Eläkeläisten arki ulkosuomalaisina ?

free_man_world

Tuli mieleni avata hieman erilainen katselukulma ulkosuomalaisuuteen, eli jo ns. aktiivielämän / ammattiuran taakseen jättäneet.

Miten te työuran jälkeen pysyväluontoisesti ulkomaille muuttaneet / asettuneet eläkeläiset vietätte päivänne ja viikkonne, millaista aktiviteettiä olette hankkineet ja oletteko luoneet uusia ystävyyssyhteita paikallisten kansa.

Oletteko opiskelleen paikallisen kielen ja mitkä olivat ne tekijät jotka saivat teidät valitsemaan juuri ko. maan eläkepäiville jne.

Eli millaisella motiivilla ja millaiseen aktiviteettiin starttaatte aamuisin uuteen päivään kun ns. työuran aikaiset pakolliset "perus-startit" eivät ole pakottamasa ja / tai motivoimassa ja rytmittämässä arkea.


Free Man World : http://kuvaton.com/u/yml

Ps. Tokihan asia koskee kaikkia työuransa taakseen jättäneitä, mutta ajattelin hakea näkökulmaa ja kuulla kokemuksia ulkomaille asettuneiden eläkeläisten suhteen.

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksilöitä oomme

      Hieman ihmettelen tätä aloitusta. Samaa voisit kysyä Suomessa eläkepäiviään viettävältä, työelämästä eläkkeelle siirtyneeltä. Jokainen tekee sitä mitä voi ja haluaa. Ulkomaissa, kuten Suomessakin, on aktiivisia suomalaisia eläkeläisiä, jotka harrastavat ja ovat monessa mukana. Sitten on kotihiiriä, mökkeilijöitä, oman puutarhan hoitajia... ihan sama ihminen ja eläkeläinen se on ulkomaillakin asuessa. Eläkkeelle jäädessä pitää löytää motivaatio muualta kuin työstä, asui sitten missä vain.
      Toki täytyy olla enemmän rohkeutta ja innostusta muuttaa pois tutusta ja turvallisesta. Se voi olla myös syy muuttaa, 'etten vaan jämähdä näille sijoilleni'. Ja taas, jotkut ovat vain maanmiestensä seurassa, eivät välitä tutustua paikallisiin ihmisiin, eivät juuri tapoihinkaan. Toiset hankkivat uutta kielitaitoa ja ystäviä vieraasta kulttuurista. Jokainen taaplaa tyylillään.
      Jos yksin muuttaa (kuten minä), on suurempi todennäköisyys avartaa elämäänsä ja maailmaansa - ellei halua istuksia yksikseen kotona sukkaa kutomassa. Mikä sekin sallitaan. :)

    • free_man_world

      yksilöitä oomme:lle

      Et ilmeisesti lue kunnolla sitä mihin vastaat, kuten aloituksen ensimmäistä ja viimeistä lausettakaan, etkä oiken siltä väliltäkään ;-)

      Olen toki tietoinen mainitsemistasi eläkeläisten erilaisista arkikuvioista, mutta nyt katsantokulmana oli _työuran_ jälkeen_ ulkomaille asettuminen ja olin kiinnostunut kuulemaan henkilökohtaisia kokemuksia.

      Tokihan se arki on arkea kaikkialla ja joka paikassa on plussansa ja miinuksensa.

      On kuitenkin eri asia tehdä merkittävä osa työurastaan ulkomailla ja sen jälkeen jäädä asuinmaahansa jo juurtunena, kuin lähteä Suomesta _työuransa _ jälkeen _ ja aloittaa toisessa maassa tyhjältä pöydältä ilman ihmissuhdeverkostoa ja läheisiään.

      Ehkäpä sen vuoksi mainitussa tilantessa moni (?) suomalainen suunnistaa paikkoihin joissa jo on paljon suomalaisia ja asettuu "suomikommuuniin" hakeuten toisten suomaisten seuraan ollematta edes kiinnostunut tututmaan paikallisiin ja osa edes opiskelemata asuinmaansa kieltä.

      Samalla aihe on laajemminkin kiinnostava ajatelen sitä mistä eläkeläiset saavat virtaa ja motiivia arkeensa amulla ylös noustessaan, sillä pelkät arkiset ja toistuvat pikkurutiinit kalustavat melko vajaasti elämää. Mutta kuten sanottu, niin jokainen tavallaan ja terveytensäkin puitteissa.

    • kanukki

      olen 'elakeneuvos' ..ollut jo 6v... 58vuotiaana heitin rukkaset nurkkaan,,ja paatin antaa tilani nuoremmille.. mutta olen tehny sarkani kanadassa,,25 ikavuodesta lahtien..eli en ole ns.pakolais elakelaisia..vain silloin talloin vierailen suomessa,,enka kadu,etta lahdin -76
      harrastuksia on matkustelu--honoluluun usein ja metsastys-aseharrastukset--uiminen srk-toiminta ,,ei aika tule pitkaksi..omakotitalossa riittaa kapistelua myos.. ja sitten vaimovaen kanssa kinastellaan myos..--ystavalliseen savyyn..

    • ei sukan pesua enää

      Olen eläkeläinen, nainen ja seurustelen toiskielisten kanssa, koska asun alueella missä ei ole suomalaisia. Käymme naapurien kanssa lounaalla eli lunssilla joskus. Kaupoissa.
      Pyörin netissä, TV, kaksi välillä yhtä aikaa, että ei mistaa vaan jääkiekkoa, iltapäivän elokuvaa, puhelinta kaihdan ja joskus menee neljäkin päivää, että en puhu paitsi postin tai lehtipojan kanssa.

      Joka aamu ponkaisen pystyyn ilolla, että pääsee itse vielä, ja sitten, etenkin perjantai ilta on yksinäinen, ajattelen mitä perhanaa mä tänne jäin tai yleensä muutettiin.

      Miehet ovat menneet, ja uutta en enää halua hoidokiksi, ne suomalaiset miehet kun eivät usko lääkäriin ja jos saa ne sinne, niin lääkkeet pysyvät pullossa. Henki lähtee ja kaikki naiset jäämme leskiksi viidenkympin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      53
      2356
    2. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2305
    3. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2203
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      45
      2034
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2027
    6. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1972
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      398
      1755
    8. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1693
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      19
      1568
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    Aihe