Metsänomistajalla pitäisi olla oikeus kieltää marjanpoiminta vetoamalla riistaruokintaan. Ei siinä mitään järkeä ole että thaikut nyppivät teerien ja metsojen marjoja ja linnut joutuvat käyttämään enemmän aikaa etsiessään ravintoa samalla altistuen vaaroille.
Marjanpoiminta voitava kieltää!
9
202
Vastaukset
- Jagdpanther
Kyllä sinne mehtään marjoja jää enemmän ku tarpeeksi jos ei halla oo kaikka vieny joka tapauksessa. Tosin noitten thaikkujen poimintatapoja ja tapoja yleensäkki sais aika paljon parantaa.
- Kyllä myöskin
punapipoväen olisi syytä korjata tapojaan. Esimerkiksi hirvenmetsästäjien ja sorsastajien jäljiltä löytyy käsittämättömiä määriä roskaa, tyhjiä kaltatölkkejä ja rikottuja viinapulloja yms. Ei voi kun ihmetellä millaista sikailua nuo 'mehtuureissut' oikein on.
- Punaniskojen hupi
Kyllä myöskin kirjoitti:
punapipoväen olisi syytä korjata tapojaan. Esimerkiksi hirvenmetsästäjien ja sorsastajien jäljiltä löytyy käsittämättömiä määriä roskaa, tyhjiä kaltatölkkejä ja rikottuja viinapulloja yms. Ei voi kun ihmetellä millaista sikailua nuo 'mehtuureissut' oikein on.
Pahinta on, että huvimetsästäjien jäljiltä luontoon jää miljoonia haavakkoja kitumaan jouduttuaan huvittelevien junttien ammuskelun ja pilkan kohteiksi.
Eläinten ammuskelu harrastuksen merkeissä on pahuutta ja väkivaltaa luontoa vastaan. - Jagdpanther
Kyllä myöskin kirjoitti:
punapipoväen olisi syytä korjata tapojaan. Esimerkiksi hirvenmetsästäjien ja sorsastajien jäljiltä löytyy käsittämättömiä määriä roskaa, tyhjiä kaltatölkkejä ja rikottuja viinapulloja yms. Ei voi kun ihmetellä millaista sikailua nuo 'mehtuureissut' oikein on.
Sorsastajien jäljiltä noita on löytynykki muttei hirviporukassa katella roskaamista ollenkaan. Palavat kun lentää nuotioon ja muuta roskaa ei tule.
- hippi7
Ei ainakaan niin pahaa roskaamista, kun ituhippien bongausreissut. Löytyy aina lintutorneilta kaljatölkkejä, karkkipusseja ja kannabissätkän tumppeja!
- Tätä ne metsästäjät
haluaa. Punaniskat kuvittelee että metsät kuuluu eläimineen pelkästään 'metsästäjille' ( lue luonnon raiskaajille ja tappajille). Metsiin ei kaivata retkeilijöitä, marjastajia, sienestäjiä, suunnistajia, valokuvaajia eikä ketään muitakaan jotka nauttii luonnosta muuten kuin tappamalla eläimiä. Kun muut on häädetty pois niin ei jää todistajia näiden junttien sikailuista.. Tämä on sitä 'riistanhoitoa'.
- Jagdpanther
Etkö parempaa aivopierua keksiny? Perusteleppa kantaas pikkasen.
- onnittelija
Onnea vuoden 2013 Huvimetsästäjälle.
- iedddd
Onnea vuoden 2013 kannabis ituhipeille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial221801Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3481528Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2111133Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 1441128
- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4969Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928