Kirjanpitäjillä on pienet palkat. Ainakin paljon pienemmät kuin lääkäreillä tai peruskoulun opettajilla, mutta miksi? Vaiettu totuus nimittäin on, että tilitoimistoilla olisi varaa maksaa paljon nykyistä parempia palkkoja! Tilitoimistojen erittäin hyvä kannattavuus on vaiettu tabu Suomessa. Kirjanpitäjät tekevät pienellä palkalla duunia ja vieläpä päälle palkattomia ylitöitä! Samaan aikaan työnantajafirma tahkoaa rahaa todella tukevasti. Tämä on täysin uskomaton tilanne!
Otetaanpa pari esimerkkiä Länsi-Suomesta, Porista:
Esimerkki 1. Tilitoimisto 1. Accounting
http://www.finder.fi/Tilitoimistoja, kirjanpitotoimistoja/Tilitoimisto 1.Accounting - Pori Oy Ab Ltd/PORI/taloustiedot/895479
1. Accounting Porissa maksaa pieniä palkkoja työntekijöilleen, aivan kuten tilitoimistoalalla yleensä, mutta miksi? Liikevoittoprosentti on yli 30. Firma tekee tulosta 200 000 euroa vuodessa! Taseessa on varmaan vuosien mittaan kertynyt muhkea potti rahaa, sijoituksia jne. Rahaa tulvii ovista ja ikkunoista, mutta se ei näy työntekijän lompakossa. Miksi? Tässä tilanteessa ainut kusetettu on työntekijä.
Esimerkki 2. Porin Tilifakta
http://www.finder.fi/Tilitoimistoja, kirjanpitotoimistoja/Porin Tilifakta Oy/PORI/taloustiedot/249262
Pitkät työpäivät ja pienet palkat, mutta miksi? Firma tahkoaa yli 100 000 euron voittoa vuodesta toiseen. Näkyykö tämä työntekijöiden palkoissa? Ei tietenkään.
Nyt on tullut aika herätellä alalla olevia tajuamaan, että kirjanpitäjille pitää, voi ja kuuluukin maksaa PALJON ENEMMÄN kuin nykyisin. Hyväksikäytön aika on ohi.
Mitä mieltä sinä olet? Saatko nautintoa, kun sinua hyväksikäytetään? Teet töitä esim. tilinpäätöstaitoisena kirjanpitäjänä, mutta aivan liian pienellä palkalla. Miksi? Jos lukion aineopettaja tienaa 4000 euroa kuukaudessa (brutto), miten tilinpäätöstaitoinen kirjanpitäjä tienaa 2500 euroa/kk (brutto)?
Totuus tilitoimistojen liikevoitosta
6
549
Vastaukset
- Yrrittäjä
Ihmettelen myös tilitoimistojen tulosta ja tuntivelotusta. Ei vaadi erikoisia laitteita, työvaatteita tai tuotantotiloja. Eikä työ ole ns. rakettitiedettä.
5 hengen tilitoimistot takoo satojen tuhansien liikevoittoa. Onko asiakkaat vaan tyhmiä ku maksaa liikaa vai vedetäänkö noi tulokset tosiaan tilitoimistojen henkilöstön selkärangasta?- tilit_tasan
Tilivienti ei onnistu tavalliselta diplomi-insinööriltä paperilla mitenkään.
Kirjanpito-ohjelmiin on nykyänsä koodattu vientitapahtuma proseduuri.
Menee sokeasti nappia painamalla heittämällä oikeille tileille.
Suurin osa yritysasiakkaista ei ymmärrä tuon taivaallista
tuloslaskelmasta ja taseesta jonka tilitoimisto toimittaa heille.
Vaikka kuinka monen kertaan asian koettaa hitaasti selittää niin menee yli laidan.
Debet ja Kredit ei avaudu monelle yritysjohtajalle mitenkään.
Rakettitiedettä ? Ei ehkä, mutta kovin harva muukaan homma ihan rakettitieteeseen yltää.
- plplpl
Kyllä ne tulokset vedetään henkilöstön selkärangasta. Minulla palkka oli 2000e, asiakkailtani laskutin kuussa 10 000e ja tilinpäätösaikana vieläkin enemmän. Ei oikein tuntunut tuo pari tonnia kuussa riittävältä korvaukselta, vaihdoin työpaikkaa.
- Mietipä
Miksi kirjanpitäjälle pitäisi maksaa parempaa palkkaa? Kirjanpitäjäksi pääsee parhaimmillaan 1,5-3 vuoden (riippuen onko yo vai ei) koulutuksella tai jopa pelkältä peruskoulupohjalta (jotkut sentäs vaativat amk-papereita). Lääkäri lukee itsensä lääkäriksi 5 vuodessa, jonka jälkeen alkavat vielä erikoistumisopinnot eli n. 7 vuotta yhteensä (ja alla vielä yo-tutkinto useimmiten 3 vuotta eli yhteensä 10 vuotta). Eli miksi 1,5 vuoden koulutuksesta pitäisi maksaa saman verran tai jopa enemmän palkkaa kuin 7 tai 10 vuoden koulutuksesta?
- werneriskaliini
Accounting ainakin ottaa töihin työvoimakoulutuksella ja pitää ilmaisia harjoittelijoita, ja potkii vanhoja pois ja uusia tilalle. No samaa peliä pitää isot isännöintifirmatkin tähän on tultu.
- tilitoimistoyrittäjä
Olen itse tilitoimistoyrittäjänä ollut jo monta vuotta. Työllistän itse itseni ja pidän yritystä yksin.
Voin sanoa että tällä alalle ei voi ottaa kuukausipalkkaista työntekijää töihin tai muuten on oma firma nurin. Vaikka alan kannattavuus on hyvä, maksujen saaminen asiakkailta on hidasta ja asiakkaiden konkurssit ja niistä seuraavat luottotappiot eivät ole mitään mahdottomuuksia tällä alalle. Työntekijälle pitäisi kuitenkin aina maksaa palkka tehdystä työstä silloinkin kun asiakkaiden riskit realisoituvat yritykselle.
Onko tilitoimistojen tuntiveloitukset kuinka perusteltuja. Itse olen opiskellut ensin merkonomiksi, sitten tradenomiksi ja päälle vielä sivuaineopintoja oikeustieteellisessä tiedekunnassa eli monien vuosien opiskelut takana. Silti täyty myöntää että vieläkin tulee vuosien jälkeen uusia asioita vastaan. On ihan perusteltua että kun on monta vuotta opiskellut ja kantaa yksin kaiken yrittäjäriskin että se näkyy myös hinnassa jotenkin.
Jos joku on sitä mieltä tämä ala on niin hyvä kultakaivos yrittäjille niin sitten on laitettava oma firma pystyyn ja otettava se yrittäjäriski myös kannettavaksi. Valmiista pöydästä ei voi vaatia samaa palkkaa kuin siintä että raivaa kaiken itse tyhjästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571400Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873