Hirsiseinä saunaan

Rakennan omakotitaloa hirrestä, ja nyt huomasin kuvista, että talon saunan takaseinä näyttäisi kuvissa jätetyn ilman mitään kosteuseristystä tai panelointia, eli se jäisi pelkälle hirsipinnalle. Voiko näin todella olla? Onko kellään muulla hirsitalossa saunan yksi seinistä sellainen, että siinä on pelkkä hirsi saunan ja ulkoilman välissä? Onko rakenteessa ongelmia teidän mielestänne?
319210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ainakin "ennenvanhaan" hirsisaunat oli ihan vaan hirsipinnalla.

Äänestä

Kyllä tuo ainakin hirsimökissä toimii hyvin. Sauna ei ole ensimmäinen paikka missä tulee vilu.

Äänestä

Toimii hyvin. Kysy ohjeita valmistajalta seinän ja lattian liitokseen.

Äänestä

Meidän saunassa on kaksi hirsiseinää ja molemmat ulkoseiniä. Puutahan se hirsi on kuten paneelikin niin miksei kestäisi. Eikä saunan seiniin mitään kosteuseristystä edes laiteta, saunasuoja on eri juttu. Suurempaa vahinkoa teet jos alat laittamaan päälle jotain muuta materiaalia.

Äänestä
  • No, varmaan tänäpäivänä se tavallisin seinärakenne saunoissa taitaa kuitenkin olla sellainen että paneelin takana on tuuletusrako, sitten alumiini ja lämpöeriste. Alumiini on sitten periaatteen tasolla muoviakin tiiviimpi aine, eli varmasti toimii höyrynsulkuna.

    Periaatteen tasolla ainakin muovi-fasistit voisivat ryhtyä pelottelemaan kastepisteillä.. Mutta käytäntö on tainnut jo riittävän vahvasti osoittaa massiivipuisen seinän toimivan saunassa.

    Äänestä

Rakennan hirrestä työkseni( piirinenoy)
Oma talo ,massiivihirsi on tehty 2003 ja kaksi saunan ulkoseinää ja suihkuhuoneen 1 seinä (ulko)
Ovat edelleen uudenveroiset,saunassa on hienot löylyt,on sekä puu-että sähkökiuas.
Koneellinen poisto on näissä tiloissa muuten talo on ns.vapaasti hengittävä.
Oikein rakennettuna homma toimii .

Äänestä

Suomessa ei k o s k a a n ole rakennettu saunaa missä seinät olisivat hirrestä. Siksi saunat ovat a i n o a rakennus tai sen osa jota suomessa ei ole vielä saatu homeeseen. Kaikki muu sitten onkin ja jos sinä olisit rakentamassa taloa hirrestä tietäisit ettei hirsitaloa ilman lisäeristyksiä jne. ole oikein edes luvanvaraista rakentaa ja jolla varmistetaan että homeessa on myös ne tulevat rakennuskannat. Joku meni lopultakin tunnustamaan että tuli tehtyä moka kun lisättiin eristysmääräyksiä vaikka tilaustyönä teetetetty tutkimus ei sitä suosinut mutta siihen se jäi..epäviralliseen lausuntoon että oho tuli tehtyä moka mutta sitä ei korjata voi voi..

Laita min,150 finnfoamia sisäpuolelle ja paneli pintaan jonka sitten tervaat ettei varppina homehdu. Venelakkakin käy.

Onko tämä taas näitä ylläpidon aivottomia avauksia viestiliikenteen elvyttämiseksi?

Äänestä
  • väärin meni, hutu tuli, luulo ei ole tiedon väärtti, essonbaarista kuultua?
    hirsiseinää on monenlaista :) on tikkua, keloa, eristettyä, jopa betonista valettua :=)

    Äänestä

  • Venelakka kuplii saunan lämmössä. Itse erehdyin vetämään sitä mökin saunanoveen, ja kuplilla on.

    Äänestä

  • Joku vaan kirjoitti:

    Venelakka kuplii saunan lämmössä. Itse erehdyin vetämään sitä mökin saunanoveen, ja kuplilla on.

    kupari kestää ja patinoituu kauniisti. Varsinkin lauteissa tulevan kesän hittituote.

    Äänestä

  • Ei venelakkaa kirjoitti:

    kupari kestää ja patinoituu kauniisti. Varsinkin lauteissa tulevan kesän hittituote.

    On lisäksi ns. itsestään desinfioiva materiaali. Ei tarvitse pelätä pöpöjä eikä homehdu. Ainoa miinus korkea hinta?

    Äänestä

lukkari on täysin pihalla rakentamisessa.
Mikäs sielä kuivassa saunassa hometta tekisi?
Sauna on kuivin paikka koko rakennuksessa. No voihan senkin toki joku lukkari saada homeeseen jos ei osaa saunan oikeata käyttöä.

Äänestä
  • KVG eli katovittugooglesta mitä sanalla huumori tarkoitetaan ja lue viesti uudestaan josko se lisäinfon ansiosta aukeaisi?

    Äänestä

  • Lukkari46 kirjoitti:

    KVG eli katovittugooglesta mitä sanalla huumori tarkoitetaan ja lue viesti uudestaan josko se lisäinfon ansiosta aukeaisi?

    Et kovin taitava ole huumoritekstin kirjoittajaksi - ehkä kannattaisi pysyä tosiasioissa. =)

    Äänestä

Sauna kokonaan erillisenä rakennuksena on pikkusen vielä eri asia kuin asuinrakennuksessa oleva sauna. Meillä ainakin vastaava mestari ja pääsuunnittelija sanoi, että ei saa jättää pelkälle hirrelle sitä saunan takaseinää, vaan se koolataan ja vuorataan hopeapaperilla ja paneloidaan niinkuin muutkin saunan seinistä.

Äänestä
  • Minä tiedän montakin rakennusta joissa saunan ulkoseinät on jätetty hirrelle. Hyvin ovat toimineet ja kestäneet.

    Äänestä

  • Kyse ei ole siitä, saako jättää hirrelle vai ei vaan siitä, että molemmat vaihtoehdot käy. Itse en missään nimessä sulkisi ulkoseinien sisäpuolisia hirsipintoja a.paperilla tms. joilla muodostetaan kosteuskatko. Ihan eri asia rankorakenteen ollessa kyseessä tai esim. hirsitalo sisäpuolisella lisäeristyksellä.
    Edelleen hirsi paljaana ei aiheuta kosteusongelmia saunassa oli sauna erillinen ulkosauna tai asuntokohtainen sisäsauna. Pelkkä hirsi massiivisena on jopa miellyttävämpi kuin ohut paneli joka kuumuu ilmanraosta huolimatta. Edelleen massiivihirsi sitoo ja luovuttaa mm löylyistä muodostuvaa kosteutta jokaon omasta mielestä miellyttävämpi vaihtoehto saunomisolosuhteiden puolesta.

    Äänestä

  • saa jättää kirjoitti:

    Kyse ei ole siitä, saako jättää hirrelle vai ei vaan siitä, että molemmat vaihtoehdot käy. Itse en missään nimessä sulkisi ulkoseinien sisäpuolisia hirsipintoja a.paperilla tms. joilla muodostetaan kosteuskatko. Ihan eri asia rankorakenteen ollessa kyseessä tai esim. hirsitalo sisäpuolisella lisäeristyksellä.
    Edelleen hirsi paljaana ei aiheuta kosteusongelmia saunassa oli sauna erillinen ulkosauna tai asuntokohtainen sisäsauna. Pelkkä hirsi massiivisena on jopa miellyttävämpi kuin ohut paneli joka kuumuu ilmanraosta huolimatta. Edelleen massiivihirsi sitoo ja luovuttaa mm löylyistä muodostuvaa kosteutta jokaon omasta mielestä miellyttävämpi vaihtoehto saunomisolosuhteiden puolesta.

    On todella riskaapelia paneloida hirsiseinä saunassa. Kun hirren ja panelin väliin pääsee kosteaa höyryä ja kun hirsi on tietysti huomattavasti kylmempi kun sitä suojaava paneli, kostea lämmin ilma tiivistyy vedeksi kylmään hirteen ja mitä siitä seuraa onkin sitten historiaa, eli hometta.

    Äänestä

Meillä on talossa kaksi seinää 240mm lamellihirrellä ja hyvin on toiminut nyt muutaman vuoden ajan. Hirttä ei tosin ole käsitelty kummaltakaan puolelta, jotta varmasti hengittää. Saunassa on selkätuet, jotta hirsi ei pääse suoraan kosketukseen lian ja märän selän kanssa.

Tässäkin hyvä saunan kuivattaminen saunomisen jälkeen erityisen tärkeää. Rakennan juuri rantasaunaa ja siinä jätän kaikki seinät hirrelle.

Äänestä
  • Korjaus: meillä on SAUNASSA kaksi seinää hirsipinnalla (ulkoseiniä). Talossa neljä seinää ;-)

    Äänestä

No onko täällä ketään, jolla olisi hopeapaperilla peitetty ja paneloitu se hirsiseinäkin saunassa? Tuntuu näiden vastausten perusteella siltä, että standardi olisi jättää se hirrelle?

Itse etsin vain kaikkein turvallisinta ratkaisua. Vähän pelottaa se, että mitä se tekee kovilla pakkasilla hirrelle kun ulkopuolen pinta reilusti pakkasella ja sisäpuolelle 80 astetta plussalla ja sitten vielä kostea höyry päälle. Niin ja jos saman hirrenmitan sisällä on ihan kuiviakin huoneita vieressä, mitä se hirsi tuumii kun yhdestä kohti tulee tuommoinen kosteus ja lämpörasitus kun muualla kuivaa ja tasaista?

Toisaalta sitten otin juuri pelkän 205 mm:n hirren juuri siksi ettei mitään lisäeristyksiä tms. tarvita eivätkä ne muodosta riskirakenteita. Ajattelin vain, että saunan kohdalla täytyy tehdä poikkeus (tuleehan sinne kattoonkin hopeapaperi toisin kun muualle taloon, jossa on ilmansulkupaperi).

Äänestä
  • Yksikään ulkosauna ei ole lahonnut sen takia että on hirsiseinät ja ulkona pakkasta ja sisällä 80c. Edelleen sinun saunan ollessa talon yhteydessä sinulla on peruslämpö joka takaa ettei ongelmia tule.
    Saunankatto on nyt hiukan eri asia. Eristeisiin ei saa nykyopeilla päästää kosteutta vaikka ennen se oli jopa suunniteltu siten että rakenne sitoo ja luovuttaa kosteuden. Jos sinun seinillä olisi eristys a-paperi olisi pakollinen. Ainakin lasivillojen tms. kanssa.

    Otan yhden esimerkin. On vuosia vanha asia kun kävin katsomassa ulkosaunaa jonka olisi saanut purkamista vastaan viedä pois (savusauna). Päällisinpuolin tiptop luonnollinen kuluminen jne huomioiden. Sisäpuolella nokisen savusaunan sisäpinnat oli jollain kovalevyllä pinnotettu varmaan noen takia ja lopputulos oli se, että hirret oli sisäpuolisilta osiltaan lahot. Sinne jäi se sauna.

    Äänestä

  • En usko, että kenelläkään muulla olisi saunassa hopeapaperia. On kuulema melkoisen kallista ja vaikeaa löytää. Meillä oli vanhassa saunassa alumiinipaperia, joka ajoi saman asian ja edullisemmin. =)

    1Äänestä

se panelointi pitäisi olla. Kylmän ulkosaunan massiivirakenteet kylmillä ilmoillla ilman peruslämpöä sitoo kiukaan ylösnostovaiheessa ihan simona kiukaan tehoja. Mutta on hyvä kosteudentasaaja mikä taitaa olla ulkosaunojen yksi parhaista puolista minä tiedä.

Muotolauteetkin ovat jo suurempi kosteusriski kuin paljas hirsipinta. Jessus joissakin sisustusohjelmissa tms niitä peruskylmiin ulkosaunoihinkin laittavat vaikka ne lähes takaa homeongelmat.
Talosaunassa koneellisella ilmanvaihdolla ( jälkikuivaamisella ja peruslämmöllä) no problemo.

Seiniin ylälauteiden taakse kannattaa laittaa jokin nojaussysteemi. Paljas hirsi (tai paneli) sotkeentuu nojaamisesta yllättävän helposti.

Äänestä

Meillä on rimoitus hirsiseinän (ilmarako seinän ja hirren välissä) ja paneloinnin välissä.
Panelointi on vain 100cm korkea, jotta pesuvesiroiskeet osuvat siihen, eikä hirsiseinään. Tosin saunakin on pieni 2x2,5m. Pesutila on siis myös saunassa.
Ideana se, että paneli suojaa pyöröhirttä ja se on helpompi vaihtaa kun koko mökin läpi menevä hirsi. Saunasuojalla käsitelty kaikki ei muuta.

Äänestä

On ihan selvä asia että massiivi hirsiseinä saunassa on parempi kuin paneloitu hirsi seinä.Kuivuu paremmin eikä roskia ja likaakerry lahottamaan hirttä.
Maaseudulla on tosi vanhoja hyväkuntoisia hirsi saunoja,ilman mitään verhoilua,Ja hyvät löylyt saa.Ja kestävät isältä pojalle.

Äänestä

6'' hirsi saunan ulkoseinissä ja vielä aikoinaan epäortodoksisesti saunasuojalla vedeltynä. Eikä ole lahosta mitään merkkiä, betonilattian remontissa syynättiin alin hirsi myös kauttaaltaan, aivan terve. Ainoa haitta on saunan ylöslämmitys jos on ollut pakkasella (ei peruslämpöä). Hirsien lämmittäminen vaatii aikaa ja joskus on seinät olleet kylmät vaikka mittari näyttää jo 90 astetta.

Äänestä

Hirsi saunan seinässä kestää minimissäänkin 100 vuotta.
Vaatii kuitenkin alimman varvin korvaamisen esim. kalkkihiekkatiilellä kosteuseriste ja laatoitus päälle., näin siis väliseinänä.
Ulkoseinänä alavarvin kosteuseristys tehtävä muulla tavoin lattian rajassa.

Äänestä
  • Riippuu hyvin paljon mm. puulaadusta, työstötavoista, työnlaadusta ja ylläpidosta yms. Tehometsätalouden pikakasvatetusta hötöpuusta jota ei saisi käyttää kuin selluntuotannossa tms ei rakentamisessa ja hyvä jos 30 vuotta kestää. Vastaavasti järkyttävän satavuotiaan kohtalona on ollut uudet asukkaat ja heidän "peruskorjaaminen" joiden jälkeen satavuotias on muutamissa vuosissa kaatopaikkakamaa. Monen asian summa

    Äänestä

  • Witut kirjoitti:

    Riippuu hyvin paljon mm. puulaadusta, työstötavoista, työnlaadusta ja ylläpidosta yms. Tehometsätalouden pikakasvatetusta hötöpuusta jota ei saisi käyttää kuin selluntuotannossa tms ei rakentamisessa ja hyvä jos 30 vuotta kestää. Vastaavasti järkyttävän satavuotiaan kohtalona on ollut uudet asukkaat ja heidän "peruskorjaaminen" joiden jälkeen satavuotias on muutamissa vuosissa kaatopaikkakamaa. Monen asian summa

    Vastaavasti järkyttävän USEIN MONEN satavuotiaan kohtalona on ollut uudet asukkaat ja heidän "peruskorjaaminen"

    Äänestä

Minulle valmitustuu tänäkesänä mökille saunarakenus. Sitä ei käsitellä sisältä eikä ulkoa millään. Sinne tulee vesijohto, joten peruslämpö talvella pidetään yllä.

Voin kertoa sitten 10v. päästä miten hyvin kestää, nyt se ainakin tulee kokeiltua :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelevä kirjoitti:

Rakennan omakotitaloa hirrestä, ja nyt huomasin kuvista, että talon saunan takaseinä näyttäisi kuvissa jätetyn ilman mitään kosteuseristystä tai panelointia, eli se jäisi pelkälle hirsipinnalle. Voiko näin todella olla? Onko kellään muulla hirsitalossa saunan yksi seinistä sellainen, että siinä on pelkkä hirsi saunan ja ulkoilman välissä? Onko rakenteessa ongelmia teidän mielestänne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu