Pesiminen

jussujassu

Heips! Olen tälläinen undulaattien fani ja minulla on ollut 2 vuotiaasta asti undulaatteja. Haluaisin tietää miten linnut ja minkä ikäisinä undulaatit saavat/voivat pesiä. Undulaatteja minulla on 2 (Nootti 11v) (Candy 1-v). Olisin todellakin kiinnostunut pesittämään näitä lintuja, mutta ensin haluan varmistaa asian että mitä mieltä te olette ja voisiko noin vanha lintu tehdä poikasia. Toivottavasti vastaatte pian!

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Noin vuoden -puolentoista vanhana aikaisintaan pesitys (etenkin naaraan kyseessä ollessa), että linnut ehtii kunnolla kehittyä fyysisesti ja henkisesti. Yläikäraja sitten on jo vähän enemmän mututuntumalla riippuen linnun kunnosta muuten. Naaralla ehkä pitäisin jotain 6-8 vuotta maksimi-ikänä, pesintä on kuitenkin suuri rasitus elimistölle ja luonnossa pesitään yleensä nuorena. Ja mitä iäkkäämmät vanhemmat, sitä enemmän kasvaa todenäköisyys että pesinnässä menee jotain pieleen ja poikasilla on jotain kehityshäiriöitä. Koiras ehkä voisi olla vähän vanhempikin jos on muuten hyväkuntoinen ja ylipäätään vielä kykenevä saamaan poikasia, mutta tuo 11v alkaa kyllä jo olla sen verran eläkeikää kolkutteleva että mielummin vaikka hankkisin toisen nuoremman pariskunnan jos pesitystä haluaa alkaa harrastaa.

      Et omaa ikääsi kerro, mutta sitäkin saisi kyllä olla ainakin 14-15 vuotta jotta kannattaa suhteellisen suurta vastuuta vaativia pesintöjä alkaa harrastaa vaikka unduja olis talossa ollut pidempäänkin (ellei sitten joku aikuinen ole mukana ja päävastuullisena touhussa, tuskin kuitenkaan 2 vuotiaana vielä itse hoidit linnut...)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe