Oon suunnitellut puhelimen vaihtoa ja pohtinut kannattaako älypuhelinta ostaa. On kauhean epäkäytännöllistä jos akku pitää ladata parin päivän välein. Lähestulkoon jokaisella ihmisellä tuntuu olevan älypuhelin, joten mua häiritsee ajatus jäänkö paitsi jostain olennaisesta jos en itselleni sellaista hommaa?
Näkemyksiä?
Kannattaako älypuhelinta ostaa?
26
922
Vastaukset
On jos tarvitset puhelimessa
- Nettiyhteyttä ja hyvää selainta
- Parempaa kameraa
- Suurempaa sovellusvalikoimaa
- Navigointia ym muuta gps liittyvää
- Suurempaa näyttöä.
ja muita älypuhelinten ominaisuuksia.
Älypuhelinta en välttämättä ostaisi pelkästään soittamiseen ja txt viestien lähettelyyn sillä niihin peruspuhelin soveltuu hyvin.- mistä peruspuh
Ja mistähän vielä saa peruspuhelimia ja millä hinnalla?
Nimim. mielelläni ottasin. mistä peruspuh kirjoitti:
Ja mistähän vielä saa peruspuhelimia ja millä hinnalla?
Nimim. mielelläni ottasin.Sellaisista liikkeistä missä myydään puhelimia. Halvimmillaan tällaisen saa alta 40 euron.
- Anonyymi
mistä peruspuh kirjoitti:
Ja mistähän vielä saa peruspuhelimia ja millä hinnalla?
Nimim. mielelläni ottasin.Elisa myy peruspuhelimia puh:010190240
- OP-iskelija 1020
Ei kannata ostaa sillä voit jäädä pahasti sen orjaksi kuten itselle kävi.Älypuhelin on vähän liiankin kiva kaveri sillä kun voi tehdä niin paljon kaikkea kivaa mistä tavallisilla puhelimilla voi vain uneksia.Katson jopa olumppialaisia puhelimella koska en omista televisioo.
- dkjhg
"On kauhean epäkäytännöllistä jos akku pitää ladata parin päivän välein."
Osta sellainen missä on langaton lataus, ja laita latausalusta siihen missä pidät puhelinta öisin. - JustMyFivePenny
Oma näkemykseni ja kokemukseni.
Ennen oli käytössä vanha noksu liukukansi 6600i slide. Ajattelin, että tuollaista kosketusnäyttö/älypuhelinta en juurikaan tarvitse. 520:n ilmestyttyä markkinoille ajattelin kuitenkin koittaa, kun hinta ei pahemmin kirpaissut.
Nyt voin sanoa, että ilman älypuhelinta en tulisi enää toimeen. Kuten tuossa joku sanoikin, niin sen orjaksi voi jäädä. Paljon julkisilla liikkuvana siitä näkee aikataulut, uusiin paikkoihin näkee reitit, eikä tarvitse etsiä pysäkkejä, kun gepsi ohjaa oikeaan paikkaan. Matkat taittuu musiikkia kuunnellen (ennen olin niitä, jotka piti dorkana noita nappikuulokkeet korvilla kulkevia) ja pelejä pelatessa. Tunnin kuntopyöräily menee hujauksessa leffaa katsoessa. Navigaattori on aina mukana, jos sitä sattuu tarvitsemaan autoillessa.
Käytännössä elämästä ei tulisi enää mitään ilman älypuhelinta, ja myönnän kyllä tuon lätyskän orjuuttaneen minut täysin. Käytännössä kun kaikki tieto on nyt taskussa ja saatavilla. Iso osa tuosta tiedosta on periaatteessa täysin tarpeetonta, esim. missä kohtaa oma juna on tulossa. Mutta kun se vaan on saatavilla niin helposti. Osa on kyllä tuiki tarpeellista. Kyllä olisi ollut monen reitin suunnittelussa kotona melko perinpohjainen työ, kun nyt syöttää vain kohteen ja antaa puhelimen opastaa loput.
Jäätkö mistään olennaisesta paitsi ilman älypuhelinta, on kohdallasi hankala vastata. Sanotaan näin, että ihminen tulee ihan hyvin toimeen ilman älypuhelinta, mutta kyllä se monessa tapauksessa helpottaa joidenkin asioiden tekemistä. Itse en ole katunut hankintaa, tosin enpä osannut ennen älypuhelimen ominaisuuksia kaivatakaan. Älypuhelin helpottaa tosiaan elämää jos sitä osaa käyttää. Itsekään en voisi enää palata peruspuhelimeen kun tarvitse useita toimintoja ja sovelluksia.
- Lumia 520
http://www.windowsphone.com/fi-fi/store/app/lumiaura/21b67849-c209-4c5d-9d2f-77ef7495f109
Sarjassamme elämäämme helpottavia sovelluksia - Hyvin pettynyt
Aloittaja, älä helvetissä osta jos siihen ei ole jotain todellista tarvetta. Aivan turhakkeita, akku kestää max. 48 tuntia, yleensä vähemmän.
- Nokia 3310
Tiesitkö että älypuhelin pilaa elämäsi!
http://www.iltalehti.fi/digi/2014021918054907_du.shtml - Laitehimo!
Markkinointi luo keinotekoisia tarpeita.
Juuri ajattelin uutta puhelinta. Joka vuosi vaihtanut uuteen.
Mutta eihän noissä älypuhelimissa enää ole mitään kehitystä tapahtunut, eka vuosi kun näin käynyt....
Paluu perusluuriin kiehtoo ajatuksena. Puhelin puhelimena, netti tietokoneella. - plamplam
Itse yritän keksiä vaikka mitä syitä sen läpyskän hankkimiselle, mutta aina kun meinaan ostaa sen, mietin vielä kerran ja joudun toteamaan, että ne syyt on keksimällä keksittyjä, eli ei tule kauppoja.
- älyfani 930
Jos musiikki-netti-valokuvaus-videointi-hyötysovellukset-some-pelit-navigointi-gps paikannus-mobiili tv/radio,iso hieno näyttö kiinnosta on älypuhelin turha kapistus
- afsd
Itse ostin älyn edellisvuonna lähinnä siksi, että TomTom sanoi itsensä irti muutama viikko ennen kuin vanha puhelin alkoi reistata. En viitsinyt ostaa kahta uutta laitetta.
Onhan tuon laitteen "ylimääräisille" ominaisuuksille keksinyt sittemmin muutakin käyttöä, mutta kyllähän ilmankin pärjäisi, oikein hyvin. - cvpbnm25
"Älypuhelin helpottaa tosiaan elämää jos sitä osaa käyttää"
Niiin... jos sitä tosiaan osaa käyttää... Sanoisin näin että on lähes mahdottomuus oppia sitä käyttämään, ainakaan vanhemmalla iällä, puhun kokemuksesta (72v.), olen n. pari kuukautta opetellut, mutta vieläkin on suuria vaikeuksia sen kanssa.
Tietenkin jos on nuori niin kavereila saa aina oppia, mutta kun on jo ehtinyt ns. "kalkkis" ikään ei ole ketään jolta voisi neuvoa kysyä, niin eihän niistä ohjekirjan ohjeista juuri mitään tajua;(
Tosin nuorten ei tavii juuri muuta oppiakaan kuin pelaanaan:) No tietysti pitäähän osata vastata kun äiti tai iskä soittaa:)
Jos joku epäilee että en ymmärrä tietotekniikasta mitään, niin erehtyy. Olen käyttänyt tietokoneita siitä lähtien kun ei vielä ollut edes Windowsia keksitty. Asennan käyttöjärjestelmmät ym. itse, mutta tämä Lumia puhelin on aivan "p*erseestä". Samanlaisia kai ne on kaikki kosketusnäyttöpuhelimet:( - Jiiik
Jos tarvitset navigaattoria ja räpsit paljon kuvia etkä halua raahata monia laitteita mukanasi voi älypuhelin olla varteenotettava vaihtoehto.
Toki myös somehömpötys ja sähköposti etc. luonnistuu puhelimella kätevästi jos sellaiselle on tarvetta.
Mutta jos asiaa pohtii tosissaan niin peruspuhelin kyllä on aivan riittävä ja kunnon tietokoneella hoidetaan sitten muut asiat.
Niin vastaus vielä. Et jää paitsi yhtään mistään vaikkei sulla älyluuria olekaan. - älykansalainen
"Niin vastaus vielä. Et jää paitsi yhtään mistään vaikkei sulla älyluuria olekaan."
Sellainen joka tarvitsee somehömpötyksiä,navigaattoria,puh.nettiä,sp,youtubee ym. jää paitsi.Sellainen joka ei ymmärrä tarvitsevansa näitä ominaisuuksia vaikka ne olisi noin kätevästi saatavilla on vain omaa tyhmyyttä jos ei käytä hyväkseen älypuhelimen tuomia mahdollisuuksia. - peruspuhelin turvall
Olen käyttänyt Nokian laadukasta kestävää näppäin peruspuhelinta halvalla perusliittymällä jo 10vuotta. Akku kestää kauan, laite on ongelmaton ja helppo käyttää. Pelkän älypuhelimen varassa en koe olevani turvassa, eikä sitä voi käyttää kaikkialla. Kannettavan lisäksi käytän android wifi tablettia, joka käytettävyydessä korvaa,lyö kokonsa 10" takia älypuhelimen tarpeen. Tabletin käyttö helppoa ja huoletonta jos vrt älypuhelimeen.
- kaikin puolin hyvä
MInäkin palasin peruspuhelimiin. Akun kesto ikuinen ja kulkee mukana taskussakin. Näppäimissä hyvä tuntuma. Kmaera riittävänhyvä 5 mpx.
Peruspuhelimillakin näkee iltasanomien uutisotsikon ja some päivitykset jos haluaa. Enpä minä muuta älyluurillakaan tehnyt.
Videoita voi kattoa tosaan tabletilla ja navigaattoria en taida edes tarvita.
Liittymän vaihdoin 2g:hen puheliaskusta pois 20 EUR. - l520
Se on jokaisen oma valinta mihin puhelintaan tarvitsee.Itselle moinen ominaisuuksien "alentaminen" vaihtamalla äly
- Anonyymi
Peruspuhelin hyvä pärjään sillä.Pena
- Anonyymi
Kuinka valita itselle sopiva älypuhelin?
https://diginyt.fi/kuinka-valita-itselle-sopiva-alypuhelin/- Anonyymi
Soopaa koko sivusto..
- Anonyymi
Omalla kohdallani älypuhelin on vähentänyt turhaa netissä roikkumista. Monia sivuja on hankalampi käyttää puhelimella kuin pöytäkoneella, joten niitä tulee sitten käytettyä vähemmän.
- Anonyymi
Koska en tarvitse mitään navigaattoria, olen ainakin toistaiseksi elellyt pelkän peruspuhelimen kanssa. Se kulkee hellesäälläkin mukana vyökotelossa. Iso ja painava älykännykkä olisi hankala mukana kuljetettava paitahihasillaan liikuttaessa.
Sitä paitsi en tarvitse nettiä mukanani. Asun Helsingissä, ja HSL:n vuosilippu kulkee lompakossani pienenä ja ohuena korttina paljon kätevämmin kuin iso kännykkä sovelluksineen. Kortista ei koskaan lopu virtakaan.
Mutta jotakin hyvin mielenkiintoista kännykän näytöllä täytyy olla, koska noin 75 prosenttia bussien ja ratikoiden matkustajista tuijottaa sitä kaiken aikaa. Mitä ihmettä siellä näkyy?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9111886Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla999006Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1084896Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka364125- 1004114
Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti63906Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113699Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle263539Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden43499Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei693476