Kiitos antamastanne palautteesta koskien Suomi24.fi keskustelupalstan sisältöä.
Suomessa on aina kunnioitettu perustuslaissa säädettyä sananvapautta, mutta samalla on pyritty korostamaan, ettei sananvapaus ole vastuista ja velvoitteista vapaa. Lailla sananvapauden käyttämisestä joukkoviestinnässä (460/2003) annetaan tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä joukkoviestinnässä.
Sananvapauslain mukaan viestintään ei saa puuttua enempää kuin on välttämätöntä ottaen huomioon sananvapauden merkitys kansanvaltaisessa oikeusvaltiossa. Lain mukaan vastaavan toimittajan vastuu ei ulotu Internetin keskusteluryhmiin, ellei julkaisija toimituksellisesti käsittele niillä julkaistavaa aineistoa. Keskusteluryhmien osalta painopiste on monipuolisessa media-alan itsesääntelyssä ja mediakasvatuksessa. Palveluiden tarjoajat harjoittavat itse valvontaa keskustelupalstoilla. Eri palstoille on nimetty vastuuhenkilöitä tai valvojia, joille palstojen käyttäjät voivat ilmoittaa epäasiallisista viesteistä. Tiedotusvälineet laativat myös selviä pelisääntöjä sivustoillaan käytävälle verkkokeskustelulle. Erityisen tärkeänä pidetään, että sivuilla kävijöiden on voitava nähdä sivulta heti, millaisella palstalla he ovat ja millaisia sääntöjä sillä noudatetaan sekä ymmärtää keskustelupalstan käytännöt ja vastuut.
Viestin mahdollisesta lainvastaisesta sisällöstä vastaa se, jota rikoslain mukaan on pidettävä rikoksen tekijänä tai siihen osallisena. Rikoslain yleisten oppien mukaan määräytyy näin ollen myös portaalin tai keskustelupalstan ylläpitäjän vastuu siinä julkaistujen viestien sisällöstä. Palstan ylläpitäjän rikosoikeudellinen vastuu voi tulla arvioitavaksi, jos tämä esimerkiksi sallii palstan muodostuvan rikollisten viestien julkaisukanavaksi.
Julkisen sanan neuvosto suosittaa, että verkkokeskusteluun sovelletaan ennakkomoderointia eli puheenvuorot seulotaan ja tarvittaessa muokataan. Neuvoston mukaan on hyvän journalistisen tavan mukaista pyrkiä pääsääntöisesti tunnistamaan verkkokeskusteluihin osallistujat. Keskustelijoille on myös tehtävä selväksi, että he voivat joutua juridiseen vastuuseen kirjoittamistaan viesteistä. Sivujen ylläpitäjän on myös varattava kävijöille mahdollisuus ilmoittaa asiattomista viesteistä ja pyytää niiden poistamista.
Sisältöjen valvonta on erittäin herkkä alue. Suosituimmilla keskustelupalstoilla lähetettyjä viestejä voi olla niin suuri määrä, että näiden kaikkien viestien läpikäyminen on käytännössä mahdotonta. Voimassa olevan lainsäädännön, itsesääntelyn ja käyttäjien opastuksen avulla on mahdollista puuttua palveluiden sisältöihin joustavasti ja yhteiskunnan arvomaailmaa vastaavasti. Mikäli koette, että teitä on Suomi24.fi:n ylläpitämällä keskustelupalstalla loukattu, suosittelen, että otatte rohkeasti yhteyttä suoraan palvelun tarjoajaan.
Ystävällisin terveisin, .... .....
Puujalka arkadianmäki terkkuja
34¿
3
108
Vastaukset
- hohoijaa
ei luotsi ommii ja ystävien törkyjä poista.
- luotsipois.
umukkasta täännää yhen viestin poistannut.
muihin kohistuva törky saapi olla.
poliisi seuraa palstaa ja vähän muutkin tahot. - niin totta
luotsipois. kirjoitti:
umukkasta täännää yhen viestin poistannut.
muihin kohistuva törky saapi olla.
poliisi seuraa palstaa ja vähän muutkin tahot.niin totta, kuka sitä ystävien asiattomuuksia haluaa poistoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.823919Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973287Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1232588Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1931852Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201764Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761580Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä941580- 1091498
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11281- 561143