Elikkä mulla on toi gomobilen prepaid-liittymä ja hommasin uuden luurin, en nyt kuitenkaan pääse sillä nettiin. Gomobilelta tilasin kyllä niiden omat asetukset, mutta ei onnistu! Tuo puhelin vaan tarjoaa wi-fi yhteyksiä, mutta ne on kaikki suojattuja. Osaako joku neuvoa tyhmää? Muistan, että edellsen puhelimen kanssa oli kans jotain ihme venkslaamista ennen kun alko netti pelaa, mut suatanaa.
Gomobile ja huawei ascenda y300
13
154
Vastaukset
Löytääkö se siis ollenkaan 3G tai gprs yhteyttä?
- ghgh1
Mistä mä nään sen? :D Nettiin kun yrittää mennä niin tulee vaan "verkkosivu ei ole käytettävissä". Varmaan on jotkut asetukset ketuillaan, mutta kun mä oon niin käsi näiden laitteiden kanssa ensimmäinen älypuhelin tuli hankittua vasta eilen.
- ghgh1
Ei tuolla yläpalkissa näy ainakaan sitä 3g merkkiä tai vastaavaa.
Kokeile laittaa tämä asetus
http://www.go.fi/fi/hinnasto/kotimaan-hinnasto
"APN: internet.gomobile.fi"
Matkapuhelinverkot->Yhteyspisteiden nimet kohtaan.- ghgh1
Olen laittanut, mutta ei toimi siltikään :/
Onko datayhteys kohta päällä asetuksista? Entä tuon asiakaspalveluun soitto?
- ghgh1
Oon laittanut sen päälle kun olen nettiin yrittänyt ja myös niin, että se on pois päältä. Gomobilen asiakaspalveluun soitto tuskin mitään auttaa, kun kokeilin äsken mun mokkulan sim-kortilla(saunalahti), eikä sekään pelitä. Lähetin kuitenkin aijemmin kyselyn sähköpostilla gomobilelle. Sieltä lähettivät jonkun android zip-tiedoston ja sen laitoin puhelimelle. Onko väliä minne sinne sen tallentaa? Ei toimi vieläkään.
Mistähän .zip tiedostosta mahtaa olla kyse ja mitä sen sisällä on?
- ghgh1
Jaa tuo zip-tiedosto olikin vaan tuommonen ohje, kuinka niiden asetusten pitää olla mitkä gomobile oon uuteen puhelimeen lähettänyt. Ne on kyllä kaikki ihan kunnossa.
- ghgh1
Woohoo, laitoin huvikseni ton roaming-tilan päälle ja nyt toimii!
Tuo liittymä siis tarvitsee roaming tilan toimiakseen ainakin tuossa mallissa.
Hyvä että sait sen toimimaan!- ghgh1
Hmm, meneekö tolla roaming-yhteydellä enemmän puheaikaa nettiä selatessa? Mulla liittymässä voi korkeintaan 2e päivässä mennä ja sen jälkeen surffailu on ilmaista, mutta aika nopeasti tuntuu tuo 2e menevän.
Ei mene ellei sitten puhelin mene naapurimaan verkkoon jos asut rajan läheisyydessä.
Sentakia roaming tila kannattaa ottaa pois päältä jos lähtee ulkomaille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938922Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414461Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462716Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110