Morjens!
Naisystävälle kävi kynttilän kanssa vahinko ja oli todella lähellä, ettei palo ehtinyt "vallata" koko kylpyhuonetta ja sitä kautta asuntoa, vaan ehdittiin se viime tingassa sammuttamaan. Alkusäikähdyksen ja paniikin jälkeen näytti, että tilanteesta selvittiin suhteellisen helpolla kun hätäkeskuskin neuvoi vaan tuulettamaan savuvahingot. Sen verran molemmat altistuttiin savulle/häkälle, että jouduttiin lähtemään tuttavien luokse yöksi kun täällä ei pystynyt nukkumaan.
Seuraavana päivänä palattiin asunnolle ja huomattiin, että kylpyhuone on kauttaaltaan enemmän tai vähemmän noen peitossa. Kylpyhuoneen laatoista tämä lähti kohtuullisen vaivattomasti aineiden ja veden kera, mutta tuo peltikatto tuntui lähes mahdottomalta. Tähän mennessä tullut käytettyä Mr Muscle - grillin ja uunin puhdistusainetta, eli sitä tullut suihkutettua kattoon, annettua olla reilu puoli tuntia ja sen jälkeen hinkattua märällä pyyhkeellä (pesusienet ja muut eivät ole tepsineet, pyyhe toiminut parhaiten).
Onneksi tällä kikalla saanut jo paljon jälkiä poistettua ja paranneltua, mutta katto näyttää vieläkin aika karmealle. Mikäli tällä mr muscle -kikalla jatketaan, niin todennäköisesti kattoon saa tehdä tuon saman käsittelyn lukemattomia kertoja ja liekkö enää kaikki edes välttämättä lähtee. Olisiko kenelläkään vinkata jotain mahdollisesti parempaa ainetta / tekniikkaa homman hoitoon? Voisiko tässä vaiheessa (kun useamman kerran tullut pyyhittyä/pestyä) ajatella, että katon koittaisi maalata? Levyjä ei saa ainakaan helpolla irrotettua, saattaisi huomattavasti auttaa jos ne saisi alas ja lattialla juoksevan veden alla hommaa hoidettua. Kiitos jos jollain olisi jotain apukeinoja!
Kylpyhuoneen peltikatosta noki pois? Vinkkejä?
Helle Permanni
0
273
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241576- 301426
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!731270- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18992Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per179883