Kevyen pikkuauton viritys

braap1

Projektiksi olisi tulossa tuollainen pikkulohko (1.3l) japsikatiska jonka omapaino jää kevennysten jälkeen alle n. 600-700kg haarukkaan.

Tosiaan moottori on tuollainen 80-luvun perus kaasutinkone (ei moniventtiilitekniikkaa tai muuta hienoa) ja herran vuonna 2014 siihen ei saa käytännössä mitään viritysosia valmiina.

Kysyisinkin nyt, mitä tuollaiselle pienelle moottorille kannattaisi tehdä että saisi vakiotehon (vajaa 100hv) tuplattua (eli 150-180hv) ja samalla pidettyä auton vapaastihengittävänä. Millaisista modifikaatioista olisi eniten hyötyä perus putkivirin lisäksi? Lohko on alle 100 000 ajettu vaikka onkin vanhaa ja kanget ja männät uusitaan joka tapauksessa joten kestävyys pitäisi olla kunnossa noille tehoille kun laitetaan kaikki uudet tiivisteet yms. ja käytetään laatuöljyjä.

Ja kyllä, ymmärrän että ensimmäinen kysymys on "miksi et vain vaihda suurempaa moottoria niin säästyt pähkäilyltä". Vastaus on se että haluan nimenomaan olla erilainen ja puristaa pienestä vanhasta ja yksinkertaisesta moottorista ne voimavarat irti.

7

818

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghkj

      Kansityö, pakosarja, imusarja, kaasari, nokat, vauhtipyörä. Helpoiten turbo, läppärunko ja moottorin ohjaus tai kaikki Edellämainittu.

    • --..--

      Saathan siitä jos laitat moottoriin kiinni sen 10k€ ja annat ammattilaisen tehdä, toki ton ikäisestä vaparista melko mahdoton saavutus, mutta turbottamalla kyllä.

    • braap1

      Oletettavasti auton käyttöominaisuudet alkavat siinä vaiheessa hävitä kun pusketaan enemmän tehoa (tyhjäkäynti kärsii ja liikkellelähtö ja käynnistys voivat olla ongelmia) mutta tässä kohtaa se ei haittaa niin paljoa.

      ghkj mainitsemista kaikki kuulostavat aika perusjutuilta, ajattelin että kun kyseessä on nelisylinterinen suhteellisen pieni moottori niin toimisikohan moottoripyörän kaasutinsarja tällaisessa koneessa hyvin? Ilmeisesti vaatii sähköisen bensapumpun kaveriksi mutta se ei ole ongelma.

      Noissa vähän isompien pyörien (Yamaha R1, Suzukin GSXR) kaasuttimissahan on melko hyvät ominaisuudet korkeita kierroksia ajatellen ja pysyvät säädöissään paremmin kuin esim. vanha tuplakaasari...... Olisiko järkevää K/E?

      • ghkj

        Kyllä halvin tapa on mun mielestä turboruisku hyvällä moottorinohjauksella. Työ on vaan tosi iso jos et löydä esim. Pakosarjaa, läppärunkoa mutta jos osaa niin halvin vaihtoehto. Omassa -74 celicassa on kaikki tehty ja rahaa on palanu 17.000€.


      • braap1
        ghkj kirjoitti:

        Kyllä halvin tapa on mun mielestä turboruisku hyvällä moottorinohjauksella. Työ on vaan tosi iso jos et löydä esim. Pakosarjaa, läppärunkoa mutta jos osaa niin halvin vaihtoehto. Omassa -74 celicassa on kaikki tehty ja rahaa on palanu 17.000€.

        Tarkoitus olisi kuitenkin alusta lähtien rakentaa vapaastihengittävä moottori omien mieltymysten takia :P Voi olla silti että tähän tulee ruisku laitettua loppupeleissä (Megasquirt?) mutta voi olla niinkin että kokeillaan ensin kaasar(e)illa.

        Lähes kaikenlaiset metallityöt onnistuu itseltä tai lähipiiriltä MIG ja TIG-hitsauksesta ja ohutlevyn muotoilusta CNC-koneistukseen. Tärkeämmät mittaan tulevat osat (esim. moottorin sisäiset liikkuvat) tullaan sitten tilaamaan tunnetuilta valmistajilta ja alakerran saa sitten joku guru tasapainottaa kokonaisuudeksi kun siihen päästään.

        Moottoritekniikka on siinä mielessä uutta että en ole käytännössä toteuttanut yhtään tämän luokan moottoria mutta teoriaa on jonkun verran tullut luettua. Tähän asti kaikki omat pelit on olleet kuitenkin ns. avaamattomia moottoreita vaikka niistä onkin jonkun verran nyhdetty essonbaari-suorituskykyä putkistoilla ja kevyemmillä vauhtipyörillä yms. ja valmiilla viripalikoilla.

        Ja rahaahan näihin projekteihin tuppaa aina menemään, sille nyt ei voi mitään :D


    • ojjjkok

      Nyt olet aivan väärässä paikassa kyselemässä, mene sinne tojota foorumille.

    • 1.4 turbo

      Kaasarikoneesta et saa ulos kovinkaan helposti 140 heppaa enempää vapaastihengitteisenä 1.3 koneesta, vaikka mitä virinokkaa yms. muuta tunget sinne. Kestävyyskin olematon. Kestää yhden kisan ja taas auki...vai tuleeko tieliikenteeseen..ei taida mennä päästöistä läpi?

      Paras tapa olisi ruisku ja turbo kylkeen tai paineistettu kaasari ja turbo niin 180hv saat ulos jollain 1.2-1.3 bar paineilla, riippuen tietysti nokasta ja muista osista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe