Sähköposti oikutteli keskiviikkona 19.2.

Hei!

Moni on palstalla törmännytkin viesteihin sähköpostin toimimattomuudesta.

Eilen oli tosiaan palvelinongelmia, jotka estivät sähköpostiin pääsyn ja/tai niiden lukemisen. Nyt kuitenkin ongelma on jo korjattu ja sähköpostiin pitäisi päästä normaalisti.

Muistakaa kuitenkin, että ruuhkaisimpaan aikaan päivästä sähköposti voi edelleen töksähdellä. Muissa toimimattomuusongelmissa kannattaa tarkistaa että evästeet on sallittu ja että ongelma toistuu myös muilla selaimilla (joissakin tapauksissa IE tai Chrome on osoittanut pieniä käyttöongelmia).

Selaimet nyt muutenkin kannattaa päivittää.
Päivittäkää ne. :)

Moni on myös kysellyt paljon aikooko Ylläpito tehdä sähköpostille mitään ja vastaus on: aikoo. Uudistushan on tulossa ja sitä tehdään, vaikka se ei aina siltä vaikuta. Tämän kokoluokan sivuston uudistus on kuitenkin sen verran iso työ, ettei sitä voi vain tyrkätä kasaan vaan se tarvitsee paljon aikaa, työpanosta ja testausta.

Kärsivällisyyttä ystävät, kyllä se paranee.

Sillä välin kehitysideoita voi laittaa Ylläpidolle mielellään palautelomakkeen kautta. Näin ideat saadaan kerättyä samaan paikkaan. Ja kritiikkiäkin, kritiikki on aivan yhtä tärkeää.

Ja kiitoksiakin saa. Kiitoksista tulee hyvä mieli ja aina välillä Ylläpitokin tarvitsee hyvää mieltä. :)


Kevätterveisin,

Suomi24 Ylläpito - Martta

7

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äly hoi, älä jätä!

      Martta @suomi24

      Olet täysi vitsi. Opettele ensin kirjoittamaan selkokieltä ennenkuin kirjoitat tälle palstalle! Ja lopeta idioottisten hymiöiden käyttö, kirjoita asiallisesti ja lopeta käyttäjien pilkka.

      Antamasi ohjeet kehitysideoistakin kummallisia. Aiemmin kehitysideat pyydetty laittamaan sitä varten perustetulle palstalle:
      http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5558

      No tämähän on ihan todellinen hullujenhuone koko Suomi24. MIssään ei ole järjenhäivääkään..

      • Hei,

        Tokihan kehitysideoita kannattaa laittaa palstalle, mutta mikäli haluaa ideansa antaa henkilökohtaisesti ylläpidolle, se käy myös palautelomakkeen/sähköpostin kautta.

        Pahoittelen, mikäli hymiöni ovat aiheuttaneet mielipahaa, pyrin jatkossa kirjoittamaan ilman tunteenpurkauksia.

        Terveisin,

        Suomi24 Ylläpito - Martta


    • hei ja jei

      KYLLÄ se sposti oikuttelee ihan tänäänkin kuten kaikki muukin täällä

    • viikkopöpö

      Niin tuleeko tänne sähköposteihinjotain muutoksia ?

      Tuli vaan mieleen kun pari vuotta sitten yhtäkkiä sähköpostini oli tyhjä
      johtuiko se samasta tekniikan uusimisesta?

      Siksi en viihti enää tärkeitä tänne säilyttää. Mutta jostain tuossa olisi ollut kirjoitettavaa näille foorumin ystäville, mutta kun ei toimi ...


      Niin uudistuuko se sähköposti ja jos niin milloin ja miten ?
      ja milloin se uudistus on ihi ja mitä muuttuu ......

      Tuskinmikään toimii sen paremmin.

      S-postit ei oo toiminu moneen päivään.

      Joten en voi kirjoitella ystäville

      Ja kun minull aon hotmailissa toinen sähköposti niin niitä en täällä jakele, sen verran erikoislaatuista porukkaa täällä sekoilee.

      • Hei,

        Tuo äkillinen tyhjentyminen voi johtua sähköpostin aktiivisuusajasta, eli jos et ollut kirjautunut sähköpostiisi 90 päivään, sen sisältö tyhjentyi. Tosin tietoturvasyistä sähköpostissa ei kannata pidempään säilyttää mitään tärkeitä tietoja.

        Nyt alkanut uudistus vaikuttaa niin sivustoon kuin sähköpostiinkin, mutta ajankohtaa emme sen paremmin vielä tiedä. Työtä kuitenkin tehdään jatkuvasti paremman palvelun puolesta.

        Terveisin,

        Suomi24 Ylläpito - Martta


      • poispäin jo matkani
        suomi24 kirjoitti:

        Hei,

        Tuo äkillinen tyhjentyminen voi johtua sähköpostin aktiivisuusajasta, eli jos et ollut kirjautunut sähköpostiisi 90 päivään, sen sisältö tyhjentyi. Tosin tietoturvasyistä sähköpostissa ei kannata pidempään säilyttää mitään tärkeitä tietoja.

        Nyt alkanut uudistus vaikuttaa niin sivustoon kuin sähköpostiinkin, mutta ajankohtaa emme sen paremmin vielä tiedä. Työtä kuitenkin tehdään jatkuvasti paremman palvelun puolesta.

        Terveisin,

        Suomi24 Ylläpito - Martta

        Tuo äkillinen tyhjentyminen voi johtua sähköpostin aktiivisuusajasta, eli jos et ollut kirjautunut sähköpostiisi 90 päivään, sen sisältö tyhjentyi.

        Kyllä siellä kävin joka päivä.

        Ja viimekertaisen muutoksenkin yhteydessä poistitte rekisteröinniin vaikka olin käynyt siellä. Mutta mitäpä näistä valittamaan. Kun ei toimi niin ei toimi minä sen ainakin tiedän. Kärsikööt muut omissa nahoissakaan kun ei täällä saa edes avroittaa uusia mitä kannattaa ja mitä ei kannata täällä tehdä.

        Sen verran aktiivista on ilmoitusten poistaminen

        Siinä vaan on se ong että kun joku tulee tänne ja luottaa sitten huomaakin että kaikki oli huijausta. Kuten vaikka nimien paljastaminen ja muu sellainen


    • tyhjää täynnä olette

      Sanokaa sitten ku se ei oikuttele, niin olisi edes uutinen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      196
      1698
    2. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      1541
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1091
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      1057
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1050
    6. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1000
    7. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      86
      991
    8. Hindujen rukous ei auta

      Rukoilu hindulaisuuden tapaan ei voi missään tapauksessa tuottaa hyviä tuloksia. Ja miten joku epäjumala voisikaan mihin
      Hindulaisuus
      353
      876
    9. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      875
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      834
    Aihe