Leikkiikö teidän lapset??

matleena4

Meillä 8- ja 3 vuotiaat lapset. Ja minua huolestuttaa ja surettaa 8-vuotiaan pojan leikkimättömyys. Tv ja erilaiset netti/tietsikka ym. pelit vetäisi puoleensa, mutta niiden kanssa ollaan tiukkoina. On siis vain tietyt ajat milloin pelataan ja telkkua saa katsoa. Harmitus on suuri, kun vasta löysin pojan huoneesta juuri pari vk sitten syntymäpäivälahjaksi saamansa legopaketin..avaamattomana! Leluja hänellä on laidasta laitaan, mutta viimeisen vuoden ajan ollaan oltu tiukkoina myös siinä, että uusia hankitaan vain jos edellisillä leikitään. Noh, tietty synttärit ja joulu poikkeus. Leikkiminen ei kiinnosta yksin eikä kaverin kanssa..usein olen kuullut kuinka kaveri haluaisi leikkiä, mutta poika keksii jotain muuta hyörinää/pyörinää/kysyy pelaamista ym. Yksinleikki ei onnistu siis laisinkaan. Hän voi olla 5-10min huoneessaan ja pyöritellä leegoja käsissään, mutta mitään ei tapahdu. Olen yrittänyt kannustaa leikkimällä yhdessä ja sitten lähtemällä leikistä pois..ei tulosta. Kysellyt miksi leikkiminen ei kiinnosta..ja mikä tekeminen kiinnostaisi..Olen vain niin harmissani, koska ajattelisin että tämän ikäisille lapsille leikinmaailma vielä kovastikin kuuluisi. 3wee puolestaan leikkii ja touhuaa koko ajan yksin tai yhdessä. Mutta lyhyesti siis, leikkiikö teillä tuon ikäiset lapset?? Kommentteja, ideoita, neuvoja ja vinkkejä..

3

335

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuijaleena

      Voi että..Mulla ei ole vielä omia lapsia..Mutta ei muakaan 8-vuotiaana leegopalikat kauheesti kiinnostaneet. Pikkusiskoa enemmänkin. Hänellä onkin aina ollut enemmän kolmiulotteisuuden tajua..

      Näin nelikybäsenä saatan innostua pelaamaan bleikkareita siskojen lasten kanssa..Miks muuten kaikkien pitäis rakennella ja leikkiä keskenään, kuin jotkut tinasotilaat. Mäkin olen aina ollu tälläne "häslä"... Kohta voisin vaikka rakentaa kolmiolääkepaketeista pyramiidin..kun on noita näytepakkauksia..

      Joo mut vakavasti ottaen: Ihmiset on erilaisia!!

    • kolmenäiti

      Kahdeksanvuotias pikkumies saattoi sata vuotta sitten olla paimenessa pitkää päivää, tai miesten apuna muissa töissä.
      Eniten minua huolestuttaa sinun huolestuksesi. Annat selvää signaalia pojalle että hän on vääränlainen, valitsee vääriä asioita ja haluaa sellaista mikä on huonoa mielestäsi (pleikat). Usko nyt jo että hän ei kaipaa legoja, lahjoittakaa ne yhdessä köyhille lapsille.
      Tuonikäiselle avainsuoritteita ovat mielestäni liikunnalliset asiat. Esim. jalkapallo, jääkiekko, jokin muu peli, tai itämaiset budolajit (judo, karate ym.), onko hänellä liikuntaharrastuksia? Myöskin esim. partio olisi mainio juttu, kun hänellä ei ole ikätoveri-sisaruksia.
      Älä ole liian ankara pleikkaa ym kohtaan , kaikki hänen kaverinsakin pelaavat ja hän tuntee itsensä syrjityksi jos juuri hänen pelaamistaan rajoitetaan voimakkaasti.

    • porgftdgftyhu

      Pelien rajoittaminen on ihan oikein. Kakkosluokkalaisen ei todellakaan kuulu istua tuntitolkulla pelaamassa tai katsomassa tv:tä. Mietin onko lapsesi leikkimättömyys uusi juttu vai onko niin ollut koko iän? Onko lapsella harrastuksia? Jos lapsi ei ole koskaan erityisemmin kiinnostunut leikkimisestä, lähtisin miettimään asioita lapsen ensimmäisistä ikävuosista alkaen. Leikkimättömyyden syy voi olla esim. vuorovaikutuksen tai kiintymyssuhteen vajavuudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      190
      1831
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      116
      967
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      125
      897
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      210
      704
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      656
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      59
      650
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      592
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe