Minkälaisen ufonäytöksen haluaisitte? Onko kysyntää? Toivomuksia?
Onko ylipäänsä järkevää aikaansaada ufoilmiöitä suuremman kaupungin yllä? Mitä hyötyä olisi loistavien valopallojen ilmestymisestä pääkaupunkimme taivaalle?
Vai pitäisikö peräti tulla rautaufolla? Ovatko henkiufot paitsiossa?
Olisivatko valopallot uskottavia, vai miten pitäisi esiintyä, jotta ufot olisvat uskottavia kunnon ufoja?
Onko ylipäänsä järkevää aikaansaada ufoilmiöitä suuremman kaupungin yllä? Mitä hyötyä olisi loistavien valopallojen ilmestymisestä pääkaupunkimme taivaalle?
Vai pitäisikö peräti tulla rautaufolla? Ovatko henkiufot paitsiossa?
Olisivatko valopallot uskottavia, vai miten pitäisi esiintyä, jotta ufot olisvat uskottavia kunnon ufoja?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä haluaisin, mutta minkälainen olisi yleisön reaktio? Jos media ei asiasta kertoisi mitään, niin suurin osa silminnäkijöistä vaikenisi tapauksesta kokonaan. Se pelottaisi ehkä eniten, että mitä läheiset, työtoverit tms. asiasta ajattelisivat - pitäisivätkö peräti hulluna?
Samanlainen psykologinen ilmiö luultavasti tapahtuu kaikkialla maailmassa, eli ensin ihmetellään ja yritetään avata ehkä jotain keskusteluakin tapahtumista, mutta koska vastakaikua niin harvoin tulee - siis positiivisessa mielessä - niin ufon silminnäkijät katsovat usein parhaaksi vaieta kokonaan.
Paas tulee jotain tämmöstä hesan taivaalle.
http://www.youtube.com/watch?v=T_gMGTdMW_A
Tökeröt pallot jotka vaan leijuisi vaikka ledivalaistukssa ja liikkuisi tuulen tai pienen vaikkapa sähkömoottorin avulla tuskin saisi muuta aikaan kuin että katsos joku pösilö on rakentanut palloja joissa on lamput.
Pilveen heijastetun valon keila näkyy myös maastasuunnattuna valokeilana joten sekään ei ole häävi kepponen. Hetken ihmetyksen ja sitten olankohautuksenhan nuo vain aiheuttaisi.
Sitten kun järkkäät sellaisen näytöksen jossa on lentävät esineet jotka lentävät selkeästi älyllisessä ohjauksessa, vaikkapa muodostelmissa, ne havaitaan useista eri pisteistä ja vielä vaikkapa lentokoneesta ja niissä on ihmisten tekemiin laitteisiin verrattuna paranormaali ihmisen fysiikan lakien vastainen suorituskyky niin silloin olet tehnyt hienon ufonäytöksen.
Ai niin mutta kun se ei ole ihmiselle mahdollista tehdä ainakaan vielä sellaisia laitteita ja siihen pystyy vain oikeat ufot jostakin muualta kuin maasta. Eli unohda suunnitelmasi.
"Pilveen heijastetun valon keila näkyy myös maastasuunnattuna valokeilana joten sekään ei ole häävi kepponen."
Jos ilmassa ei ole usvaa tai muuta, josta valo siroaa, niin ei näy. Voit kokeilla kaverin kanssa niin, että hän näyttää pimeällä nurkan takaa taskulampulla niin, että katsot keilaa sivusta. Ei se keila näy ennen kuin valo osuu johonkin kohteeseen.
Kiinalaisten lyhytyjen on tällä palstalla väitetty liikehtineen älykkäästi. Jos teet muodostelmassa liikkuvat valot kauko-ohjatuilla lennokeilla pimeässä, saat aikaan haluamiasi muodostelmalentoja ja "älykästä liikehdintää". Etäisyyttä olisi mahdoton pimeässä arvioida.
Mikä on "ihmisen fysiikan laki"? Fysiikan lait ovat luonnonlakeja, jotka ovat olemassa, on ihmisiä tai ei.
Pilvet kun on usvaa niin valo niihin heijastettuna ei ole kovinkaan yliluonnollisen näköistä vaan näyttää ihan niihin maasta heijastetulta valolta. Tietty jos ilma on suht kuivaa niin keilaa ei välttämättä näy.
Monissa suomalaisissa kaupungeissa pyörii valonheittimet iltaisin koko talven ja eipä noista ole ufohavaintoja tehty joten ei skulaa tuo.
"Kiinalaisten lyhytyjen on tällä palstalla väitetty liikehtineen älykkäästi" ...Täh? Liikkuuko tällä palstalla kiinalaisia lyhtyjä? Ei ole osunut silmiin :/
Tarkoitatko että joku on sanonut jotakin youtube videolla olevaa lyhtyä ufoksi ja sitten joku toinen on sanonut sitä kiinalaiseksi lyhdyksi? No jälkimmäisestä väitteestä kai sitten oli joku todiste että se todella oli kiinalainen lyhty koska muuten ne molemmat väitteet ovat todistamattomia väitteitä ja silloin kyseessä olisi vain tunnistamaton lentävä objekti.
Ihminen ei ole vielä valmis eikä kaikkitietävä eikä voipa. Muutenhan meillä kenelläkään ei olisi tällä pallukalla mitään hätää jos eläisimme täydellisessä valmiissa maailmassa.
Helsingin päällä oli ufo vuonna 2003 ja seuraavassa eräs silminnäkijäkuvaus:
>>Valoalus Helsingin yllä..? Anneliinakin näki kirjoitti 15.1.04 klo. 15:23
Alus, tai mikä se sitten lieneekin ollut oli pyöreän litteä ja näytti sille että se liikkui aika korkealla. Tästä syystä sen on täytynyt olla aivan mielettömän suuri, tämänkin takia pelästyimme todella näkemäämme. Itse ilmiö oli väriltään sinisen violetti ja näytti sille että siitä näkyi keskeltä läpi, aivan reunoilta se loisti kirkkaasti vaihdellen väriään kirkkaan valkoisesta tummaan punaiseen ja siniseen. Välillä ilmiö kuin katosi ja kohta se oli jälleen näkyvissä. On hyvin kummallista ettei täällä ole muka monikaan nähnyt ilmiötä, se oli niin suuri että sen on ollut ihan pakko näkyä todella pitkälle ,aivan Helsingin keskustaan asti. Vai oliko tämä valoilmiö sitten sellainen että sille löytyy luonnollinen selitys, toivon totisesti että se oli jokin luonnonilmiö joka vain näytti joltain ihan muulta, mitä en halua kuvitellakaan sen olevan. Kertokaa nyt hyvät ihmiset näkemästänne!"