Itella irtisanoi keparin jakelusopimukset.

Miten Keskipohjanmaalehti tulee jatkossa ja luotettavasti lehdentilaajalle kesäkuun alusta? Kuka lehden jakaa, paremmin kuin Itellan lehdenjakajat? Jos laadusta tingitään lehdenjakajien suhteen, niin lopetan tilaukseni, jos lehti ei tule jatkossa niinkuin on nykyään tullut moitteettomasti?
8144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tulisi iliman meteliä ja ajoissa niin parempi kuin nykyinen jako.

Äänestä

Kyllä tulee ikävä entisaikojen Postilaitosta sekä postinjakajia, jotka olivat ammatti ylpeitä sekä kantoivat työstänsä vastuun.Kyllä nykyaika on surkeaa.

Äänestä

Minulla on kyllä käsitys, että jakajat tekevät parhaansa. Moitteet kannattaa osoittaa yhtiön johdolla. Taitaa olla valkokaulusosastolla strategiapallo hukassa. Onkohan missään pomot vaihtuneet niin nopeasti kuin Itellassa.

Äänestä

Eikö se ollut Kirjapaino Oy joka sopimuksen irtisanoi?! Nyt kouluttavat omaa väkeä tai ulkopuolista yritystä toimeen.
Hyvä Kepari!
Itella nostanut liikaa hintoja, kirjapainolla meni kuppi nurin.

Ja Itellasta taas irtisanotaan...

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/talous/keski-pohjanmaan-kirjapaino-oyj-hoitaa-jatkossa-itse-jakelunsa-1.1559060

http://www.ilkka.fi/uutiset/talous/itella-varhaisjakelun-loppuminen-aloittaa-yt-neuvottelut-1.1559065

Kokkola-lehdessä oli myös aiheesta juttu.

Äänestä
  • Tavalliselle tilajaalle lehti kallistuu kuitenkin vuosi vuodelta. Halvemmista jakelukustannuksista hyötyvät ainoastaan kirjapainon osakkaat.

    Äänestä

  • Entinen tilaaja kirjoitti:

    Tavalliselle tilajaalle lehti kallistuu kuitenkin vuosi vuodelta. Halvemmista jakelukustannuksista hyötyvät ainoastaan kirjapainon osakkaat.

    Ei kuule kaikkia saa ilmaiseksi, tai saahan sen kun menet kirjastoon lukemaan.

    Äänestä

  • ilmaisjakelukeskus kirjoitti:

    Ei kuule kaikkia saa ilmaiseksi, tai saahan sen kun menet kirjastoon lukemaan.

    Sontasiionista nykyään läpitunkeva rahastuksen maku, saa tilaajan tuntemaan itsensä lehteen koukkuun jääneeksi pöljäkkeeksi.

    Äänestä

Kuka odottaa oikeesti vuonna 2014 vuonna sitä turhantoimittajaa joka jakaa paperilappusia? Rahaa menee hukkaan kun niilläkin palkka menoilla voi jotkut lomailla tai hankkia itselleen jotain kivaa.. Siirtykää tekin siis internetti aikaan pöljät. Tää on elämää ja tää nykyaikaa.. Älkää marisko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palvelu ratkaisee kirjoitti:

Miten Keskipohjanmaalehti tulee jatkossa ja luotettavasti lehdentilaajalle kesäkuun alusta? Kuka lehden jakaa, paremmin kuin Itellan lehdenjakajat? Jos laadusta tingitään lehdenjakajien suhteen, niin lopetan tilaukseni, jos lehti ei tule jatkossa niinkuin on nykyään tullut moitteettomasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu