AMI BIOS

Pasi

Kuin ihmeessä saan biossista asetuksen että kone tunnistaa toisen kovalevyn?
Manuaali näyttää vaan peribheral setuppiin asti. sitten tulee AWARD BIOS setup jota ei saa auki millään. Sieltä löytyisi IDE HDD AUTO DECECTION.käsikirjan mukaan, mutta kun siihen ei pääse mistään käsiksi.Mikä neuvoksi....?

6

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emon merkki ja malli.

      • Pasi

        Eli Emolevy on: MS-6117
        ATX LX6 Mainboard
        Designer for Pentium II Processor


      • täältä

      • Pasi
        täältä kirjoitti:

        Sivulta
        http://www.msi.com.tw/program/support/manual/mnu/spt_mnu_detail.php?UID=309&kind=1
        löydät ohjeen joka on pakattu zip-tiedostoksi. Kun purat sen, huomaat että ohje muodostuu useammasta dokumentista...

        Mistä tunnistan biossin version, että se tunnistaa 80 gb kovalevyn.Nykyinen versio on Amibios 1.20 (C)1998 American Megatrends
        Muuten kyllä näyttää oikealta ohjelmalta


    • on AMI-bios

      niin tuskin siinä enää on lisäksi AWARD-biosia!
      Eli jompi kumpi.
      Esim. Ami biosiin pääset käynnistyksessä painamalla Del-näppäintä, sitten nuolinäppäimillä siirryt kohtaan STANDARD CMOS SETUP ja painat ENTER. Sieltä löytyy kovalevyjen autom. tunnistus.

      Kun olet tehnyt muutokset, ESC-näppäimellä pääset aloitusruutuun ja sitten F10-näppäimellä pääset ruutuun SAVE and EXIT. Painat Y Enter.

      Samat ohjeet käyvät myös AWARD-biosiin, mutta kuten sanoin, en ole nähnyt vielä konetta, jossa olisi sekä AMIn että AWARDin biosit, vaan jompikumpi noista.

      • Pasi

        Manuaalissa on molemmista biosseista ohjeet jostain syystä.Minun koneessa on AMIBIOS.
        Kiitos mielenkiinnosta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe