Me tytöt tässä keskusteltiin, kaverini on neitsyt ja hän oli sitä mieltä, että vasta hääkellojen soiton jälkeen hän neitsyytensä menettää. Minä puolestani en ole enää neitsyt, ja puolustelin että hankin ne kokemukset muiden kumppanien kanssa mieluummin ennen kuin jälkeen hääkellojen soiton. En nyt kuitenkaan mikään jakorasia halua olla, mutta kyllä sitä kymmenen vuoden aikana muutama miesystävä varmaan minullakin on. Niin olemme kumpikin juuri 17 täyttäneet
Ottakaa nyt kantaa tytöt ja miksei pojatkin.
Avioliittoon neitsyenä tai ei
8
317
Vastaukset
- Mariaaaaah
Itse oon 14 ja ei neitsyeenä avioliittoon :D
- blääh
Siis mitä järkeä neitsyenä avioliittoon paitsi jos menisi heti 18-v. naimisiin, en todellakaan odottele siihen asti että sormus on sormessa ja entä jos on erilaiset mieltymykset seksistä (kuinka usein, asennot, aamulla vai illalla, jne...), haluan kokemuksia ja sitten kun on hyvä pari löytynyt niin sit harkitaan vasta hääjuttuja....
Toki jokainen tavallaan, en moiti ystävättäresi valintaa mutta mulle se ei sopisi. - esan mielipie
Joo ei siinä kyllä paljoa järki kule jos naimisiin menneepi ennenkö on koeajanu naisen... hirviätä ois jos sattus emännällä olemaan vaikka joku kauhia messuhalli sielä jalkojen välissä ja muutenki... Ja en mie tietenkään mikkää sovinisti ole, pittää se naisenki nähä että vehe toimii ja onpi riittävänkokone, värkit soppii yhtee ja sitä rattaa...
- Erimies
Minäpoika se oottelin ihan rauhassa avioon asti. Ja samoin teki kultakin. Ei mitään ongelmaa fyysisessä tai psyykkisessä yhteensopimisessa. Ja mikä sen upeenpaa, kuin saa rauhassa opetella juttuja puolisonsa kanssa. Oottaminen kannatti.
- tryujhty
Mitä neitsyys on?
Neitsyys on kokemattomuutta, suorastaan osaamattomuutta. Vähän sama kuin sanoisi että en suostu opettelemaan saksaa vaan menen ummikkona sinne, koska saan paremman kokemuksen kun opin samalla sekä kielen että maan. Ainoa ero on että seksin opettelu on hauskaa ja saksan opettelu työlästä.
Samalla tavalla ihminen voi olla Saksassa muuten mukava vaikkei kieltä osaisikaan, niin voihan sitä mennä sänkyynkin vasta hääyönä, mutta en oikein keksi mitään syytä jättää kivan taidon opettelua viimetippaan. Paitsi tietysti jos ei ole matkaseuraa. - Erimies
Kun kaksi neitsyttä menee naimiaisiin, heillä on mahdollisuus jakaa yhdessä yksi elämän hienoimpia kokemuksia. Opetella pitään toista hyvänä ja saada itse hyväilyä. Hellyys kasvaa.
- Anonyymi
Ei jakorasian alkuakaan, kiitos.
- Anonyymi
Itse harrastin seksiä ensimmäisen kerran tyttöystäväni kanssa kun muutimme yhteen, olimme 19 ja kuusitoista vuotiaat.
Menimme naimisiin kun olin 22 vuotias ja hän oli yhdeksäntoista ja olimme siinä vaiheessa toistemme ensimmäiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse143832SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2303768Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1323416Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky723384Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222267Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv321799Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575451645- 361593
- 321491
- 921433