapsista 3-vuotiaan pikkusiskoni lisäksi joka asuu vielä isän ja äidin kanssa kotona. Isäni ei hakkaa/uhkaile silloin kun äiti on kotona. Mutta auta armias, kun äiti on käymässä asioilla tai töissä.
Silloin saa pelätä pikkusiskon puolesta, jota isä riepotteli hiuksista tämän siskoni ollessa 2-vuotias. Mitä minun pitäisi tehdä? Äitini on kieltänyt puhumasta asioistamme poliisille, sossuille, terveydenhoitajalle, opettajille, kuraattorille tai muulle alan ammattilaisille. Miten saisin isäni lopettamaan?

10

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se yks...

      Kerro jollekkin vaikka äitisi kieltää! Tuo on kamalaa! Kai rakastat sisarustasi tarpeeksi että tekisit tuon?

    • Hei
      Tilanteesi kuulostaa todella vaikealle. Nyt olisi ensisijaisen tärkeää puhua asiasta jollekkin perheenne ulkopuoliselle aikuiselle. Sillä ketään ei saa lyödä potkia tai repiä hiuksista, se on väkivaltaa ja tässä tapauksessa perheväkivaltaa. Ei ole olemassa yhtä ainoaa ihme temppua millä isäsi saataisiin lopettamaan väkivalta ja sen vuoksi tarvitsette koko perhe ammatti-ihmisen apua kipeästi. Kehotan sinua olemaan rohkea ja puhumaan asiasta esim. kuraattorille tai opettajalle koulussa. Rohkeutta sinulle.

    • i´m not your hero

      No oon puhunu, mutta ku ei noi sossut/kuraattorit tee täällä käpykylässä mittään..

      • power light

        Hui.. On kyllä kuraattorilla omat ongelmasa jos ei asialle mitään tee.

        Minulla samantapaisia kokemuksia ja soitettiin poliisit paikalle. Liian tärkeitä ihmisiä vaarassa, niin fyysisesti kuin hengellisesti. Itse käyn vielä yli15 vuotta tapahtuneesta - juttelemassa säännöllisesti koska se tuhosi minusta kaiken. Ihmiset on erilaisia jokanen kestää aikansa.

        Soita poliisit, puhu vaikka 10 opettajalle että saat sen loppumaan. Tarkoitti se sitten isälle ja äidille eroa tai huostaan ottamista, ei tuommosta tarvitse eikä saakkaan tapahtua.

        Voimia sinulle, olet arvokkaampi ja tee asialle piste.


      • Nyt kerrot!
        power light kirjoitti:

        Hui.. On kyllä kuraattorilla omat ongelmasa jos ei asialle mitään tee.

        Minulla samantapaisia kokemuksia ja soitettiin poliisit paikalle. Liian tärkeitä ihmisiä vaarassa, niin fyysisesti kuin hengellisesti. Itse käyn vielä yli15 vuotta tapahtuneesta - juttelemassa säännöllisesti koska se tuhosi minusta kaiken. Ihmiset on erilaisia jokanen kestää aikansa.

        Soita poliisit, puhu vaikka 10 opettajalle että saat sen loppumaan. Tarkoitti se sitten isälle ja äidille eroa tai huostaan ottamista, ei tuommosta tarvitse eikä saakkaan tapahtua.

        Voimia sinulle, olet arvokkaampi ja tee asialle piste.

        Siis... Jos sun äiti välittää susta niin se puuttuu asiaan heti! Kerro oikeesti KAIKILLE!!!!! Perheväkivalta on todella vakava asia! Ihan sama jos se kieltää kertomasta! Onnea sulle:(


      • tuttujuttu.
        Nyt kerrot! kirjoitti:

        Siis... Jos sun äiti välittää susta niin se puuttuu asiaan heti! Kerro oikeesti KAIKILLE!!!!! Perheväkivalta on todella vakava asia! Ihan sama jos se kieltää kertomasta! Onnea sulle:(

        kommentoi sulle.viestit menee miten sattuu. PST.nainen ennenkin miehenä esiintynyt


      • tuttujuttu. kirjoitti:

        kommentoi sulle.viestit menee miten sattuu. PST.nainen ennenkin miehenä esiintynyt

        Onnainen tai ei kun huomasin että joku kirjoittaa nimimerkilläni niin ilmoitin asittomaksi, mutta suomi24 luotsit on tehnyt ylläpidon kanssa ettää minua kohdistuvat asittomuudet saa olla, kun ks ihmisen kirjoitus vaikka viesti rikko sääntöjä, taitaa olla samaa porukkaa mikä eräällä toisellakin palstalla kirjoittin nimimerkilläni? mutta huomaa kirjoituksestaan päätellen että on aikuinen ihminen ja aikuisen ihmisen pitäisi kyetä käyttäytyy kun aikuinen ihminen käytyätyy


    • tuttujuttu.

      Toi nainen käyttää rekisteröityä miehen nimimerkkiä. varmasti nainen kertoo omasta elämästään en yhtään epäile Toivottavasti toi nainen saa avun elämässä.

    • PUHU NYT!!

      Puhu kuitenkin: Tuo voi käydä vielä ERITTÄIN kohtalokkaaksi!

    • No mutta huhhuh, kun on äitis aikamoinen auktoriteetti. Joo tota jos kerta sossuille puhuminen ei auta, niin... Ihan sama ota yhteyttä keneen tahansa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      73
      5379
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2845
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2286
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1935
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      278
      1337
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe