mikä neuvoksi kun 12 viikkoinen pentu syödessään sekä juodessaan työntää etutassut ruokakuppiin. sitten tykkää roiskuttaa tassullaan vettä ja kaataa kupin monen monta kertaa päivässä ja saa olla pesemässä märkäruokaa tassuista pois kokoajan. pitääkö mennä tätä tehdessään heti torumaan suihkepullon kans vai miten kannattaisi menetellä?
Kissanpennun ärsyttävä ruokailutapa!
8
223
Vastaukset
- Hippa-Feikki
Anna pienen opetella, äläkä missään tapauksessa käytä ruiskupulloa. Kokeile vaikka korkeampi reunaista astiaa, jonne mahtuu vain pää.
- sdkandkas
joo se on sellanen korkeareunainen kuppi mutta pää aina mene kuppiin tassut edellä -.- huoh kaipa se oppii
- sonjau-
Meidän kissanpentu teki myös 12 viikkoisena sitä, että piti etutassujaan kupissa. Oletin sen johtuvan siitä, että kissa ylsi paremmin syömään ja juomaan. Meillä tosin on sellaiset kupit, jotka eivät pääse kaatumaan :) Meillä ainakin meni se ohi, kun kissa kasvoi ja nyt 15 viikkoisena ei enää tee niin.
http://www.zooplus.fi/shop/kissat/kupit/muoviset/202730 - jussinmamma
tarpeeksi painava kuppi, ettei jaksa kaataa ja iso tarjotin/ kumimatto alle jotta suurimmat roiskeet jää siihen.
Kyllä se oppii siistiksi, kunhan pää kasvaa sen verran että järkeä mahtuu. Pennuthan aina porsastelee, kuuluu siihen elämän aamuun , joten kärsivällisyyttä - Kurnauuuuu!
Pentuhan pumppaa emon tisua imiessään, siitä varmaan jäänyt tassujen käyttö päälle! :)
- katti ihanuudet
Mitäs tuosta. Se vaan on joidenkin kissojen tapa, kuten omien aikuisten 7 kilon kattien.
Vesikupit pitää olla kaatumattomia, mielellään koiran metallikuppeja ja samanlaisia voi olla ruokakupit, tai sitten ihan tavallisia peruslautasia.
Märkäruoan pesee kyllä itse tassuista.
Ruoka ja vesikuppien alle iso kernimuoviliina, pöytäliinaksi tarkoitettu.
Sitten kun pitkäkarvani Maine Coonit käväisee märin tassuin astialla ja kuljettaa hiekkaa ympäri taloa, sanon vaan että hyvästi siisti koti.
Ei siitä siisteydestä taivaspisteitä jaella. - kissan henk.kunta
Ihan hyvä valottaa myös niitä ikäviä puolia. Täällä kun huudetaan apua heti kun kaikki ei mene toivotulla tavalla. Eläinten kanssa kun pitää osata varautua vaikka mihin, kun sen ottaa.
- catpeople1
Täällä levitellään raksut pitkin lattioita ja vettä on kiva läträtä. Laatikoista kaivetaan pellettiä lattialle oikein antaumuksella. Kuitenkin siivoan sotkut ja kohta on sotkua taas:D Eläimen kun ottaa niin pitää kestää ne pikku huolet mitä tuovat mukanaan. Tuo kun ei ole maailmaa kaatavaa murhetta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14610947Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623856Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393763Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003441Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,933262Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151237Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt154915Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889