Jos tulee Megarommi niin?

Jos tulee megarommi ja kaikki on työttöminä ja parsa-auki niin laskeeko vuokraloordit vuokria?

Miten viime megarommissa kävi, laskiko esim Helsingissä vuokrat?
17188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Eivät laskeneet vuokrat. Päinvastoin, minun vuokrani nousi lamavuosien aikana useita kertoja. Pitihän isännän saada korvausta siitä, että asunto halpenee.

90-luvun megarommi oli kyllä sellainen opetus vuokralaisen asemasta vaikeina aikoina, että se motivoi mahdollisimman pian siirtymään omistavaan luokkaan. Minä ostin 2001 ja sen jälkeen olen ollut paljon vähemmän huolissani huonoista ajoista.

Äänestä
  • Ei siiitä vuokrien noususta mitkään asuntoja omnistavat loordin ainakaan yksin päätä, siihen vaikuttaa paljon asuntojen juoksevat hoitokustannukset ja remontit ja taloyhtiöiden vaatimat isot remontit. Taaskin ovat jatkuvasti nostamassa juuri laman ja muiden verotulojen hiipumisen vuoksi asuntoihin kohdistuvaa verotusta ja piiloverotusta, aina kiinteistöveroista lähtien. Lisäksi vuokranantajien asemaa on lainsäädännön vuoksi heikennetty ja kaikenlaiset asuntoja tahallaan hajottavat ja vuokranmaksunsa laiminlyövät vuokralaiset ovat lisääntyneet. Myös sellaiset jutut kuin se, että vuokra-asuntojen välitysfirmat pantiin laskuttamaan palveluistaan vuokranantajia vuokralaisten sijaan nosti tämän palvelun kustannukset noin kymmenkertaiseksi ja vielä lisäsi vuokralaisten intoa vaihtaa asuntoa kun ei heidän siitä itse enää välityspalkkiota tarvitse maksaa. Vuokralaisen suurempi vaihtuvuus lisää kustannuksia myös sellaisenaankin kun siinä pakkaa niitä asunnon tyhjänä oloja paljon tulemaan jolloin vain maksut asunnposta vuokran-antajan on maksettava eikä mitään tulopuolta asunnosta ole. Nämä kaikki kasvavat kustannukset ja riskitkin vuokranantajat tietenkin pyrkivät laittamaan vuokriin, ja pyrkivät kyllä vielä senkin kuittaamaan vuokrista jos asuntojen hinnat laskevat alle sen mitä niistä itse maksaneet ovat.

    Äänestä

Tuhnu muuttaa veneen alle ja otetaan vuokrajonosta seuraava lainanlyhentäjä.

Äänestä

Eivät vuokrat laskeneet, mutta hyvästä vuokralaisesta tuli kullanarvoinen. Itse asuin rommin ennakkoajan, 91-94 vuokralla Espoossa, eikä vuokraa nostettu kertaakaan kolmen vuoden ja neljän kuukauden aikana. Jos olisi nostettu, olisin ilman muuta kilpailuttanut asumiseni hinnan.

Äänestä
  • Eiköhän vuokralainen ole aina arvokas omistajalle, koska ne tuovat leivän pöytään.

    Äänestä

  • Hyvä, että osasit olla juuri "ennakkoajan" vuokralla. Ostit juuri romahduksen tapahduttua, ja myit juuri "äskettäin" ja nyt odotat ihan pienen hetken taas vuokralla?

    Kuka tietää, voittaa. Onko nyt taas se ennakkoaika?
    Jos nyt on, niin en nosta vuokraa 3vuoteen sitten, Jartsastakin tulee varmasti voittaja.

    Äänestä

  • UPDATE_10228569 kirjoitti:

    Hyvä, että osasit olla juuri "ennakkoajan" vuokralla. Ostit juuri romahduksen tapahduttua, ja myit juuri "äskettäin" ja nyt odotat ihan pienen hetken taas vuokralla?

    Kuka tietää, voittaa. Onko nyt taas se ennakkoaika?
    Jos nyt on, niin en nosta vuokraa 3vuoteen sitten, Jartsastakin tulee varmasti voittaja.

    Kevättalvella -94 ostin ensiasunnon, olin 24 -vuotias ja ollut siihen asti töiden vuoksi liikekannalla. Ennen ostohetkeä korot oli hillittömät ja hinnatkin kovat -93 asti.
    Väliin on tullut eri asunto-ostoksia ja ok-talon myin kesällä 2013. Talo oli kehyskunnassa ja oli viimeiset hetket tuolloin myydä tilillä. Voittoprosentti oli hillitön, yli 160 ilman naulankaan lyömistä tai muuta askaretta.

    Nyt asumme omassa, velattomassa keskustakaksiossa, jonka hinta rommissakaan ei putoa kuukaudessa niin paljoa kuin mitä olisi vuokra. Jos ok -talo olisi pidetty ja asuttu siinä itse vuokralainen tässä, olisi köyhdytty ja asuttu kehyskunnassa Saatu kaksiovuokra ei kata ok -talon rommia, joka saattaa jopa olla pysyväkin pudotus.

    Ennakkoaika keskustoissa on loppumassa, mutta ok -taloissa rommi on menossa jo kovassa vauhdissa.

    Äänestä

  • whoknowswins kirjoitti:

    Kevättalvella -94 ostin ensiasunnon, olin 24 -vuotias ja ollut siihen asti töiden vuoksi liikekannalla. Ennen ostohetkeä korot oli hillittömät ja hinnatkin kovat -93 asti.
    Väliin on tullut eri asunto-ostoksia ja ok-talon myin kesällä 2013. Talo oli kehyskunnassa ja oli viimeiset hetket tuolloin myydä tilillä. Voittoprosentti oli hillitön, yli 160 ilman naulankaan lyömistä tai muuta askaretta.

    Nyt asumme omassa, velattomassa keskustakaksiossa, jonka hinta rommissakaan ei putoa kuukaudessa niin paljoa kuin mitä olisi vuokra. Jos ok -talo olisi pidetty ja asuttu siinä itse vuokralainen tässä, olisi köyhdytty ja asuttu kehyskunnassa Saatu kaksiovuokra ei kata ok -talon rommia, joka saattaa jopa olla pysyväkin pudotus.

    Ennakkoaika keskustoissa on loppumassa, mutta ok -taloissa rommi on menossa jo kovassa vauhdissa.

    Joo tuolla toisessa ketjussa joku kirjoitti että vuosi pitää odottaa.
    Sitten sijoitusyksiötä ostamaan.

    Äänestä

Ei ne tuo leipää,jos kyseessä on yksi sijoitus asunto,niitä pitäisi olla useita sitten se toisi leivän.

Äänestä

Mitä vuokrauunot tähän sanoo?, vaikka rommaa niin ei se asuminen halpene pätkän vertaa. Vuokrat senkun nousee, ja jos meinaa jotain ostaa niin säästöjä pitäisi olla reippaasti.

Taitaa rommelssonilla olla ikuinen vuokrakierre, ai niin mutta sehän tulee halvemmaksi BUAHAHAHAHAHAHAH!

Vetuttaako? Jyrsiikö?

Äänestä
  • Juu, se on ollut siellä 12 vuotta jo. Oletko varma että JUURI NYT se tulee siitä ovesta? Oletko TAAS aivan varma?

    Äänestä

  • ajoissa ostanut kirjoitti:

    Juu, se on ollut siellä 12 vuotta jo. Oletko varma että JUURI NYT se tulee siitä ovesta? Oletko TAAS aivan varma?

    Kuulemma vuoden päästä, tasan.

    Äänestä

  • Melkein pahaa tekee mietiskellä, että jotkut ovat taas odottaneet 2 vuotta pelkästään tuostakin ennustelusta :/

    Onneksi se ei ole minulta pois. Olen tosin jo vuosia neuvonut ostamaan ihan heti vaan sen oman odottelun sijaan.

    Äänestä

Turha kuvitella että hyvää vuokralaista kohdellaan sen paremmin kuin huonoa. Megahyvä vuokralainen saa osakseen huonoa kohtelua koska vuokralainen ei suomalaisen käsityksen mukaan ole ihminen vaan loinen. Jos laittaisi sen summan rahaa kuukaudessa johonkin muuhun kuin vuokraan saisi osakseen pelkää hymyä ja ylihiottua kohteliaisuutta. Joissakin maissa on ihan tavallista elää vuokralla esimerkiksi liikkuvan työn vuoksi ja ihmisiä kunnioitetaan. Suomi on monessa suhteessa täysin vinoutunutta kansakuntaa. Kuka ja mikä ylläpitää tätä merkillistä politiikkaa missä ihmistä arvostetaan vain rahan ja omaisuuden näyttävyyden pohjalta. Tämä maa on maailman epätasa-arvoisin paikka. Nyt tätä yritetään pakolaispolitiikalla peittää ja sumuttaa muita maita luulemaan suomen tasa-arvopolitiikkaa hyväksi tai jopa suurenmoiseksi. Täällä on väestöryhmiä joilla ei käytännössä ole mitään oikeuksia. Pahimissa loukoissa ovat vanhukset joita rahdataan kuin ylijäämäkauppatavaraa paikasta toiseen. Suomi on hanakas puuttumaan muitten maitten asioihin vaikka omat portaat on lakaisematta.

Äänestä

Aloittajan kysymys mielestäni hyvä joten kerron oman kokemukseni. 1990-luvun alussa olin nuori, työelämän juuri aloittanut vuokralla asuva helsinkiläinen. Minun vuokrani ei laskenut vaikka tuolloinkin oli muistaakseni jonkun aikaa deflaatio. Vuokramarkkina oli kuitenkin helsinkiläisittäin poikkeavassa tilassa.

Vaihdoin kaksi kertaa asuntoa laman aikana ja sain molemmilla kerroilla todella runsaasti tarjouksia. Niitä tuli isoilta instituutioilta, yksityishenkilöiltä ja jopa kahdesta firmasta jotka eivät varsinaisesti toimi asuntobisneksessä. Omia tyhjiksi jääneitä työsuhdekämppiään tarjosivat, kertoivat sen avoimesti kun tiedustelin tarkemmin. Käytännössä oman vuokratasonsa olisi saanut tuolloin laskemaan vuokranantajia kilpailuttaen. Valitsin kuitenkin keskusta-asumisen ravintolaelämää ajatellen enkä ole katunut: hauskaa oli ja lopulta löytyi mukava vaimo ja perheellistymisen myötä alkoi ns. normaali suomalainen asuntoura.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuokramamu kirjoitti:

Jos tulee megarommi ja kaikki on työttöminä ja parsa-auki niin laskeeko vuokraloordit vuokria?

Miten viime megarommissa kävi, laskiko esim Helsingissä vuokrat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu