talon pohjan kaivuut itse

juuh elikkäs pitäs okt autotalli pohjat kaivella ja kaveri vuokrais koneen 20e tunti näppii... se on 5 tonnine tela alustainen yammari. mitä mieltä ootte tuleeko halvemmaks ottaa ammatti ukko vai kaivella tuolla? koneessa ei oo pyörittäjää mut sellane kauhan kallistaja on? kauheesti ei oo kokemusta, ehkä joku 50-100h oon peuhannu appi ukon koneella
61660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sitä jotakin ymmärtää mitä on tekemässä.Luulisin että harmeja riittää
muutenkin kuin maksaa tupla hintaa pohja töistä.

Äänestä

oon siis ollu appi ukolla perämiehen hommissa että jotain tajuan kyllä

Äänestä

Vähän pienenlainen on tuo viisitonninen kone pohjahommiin. Mutta jos ei isoja kiviä tai kantoja ole ja rakentamisaikataulu ei ole tiukka, niin voihan sitä harrastella pohjatyöt tuollaisellakin.
Tietysti vaikka 15 tonnisella koneella työ käy nopeammin ja voit keskittyä siihen mitä osaat eli perämiehen hommiin (korot, tärytykset, salaoja-asennukset. No hei, tuosta tulikin mieleen, että teetä isommat hommat ammattiukolla, mutta salaojahommat ja styroxipohjat teet sitte harrastukseks kaverin koneella.

Äänestä

Jaa,a Pitäähän sitä kerran elämässä päästä konetta kokeilemaan. Paljon riippuu maastosta tuleeko 5 tn aikasta. Suurin aika ja kulu on ylijäämämaan kuormaus ja poisajo sekä paluukuormassa tulevan murskeen levitys.

Ensin vesijohto, lika- sekä hulevesiviemärit tarkastuskaivoineen, pihatien- ja tallin pohjat, sähkö- ja telekaapelit, talon pohjat jonne suodatinkangas alle ja ns. arinaa päälle jossa kulkee salaoja- sekä sadevesiputkistot tarkastuskaivoineen. Sitten mahdollinen lämpökanaali asunnon ja tallin välille johon täytteeksi hiekkaa, jos tulee maalämpö niin energiakaivolta putkitus pannuhuoneen kohdalle. Jos paalutettu tontti (meilläpäin varmaan 90% OK-taloista) niin niiden katkaisu ja poisvienti yms. yms. yms.

Eli jos nyt ajatellaan että yksin häärit vaikka kaksi viikkoa koneen kanssa tekee n. 2500€ sekä ulkopuolinen kuorma-autoilia vaikka 70€/h lisäksi tarvittavat murskeet (noin 140tn), täytehiekkaa (noin 60tn) yms. yms.

Edellä vain heittoja ilmaan siitä että monella on kovin ruusuinen ajatuskuva siitä että tehdään kuoppa ja se on siinä. Konetyön osuus on yllättävän pieni verrattuna kaikkeen muuhun nuhjaamiseen mitä ok-talon pohjatöihin liittyy ja työn joustavan etenemisen edellytys on asiansa OSAAVA monttumies!

Äänestä

No viistonninen kaivuri on melkeinpä vähän turhan pieni.
Itse kaivoin talonpohjan, viemärin ja imeytyskentän 13 tonnin pyöräalustaisella länkkärillä (ostin kun aloin rakentamaan, ja myin samalla hintaa pois kun tarve lakkasi) ja valmetin 9000:lla kaivurikuormaajalla.
Kyseisellä kaivurikuormaajalla olen tehnyt todella paljon maansiirtohommia tässä tontilla, tuskin 1000 kuutiota riittää.
Lähes kaikki maansiirtotyöt olen siis tehnyt itse tontillani, ja ympäripyörivän ohjaksiin hyppäsin ekakertaa kun ajoin sen lavetille.

Ei se pohjien kaivu todellakaan mitään rakettitiedettä ole. Viistonnisella ympäripyörivällä kaivaa kyllä, mutta ongelmaksi muodostuu maan siirto pois tieltä.
Persveivarilla on talonpohjan kaivuussa se etu että lapetun kasan voi kantaa helposti vaikka 100 metrin päähän penkaksi, kun taas ympäripyörivällä täytyy lappaa sama kasa moneen kertaan että sen saa jaloista pois.
Pienen ympäripyörivän kanssa pitäisi melkein olla apuna traktori ja kärry jotta sen maan saa pois tieltä.

Äänestä

tahtoo mutta jos on itse appiukolla maanrakennusalalla perämiehenä
niin onko tarvetta tällä saitilla kysellä tyhmiä? Eiköhän koneet ja tieto löydy lähempääkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tane3 kirjoitti:

juuh elikkäs pitäs okt autotalli pohjat kaivella ja kaveri vuokrais koneen 20e tunti näppii... se on 5 tonnine tela alustainen yammari. mitä mieltä ootte tuleeko halvemmaks ottaa ammatti ukko vai kaivella tuolla? koneessa ei oo pyörittäjää mut sellane kauhan kallistaja on? kauheesti ei oo kokemusta, ehkä joku 50-100h oon peuhannu appi ukon koneella

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu