Kuinka tekisit naisten pukuhuoneeseen suihkuun perussiivouksen?
Pitäis mennä sellanen tekemään mutta en ole koskaan pukuhuoneeseen suihkuun tehnyt!
Vinkkejä kaivataan!
Pitäis mennä sellanen tekemään mutta en ole koskaan pukuhuoneeseen suihkuun tehnyt!
Vinkkejä kaivataan!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikö työpaikallasi kukaan voi tulla näyttämään miten se tehdään?! Sanoitko jollekin että tarvitse apua tai näyttämistä koska et ole koskaan aiemmin pessyt pukkareita ja suihkuja?
Ihan kuten muihinkin tiloihin. Hiukan vaikea sanoa kovin tarkkaan, kun ei ole tietoa materiaaleista. Mutta tuskin tosiaan ihan kokematonta yksin laitetaan tekemään, eiköhän siellä joku ole apuna/näyttämässä/ohjeistamassa?
Otat ensin pukkaritilat normaalisiivouksena. Vessankin. Sitten ihan tavan peruspesuina sopivin ainein pesutilat. Kantsii tuuletella hyvin että kuivaa tai jos ei mahd. niin pyytää ilmastointi täysille huoltoa laittamaan...
Aineita pesuun: Tolu, pesutilat. Oikein saostuneisiin kohtiin käyttöliuoksena jokin hapan aine. Välineinä pesutiloihin sopivat hankaimet/harja(varrella) lattiaan.(Jos saunajuttua, niin ensin puun syyt auki lämmin vesi-sitten pesuainepesu, kunnollinen, huuhtelu kylmävesi, kuivumaan jättö-lauteet aloilleen, ja yhä tuuletusta...)
Käytä pitäviä kummareita, ja essua. Ja pidä varalta vaihtovaatteet mukana.
Viemärit kuuluu aina putsata pesutilojen peruspesuissa, samoin kaikki altaat, ammeet, ym. ja näihinkin esim. tolu on tehokas- poistaa saippualikaa, desinfioikin ohessa, ja mitä sitkaampi lika sitä isompi annostelu.
Jokin neutraali yleispesuaine riittää pukkariin, ja muistathan- ota seinät kuivalla ensin ja vain likaantuneet alueet kosteella.(vaihtoehtoisesti käytät kohteen omia aineita- esim. laitosympyröissä desipestään)
En nyt ihan ymmärrä, minkälaista tietotaitoa siivousihminen tästä hakee. Itsellä ihan arjessa usein vastassa sekä kotien, erilaisia taloyhtiö-, ja jolloinkin muitakin pesutilaputsauksia, tuttua perustyötä alalla. Oikein sinkalika ottaa joskus aikaa esim. tyhjillään olleissa pesemättömissä pesutiloissa, kuivunut kiinniittynyt lika lähtee kyllä, mutta tietyissä tap. ottaa ihan rankemman emäksen lähteäkseen. Vanhat pesutilat ei silti- ihan uusiksi tule pesemällä. Ja muista: jos paikka on herkkä kosteuden vaurioille, teet vain soveltuvin osin, ja ehkä höyryputsarilla tai vain kosteepyyhintöinä.