On jo pari vuotta ollut ongelmana äidin kanssa riitely. Normaaleita riitoja mutta niiden läpi käyminen menee aina samalla kaavalla: Riita johtuu aina siitä että hän ei kuuntele mitä asiaa minulla on hänelle, usein alkaa vain NAURAMAAN. Tämän jälkeen jos suutun ja sanon rumasti / haukun (en edes kiroile, sanon vain esimerkiksi idiootiksi) hän suuttuu pahasti siitä että haukun ja puhun rumasti ja alkaa uhkailemaan ja kiristämään. Viikkoraha pois, et saa uutta kannettavaa ja muuta sellaista johon tarvitsen häntä. Mutta hän ei puhu pahasti koska hän aloittaa uhkailun välittömästi ilman asiallista keskustelua joka on hänen tyylinsä purkaa vihansa. En saa siis keskusteltua siitä, miksi suutuin. Kuin 5 vuotiaalle yrittäisi selittää miksi hän joutui arestiin. Hän vain ei kuuntele. Hän vain vihaisena osoittaa ettei häntä kiinnosta ja ettei hän kuuntele.
Hän on nyt vuoden auttanut minua paikallis lehden jakamisessa koska isoveljeni lopetti homman muutettua toiseen kaupunkiin omaan kotiin. Äitini on sanonut että tekee hommaa vielä tulevan kesän. Tänään kuitenkin tuli taas tavanomainen riita. Asia johti saman kaavan mukaan siihen että hän ei kuuntele > suutun > ja hän alkaa uhkailemaan. Tässä vaiheessa minulla pimahti todellakin koska en ole koskaan saanut raivoani ja vihaani purettua koska hän ei kuuntele. Heitin pöytäliinan lattialle ja kaadoin tuolin lattialle. Tämän jälkeen hän jatkaa taas uhkailuaan minun haukkuessa häntä jolloin hän ilmoittaa lopettavansa työn ensi kuun jälkeen. Tämä siis pakottaa minutkin lopettamaan työn, koska minulla ei ole opiskelujeni ohella aikaa hoitaa hommaa yksin. Ja tämä on siis ainoa työni tällä hetkellä.
Pyydän siis nyt apua miten hoitaisin homman. Kertokaa vaikka omia mielipiteitä ja vinkkejä joita vaikka näyttäisin hänelle koska minua hän ei kuuntele. Joku herätys olisi paikallaan ja toivon että tämä avautuminen ja toivotut kommentit auttaisivat. Asia on aika vakavaa koska ulkopuolisen avun hankkiminen on käynyt monesti mielessä
Kiitos jo etukäteen
Äiti ei kuuntele
4
206
Vastaukset
- siivetkasvavat
Hanki ulkopuolista apua. Alle 18-vuotiaana olet oikeutettu juttelemaan neuvolapsykologin kanssa maksutta. Myös kirkon perheasiain keskus auttaisi jos haluat.
Sinun pitäisi saada ulkopuolinen välittäjä juttuihinne. Sinä puhut, kolmas henkilö kuuntelee, ja kommenteillaan pakottaa äitisikin kuuntelemaan. Äiti vastaa, ulkopuolinen karsii asiattomuudet jutuista, puhutte ja sovitte asioita selväksi jne.
Matalan kynnyksen nuorisotyötä on muutamissa kaupungeissa tarjolla.
Setä, isoveli tai joku miespuolinen luottoaikuinen olisi sinulle nyt tarpeen juttukaverina. En tiedä millainen isäsuhteesi on?
Äitisi purkaa sinuun jotakin sellaista kiukkua, joka ehkä kuuluisi isällesi tai isoveljellesi tms. Jos hänellä on vaihdevuodet, hänkin on kärttyisä ja hapan ihan omista sisäisistä syistään.
Olet jo niin iso poika, että joka tapauksessa muutat vuoden sisällä omillesi, eikö?
Valmistaudu henkisesti pikkuhiljaa lähtemään omillesi. Älä jää siihen äidin helmoihin, vaikka taloudellisesti se näyttäisi järkevältä. OK?- Poika 17v
@siivetkasvavat
kiitos vastauksesta. Hänellä ja isälläni aika on paljon riitoja mm isäni alkoholin käytön takia, ehkä se johtuu niistä.
- tsemppiä
Oletko sanonut äidillesi, että haluat hänen kuuntelevan ja että nauraminen loukkaa sinua?
- Pirkko-pappi
Hei.
Olet hankalassa tilanteessa, saitkin jo hyviä vinkkejä siitä mistä voit hakea apua - se tosiaan kannattaisi. Jotenkin olettaisin, että äidilläni on hankala olo, ehkä monista eri syistä. Rauhallinen keskustelu olisi hyvä saada aikaan ja ellei se onnistu kahden kesken, ulkopuolisen läsnäollessa tilanne saisi uusia näkökulmia, kumpikin tulisi kuulluksi.
Totta on tuo, että varmaankin muutaman vuoden kuluttua olet muuttamassa omillesi. Oletko muuten ainoa lapsi? Jos olet, äitisi joutuu läpikäymään ensimmäistä ja viimeistä kertaa sen, että lapsi lähtee "pesästä" ja koti tyhjenee. Tämä on aina melkoinen muutos äidille ja isällekin. Millaiset välit sinulla on isäsi kanssa? Olisiko hänestä tukea sinulle näihin keskusteluihin? Tulisiko hän mahdollisesti mukaan, jos lähdette esim. perheasiainkeskukseen? Jo se, että ehdottaisit äidillesi ulkopuolista apua, teille kaikille, saattaa muuttaa jotain tilanteessa.
Voimia ja kaikkea hyvää,
Pirkko-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961512
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646