Lento Bangkokista Phukettiin

Sirux1

Hei,
kertokaa miten pääsee helposti ja luotettavasti (edullisesti) Bangkokista jonnekin Phuketin suuntaan?
Lennot varattu Bangkokiin loppuvuodesta ja sieltä ajattelimme mennä jälleen :) Hua Hiniin mutta nyt tuntuisi, että voisi jo ajatella muutakin kohdetta.
Jos olet lentänyt niin kerrotko miten se käytännössä menee, varaukset ym.

19

447

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omat kommentit

      Bangkok, kaksi lentokenttää: Suvarnabhumi Airport ja Don Muang Airport (vanha lentokenttä)

      Eli halvalla pääset kun varaat nyt esim. air asia, Nok air tms halplalentoyhtiöllä lennot tuolta vanhalta lentokentältä rantakohteeseen. Tosin noilla on myös tarjouksia silloin tällöin, voimassa päivän tai pari ja lennot silloin muutamia kymppejä euroissa läpi Thaimaan.

      Joudut tosin siirtymään bussilla ilmaiseksi (tai taksilla nopeammin pientä maksua vastaan) uudelta vanhalle kentälle, noin tunti menee siirtymään aikaa maksimissaan, jos ei eikoista ruuhkaa. Jos laiska, niin Subarnabhumilta (päälentokenttä) pääset rantakohteisiin myös Thai Airways tms, tosin hinnat korkeammat, mutta vaihto helpompi ilman kentän vaihtoa. Tosin vaaditaan uusi check-in Bangkokin kentällä.

      Itse matka-aikataulusta riippuen käyttänyt kumpaakin tapaa, kentän vaihtoa tai kiireessä maksanut enemmän Thai-airwaysistä.

      Hua Hin, Pattaya. Koh Chang, yms, helpommalla taitaa päästä bussilla/taksilla/vanilla(=pakettiauto) ko kohteeseen ´Bangkokin kentältä, halpa, 2-4h istumista autossa, mutta autot lähtee BKK:n kentältä jatkuvalla syötöllä ilman vaihtolennon odotuksia. Phuket taitaa olla vain 10-12h bussimatkan päässä (luksusbusseja vessoineen myös yön yli), eli sinne mielummin itse lentänyt.

      • sirux1

        Kiitos tiedoista :)

        ...ja muille tiedoksi, että kyselin lentoja tietenkin Bangkokista eteenpäin, eikä siis uusia lentoja Hki-Phuket.


      • Phuket jee.

        Bangkok airways on ehkä halvin joka lentää suvarnabhumilta. Jos vaan on aikaa, niin kantsii vaihtaa kenttää, koska ajoissa ostettuna air asia on tosi halpa, siis 10 € per lento. Bangkok airways ei hirveen kallis sekään oo, alle satkun. Ja kaikki saa mennä loungeen. Mut se on aika tylsä paikka, ei oo ilmasta viinaa kuten bisnesloungeissa. Pattayalle pääsee kentältä muuten suoraan bussilla. Hua hiniin minibussilla bangkokin keskustasta, jonne pääsee helposti junalla.


    • järkevää

      Phukettiin pääsee Helsingistä suoraakin.

      • Oletko tosissasi?

        Lennot kysyjällä Hki-BKK-Hki jo valmiina, ja nyt pitäisi varata toiset lennot Hki-Phuket-Hki? Oletko tosissasi vai pelleiletkö vain palstalla?

        Edelleen suosittelen vertailemaan BKK-Phuket lentoja vain, Nok Air, Air Asia yms, ja katsomaan lentokentän vaihto huomioiden vaihtoehtoja. Tosin osa näyttää haluavan ostatuttaa uudet lennot kysyjälle, mutta tuonoho en jaksa kuin naurahtaa päälle.

        Kantsii muistaa, että moni näistä on mamman pokia, never visit abroad, tai ainakaan Tallinnaa kauempana, kertovat täällä 'kokemuksiaan' Pattayasta yms totuutena, tajuamatta, että oma matkakokemus oli se Tallinnan viinan haku iskän kassa 10 vuotta sitten ;)


      • Ura urkenee
        Oletko tosissasi? kirjoitti:

        Lennot kysyjällä Hki-BKK-Hki jo valmiina, ja nyt pitäisi varata toiset lennot Hki-Phuket-Hki? Oletko tosissasi vai pelleiletkö vain palstalla?

        Edelleen suosittelen vertailemaan BKK-Phuket lentoja vain, Nok Air, Air Asia yms, ja katsomaan lentokentän vaihto huomioiden vaihtoehtoja. Tosin osa näyttää haluavan ostatuttaa uudet lennot kysyjälle, mutta tuonoho en jaksa kuin naurahtaa päälle.

        Kantsii muistaa, että moni näistä on mamman pokia, never visit abroad, tai ainakaan Tallinnaa kauempana, kertovat täällä 'kokemuksiaan' Pattayasta yms totuutena, tajuamatta, että oma matkakokemus oli se Tallinnan viinan haku iskän kassa 10 vuotta sitten ;)

        Äläs nyt, Nhaimaa on ihan hyvä paikka mammanpojalle aloittaa "tosireissaus" :D


    • pöqee

      300 e oli ihan käypä hinta suorista lennoista.

      • halba halba

        Onhan noita nytkin mistä valita 300-400 egeä lentoyhtiöstä riippuen suoraan pukettiin.


      • Senytvaanontyhmää
        halba halba kirjoitti:

        Onhan noita nytkin mistä valita 300-400 egeä lentoyhtiöstä riippuen suoraan pukettiin.

        Kohta ne alkaa kakkosella, sit aletaan tarkemmin katteleen..


      • kui halvax käy
        Senytvaanontyhmää kirjoitti:

        Kohta ne alkaa kakkosella, sit aletaan tarkemmin katteleen..

        Joko kandeis varailla?


      • meni jo
        kui halvax käy kirjoitti:

        Joko kandeis varailla?

        295,- KBV/HKT.


    • ynyrny

      Don Muangilta pääsee tosiaan yleensä halvemma sisämaan lennoille. Itse olen pitänyt kuitenkin tuota siirtymistä kentältä toiselle niin työläänä ja aikaa vievänä, että maksan vaikka joitakin kymppejä enemmän, että pääsee suoraan Suvarnabhumilta jatkamaan matkaa. Tietysti jos on runsaasti aikaa, eikä paljon kantamuksia, niin voi harkita tuota siirtymistä Don Muangille.

    • Wego.com

      Www.wego.com, sieltä löytyy halvin lento.

      • hoh hoijaa

        miksi tälläisiä edes kysytään kun varmasti kaikki tietää että Bangkokista pääsee Phuketin saarelle lentäen vaikka kuinka monta kertaa päivässä. Mikä on tämän kysymyksen tarkoitus ja on itse selvää että ei ole edes kallista. Reittejä käyttää suurimmaksi osaksi oman maan kansalaiset eikä turistit.


    • a-pu-va

      Jos on osannut etsiä ja varata bangkokin lennot niin miten ei osaa varata eteenpäin?

      "Jos olet lentänyt niin kerrotko miten se käytännössä menee, varaukset ym."

    • piste.

      Matkailu on taitolaji, amatöörit ja ammattilaiset on erikseen.

    • Bangkok air

      Bangkok Air lentää Suvarnabhumilta Phukettiin. Hinnat noin 3000 THB(66€) meno-paluu. Voi varata Finnairin sivuilta niin matkalaukut buukataan perille asti.

    • onko Finskin lento

      Jos on Finskin lento niin varaa bangkok airin lento. Voit tehdä molemmille lennolle lähtöselvityksen helsingissä laukut menee perille asti. Ei kentän vaihtoa Bangkokissa. Helppoa.

    • hehheijaa

      Mitähän täällä taas joristaan.. Finski ei edes myy mitään sisäisiä Phuketin lentoja ja lähtöselvittää Hgistä perille ainoastaan jos kaikki lennot samálla lipulla tai oneworld-lentoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      283
      1150
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      275
      1016
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      105
      884
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      819
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      808
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      689
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      498
    Aihe