Hei! Kyselisin hieman mitä käytätte kuivikkeena jos teillä on erillinen wc loota kanilla? Itse olen jonkin aikaa käyttänyt puupellettejä joko vapon tai ihan kissoille tarkoitettua. Nyt kuitenkin ilmennyt ongelmia kanin tassun pohjissa (kantapäät karvattomat ja verestävät) ajattelin aluksi että johtuu lisääntyneestä rummutuksesta sillä talouteen tuli koira josta kani sitten aluksi "varoitteli" varsin tiuhaankin tahtiin. Nyt kuitenkin ovat kuin paita ja peppu ja kylki kyles nukkuvat. Tutkin asiaa ja syynä tähän voisi olla myös puupelletit joten ne täytynee vaihtaa johonkin muuhun. Perus purua en myöskään suosi sillä pölisee ja tarttuu kanin turkkiin ja sitä myöten leviää koko asuntoon.
Mitä mieltä esim. Mörtti röpöstä wc kuivikkeena? Muita ehdotuksia?
Mitä mieltä esim. Mörtti röpöstä wc kuivikkeena? Muita ehdotuksia?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Auttaisiko jos laittaisit vessan pohjalle ensin kerroksen puupellettiä ja sen päälle kerroksen mörttiröpöä tai muuta vastaavaa?
sulla on wclootassa ollu puupellettiä. mitä muualla häkin pohjalla olet käyttäny? häkin pohja yksinään on liian kova kuten myös osa matoista.
Joo eli wc lootassa tosiaan ollu puupellettiä ja muuten häkin pohjalla matto (pefletti joka samalla idealla tehty kuin räsymatot. Ovat just passelin kokoisia häkin pohjalle)
Meillä lähti karvat jaloista, en tiiä mistö johtu mut sitten vaihettii joksikin (100% luonnintuote) kissanhiekkaan. Lähti kasvamaan taas!:)
pitääpä katsoa jos sellasista jostain löytyisi :)
Kokeile laittaa puupellettien päälle kerros heinää :)
Meillä on kuivikkeena kissan kristallihiekkaa. Sitoo hyvin hajuja ja kani tykkää käydä vessassa. Välillä ollaan kokeiltu pellettejä, mutta ovat liian kova alusta ja pissit menee silloin vessan ohi.
Ja häkin pohjalla matto on jus hyvä kaneille. Eihän ne luonnossakaan millään pehmoalustoilla elä vaan pimeissä kovapohjaisissa tunneleissa.
Meillä on kanin häkissä matto,toisessa päässä mörttiröpöä-Kuitenkin kani kaivaa häkin nurkasta mörttiröpöt syrjään ja makaa tyhjässä nurkassa.
Entä jos laitat jonkun muovilootan vessaksi ja sinne ne mörttiröpöt?
vessalaatikossa on puupellettiä.Siksi osassa häkkiä mörttiröpöä kun ei aivan tee 100% kaikkia tarpeita vessalaatikkoon.