lattia

Kuinka saisin erittäin likaisen turvalattian puhtaaksi , vai saako sitä ollenkaan. mitä aineita käyttäisitte ja mitä koneita, voiko sen vahata
74371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Likainen turvalattia lähtee peruspesuhankaimella, vaihtoehtoisesti matalakierroskone ja harja, ei liika karkea. emäs aine, ph vähintään 10, enintään 12 käyttöliuoksessa. Jippoja hommaan en kerro, tehty semmoistakin... Öljyjen tukkimasta lattiasta löytyi pojaväri, hyvin nätti lattia... Älä vahaa. Se turvaominaisuus kärsii siitä.
Ns varrellinen hankain, ja painehuuhtelukonetta vastaava on pienemmille lattioille toimiva, plus jos listat on puuta, ja seinät vaikka ns. arkaa matskua. Älä lotraa lähellä seiniä, hankaa käsipelissä.
Työhön tarttee 2, ellei yhdistelmäkonetta ole käytössä- muuten työ menee epäjuohevasti paloittain. Ja joudut kantaan pesuliuosta, ja toiseen suuntaan pois imettyä likavettä.
Eikös tietoa saa jakaa? Ja saa kysyä?

Äänestä

Täältä löytyy ohjeita:

http://www.upofloor.fi/upofloor_fi/upofloor_oy/etusivu/tuotteet/julkiset_tilat/turvalattiat/

ja esim. Polyuretaanipintaisen muovilattian (PUR) voi pestä yhdistelmäkoneella. Käyttäisin punaista laikkaa tai onhan niitä muitakin (katso 3M:n sivuilta). Myös pehmeä harja yhdistelmäkoneessa on ok esim telaharjainen yhdistelmäkone.

Pintapesulle eri valmistajilla on eri nimisiä aineita. Riippuu tietysti millaista likaa siinä on. Bernerillä on esim. Jyty -niminen aine.

Turvalattialle sopii Viledan Safety-moppi tai konepestessä aina harja - laikka ottaa kiinni lattiaan ja tekee kitkaa niin että sulakkeet saattavat poksahtaa. Turvalattian likaisuudesta riippuu mikä pesuaine on sopiva. Koneajossa jokin yleispesuainekin toimii, mutta likaisemmalle lattialle Bernerin Jytyä tai vaikkapa vahanpoistoainetta.

Äänestä
  • Riippuu turvalattiastakin, on niitä ihan vähemmänkin karkeita. Ja kestäviä että onnistuu raskaallakin emäksellä- käsittääkseni turvalattioita ei tehdä kuin kovan kulutuksen materiaalista, ja omis kohteis on tosivaikee ilman kausittaisia peruspesuja... öljyä, mihin on juuttunut mineraali-, ja kolloidista metallia.
    Otetaan sitten ronskisti ajoittain, lattia on pysynyt hyväkuntoisena. samaa turvalattiaa kuin monissa kylppäreissä.

    On tehty välineiden puutteessa painehuuhtelukone, moppaus ja vielä huuhtelumoppaus periaatteella. Toimii. Karkeammat esim keittiölattiat voi vetää harjalla tai koneella mis harja- niis on yleensä viemäritkin, et puljaaminen veden kans jää kuivaimeen.

    Äänestä

Kertaluontoisesti vetäisin vahanpoistoaineella ja lattianhoitokoneella, karkeahkolla laikalla. Sen jälkeen olisi tietysti hyvä yrittää pitää lattia puhtaana hellemmin ja ekologisemmin keinoin.

Äänestä
  • Jos sen tekee vahanpoistolla pinta vetää entistä enemmän likaa.

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    Jos sen tekee vahanpoistolla pinta vetää entistä enemmän likaa.

    Vanpoiston jälkeen tietysti hoitoaine pintaan...

    Äänestä

Amiedussa oli vahattu luokan turvalattia, oli muuten niin hankala. Että riippuu vähän missä se turvalattia on.
Kiiltocleanin aineista forte tai c4max. Liottelemaan sitä varmasti joutuu, ja harja pitää olla, oli sitten käsinpesu tai kone. Kone yhdistelmäkone tai hidas lattianhoitokone. Jos lattiakaivo löytyy niin oikein hyvä, muuten joutuu lattianhoitokoneen kanssa ottamaan vesi-imurin mukaan. Ja lattian reunojahan ei saa kuin harjalla. Olikohan tuossa nyt kaikki. Pitäs olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan pihalla kirjoitti:

Kuinka saisin erittäin likaisen turvalattian puhtaaksi , vai saako sitä ollenkaan. mitä aineita käyttäisitte ja mitä koneita, voiko sen vahata

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu