Mikä Karibian saarista olisi sieltä rauhallisimmasta päästä? Aruba, Curacao, Barbados... vaikuttavat liian "isoilta" keskuksineen. Toki kaikista varmaan löytyy niitä rauhalisia paikkoja. Kokemuksia tuolta suunnalta on Dominikaanisesta ja Play de Carmenista ja nyt idyllinen ja pieni lomakohde haussa. Eritoten kaivataan kirkasta vettä ja löhöilyä, toivun jalkaleikkauksesta ja siksi makoilu loman päätehtävä.
Koh Lanta ja Chang ovat Thaimaassa miellyttäneet ja toki Malediivit. Indonesiassa Gili-saaret ihastuttivat tunnelmallaan. Eli sen tyyppisistä paikoista tykkäämme.
Koh Lanta ja Chang ovat Thaimaassa miellyttäneet ja toki Malediivit. Indonesiassa Gili-saaret ihastuttivat tunnelmallaan. Eli sen tyyppisistä paikoista tykkäämme.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei taida Malediiveille vastinetta ihan helposti Karibian suunnalta löytyä - malediiveilla kun on se 1 hotelli per saari, niin ei vastaavaa rauhaa ihan helpolla löydy - toki Karibiallakin on pikkusaaria, mutta miten lie sitten ne palvelut? - saattaa palveluiden hinta nousta sitten jo filmitähtilukemiin?
Itse ollaan lähdössä parin viikon päästä Guadeloupelle ja Dominicaan. Nämä pitäisivät juurikin rauhallisemmasta päästä Karibian saarista. Rantakohteena parempi tuo Guadeloupe. Helppo matkustaa Pariisin kautta
Grand Turks ainakin on todella rauhallinen, tosin ei siellä rantojen lisäksi juuri muuta ollut. Mutta todella upeat snorklaus mahdollisuudet ja vesi uskomattoman kirkasta jopa karibian mittapuulla.
Suosittelen Dominicaa ja Grenadaa. Kohtuuhintaisia ja rauhallisia. Dominica ehkä hieman köyhempi. Guadeloupella eurot, siis kalliimpi. www.snoopy.fi
OIS KIVA LOMAILLA MM DOMNICALLA JA GRENADALLA JA GUODALUPELLA